پوستر مستند «ادوارد»

پوستر مستند ادوارد توسط علی باقری طراحی و اجرا شده است.

باقری در گفت‌وگویی درباره‌ کلیدواژه‌هایی که او در طراحی مدنظر قرار داده است، گفت: وقتی که این فیلم را به کارگردانی محمدباقر شاهین دیدم بسیار خوش‌حال شدم چرا که به نظرم این فیلم بسیار جان‌دار است. در واقع من فقط پوستر فیلم‌هایی را طراحی می‌کنم که فیلم را دوست داشته باشم و این‌گونه نیست که هر سفارشی را بپذیرم. باید بتوانم با آن ارتباط برقرار کنم. این فیلم جز این دست مستندها بود و از آن خوشم آمد.

وی ادامه داد: به غیر از این، این کاراکتر برای من بسیار جذاب بود چرا که یک مسیحی را نشان می‌دهد که کلی سختی کشیده، اسیر می‌شود، وارد اردوگاه اشرف می‌شود و ایدئولوژی جدیدی را تجربه می‌کند. در حقیقت می‌بینید که یک مسیحی وارد جریان ایدئولوژیک ظاهرا اسلامی منافقین می‌شود. در پوستر هم این موضوع را به کار گرفتم و المان مسیحیت یعنی صلیب را به تصویر کشیدم. صلیب یک نماد قوی برای این است که نشان بدهم کاراکتر اصلی فیلم یک مسیحی است.

طراح پوستر مستند ادوارد گفت: در این فیلم یک دیالوگ از ادوارد شنیدم که بسیار توجهم را جلب کرد که همین گفته اساس کار من در طراحی این پوستر شد. او در آن دیالوگ می‌گوید که «پدر من مثل من سختی کشیده است. انگار همه‌ی رنج‌ها یک جور است و فقط شکلشان عوض شده است و ما شکل و لعاب به آن داده‌ایم». این جمله مسیر اصلی من شد و براساس آن کار را طراحی کردم. بنابراین موضوع اسارت ادوارد را هم‌چون مسیح که سختی‌های فراوانی کشیده بود را با شکلی متفاوت طراحی کردم و به نوعی از این موضوع برای طراحی الهام گرفتم. اصلا این‌گونه نیست که بگوییم ادوارد هم‌چون مسیح یک شخصیت مقدس است و فقط الهام گرفتیم. به نظرم کلیدواژه‌ی اصلی در این طراحی، رنج‌هایی در طول تاریخ است که شکل‌شان عوض شده است.

علی باقری در پاسخ به این سوال که چند پوستر برای این کار طراحی شده است، گفت: به صورت کلی برای پوسترهایی که طراحی می‌کنم، چندین اتود می‌زنم، به یک نتیجه قطعی می‌رسم و آن نتیجه نهایی را به سفارش دهنده نشان می‌دهم. هیچ وقت این‌گونه نبوده است که دو طرح را به او نشان بدهم تا انتخاب کند. برای این کار، تعداد اتودهای زیادی زده نشد. بعضی‌ کارها با تعداد اتود کمی به نتیجه می‌رسد در حالی که بعضی کارها با اتود‌های زیادی هم به نتیجه نمی‌رسد. خیلی از این اتودها ذهنی است و نمود عینی پیدا نمی‌کند.

مستند «ادوارد» جدیدترین فیلم محمدباقر شاهین است که تجربه ساخت مستند «مالکیه» را در کارنامه دارد.

منبعدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.