چالش‌ طراحى روی پارچه

« طراحى پارچه یکى از پر چالش‌ترین پروژه‌هاى کارى در اردیبهشت ۹۷ بود که به سفارش گروه هنرى گوشه به من داده شد. از من خواسته بودند که طرح‌ها تا جاى ممکن خلاقانه باشد و مانند پارچه‌هاى موجود نباشد.

کار را با دیدن و جمع کردن منابعی از طراحى مبلمان، پرده، لباس و غیره شروع کردم. حدودا بعد از یک ماه کار دیدن، شروع به اتود زدن کردم. اتودهاى اولیه خیلى رضایت بخش نبود و قابلیت تولید در انواع زمینه هاى پارچه (پوشاک، مبلمان و …) را  نداشت.

طراحى مجدد کار با توجه به اولویت مشترى که آزادى، جسارت و خلاقیت در کار بود، این بار بدون توجه به قالب کار (پارچه) آزادانه‌تر انجام شد. بعضى از کارها مستقیما با رنگ و فى‌البداهه به وجود آمد، یک سرى هم ،همزمان با اجرا، تا لحظه آخر تغییر می‌کرد و یکى دو کار هم صرفا تصویرسازى قابل تکرار شد.

طرح ها با اجرای دستى و با تکنیک‌هایى مثل: اکرولیک، پاستل، ماژیک،آبرنگ و… انجام شده است. در آخر پس از ۳ ماه طرح هاى اجرا شده را به پیشنهاد مشترى بر اساس رنگ در ۵ دسته: سفید، آبى، سبز، قرمز و زرد دسته بندى و اسکن کردم. کارهارا در کامپیوتر، پترن (الگوى تکرار شونده) کردم و براى بهتر دیده شدن چند کار را در مدل‌هاى سه بعدى ارائه کردم و در اخر اصلاحات پایانی را پس از ویرایش نهایی مشتری انجام دادم.

در ابتدا قرار بود گروه گوشه حقوق مادى و معنوى این طرح ها را به خریداران بفروشد، به این معنى که هر طرح فقط به یک خریدار فروخته می‌شد اما پس از طی زمان طراحى، روند کار و فروش تغییر کرد. کارها حدودا ۲ ماه بعد از تحویل، چاپ شد و توسط خود گروه گوشه در زمینه هاى کوسن، فرش و حوله هاى مسافرتى و … تولید شد. این کارها در خانه موزه بتهوون، در فروشگاه گوشه موجود هستند.»

امیر محمد سخامهر و پریا جعفر  فارغ التحصیل گرافیک از دانشگاه آزاد تهران مرکز، از سه سال پیش به صورت فریلنس در زمینه های گرافیک، تصویرسازی و انیمیشن دوبعدی شروع به کار کرده‌اند.6 thoughts on “چالش‌ طراحى روی پارچه”

 1. بسیار زیبا و عالی
  به نظرم این نوع ایده ها خیلی لازمه و چقد خوبه که تنوع این نوع کارها بیشتر باشه اگر که حمایت بشن البته
  خسته نباشید دوستان هنرمند

 2. خوبه
  اما نه برای سه ماه کار وزحمت
  من خیلی از دیدن این طرحها، هیجان زده نشدم
  طرحهای عادی و معمولیه
  در حد کارای بازار
  نه خیلی عالی، نه خیلی ضعیف
  معمولی
  یعنی بعد از ۳ ماه کار، نتیجه این باید باشه!

 3. قبلاً از زحمات طراح سپاسگزارم و برای هنر ایشان ارزش بسیاری قائلم. به عنوان یک فعال در زمینه چاپ سابلیمیشن عرض میکنم متاسفانه نزدیک به این طرح ها به وفور در بازار موجود هست در حال حاظر علاقه مندان به اکسسوری های خانگی علاقه مند به طرح هایی با خلاقیت بالا دارند. طرح هائی که دیده نشده. این خلاء در ایده پردازی کاملاً مشهود هست. طراح برای سلایق خاص میبایست حرفی برای گفتن داشته باشد.
  متشکرم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.