نشان بیمارستان صدوقی / حامد مغروری

« بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی شهید آیت الله صدوقی اصفهان یکی از مهمترین مراکز درمانی در استان اصفهان می باشد که اغلب زمینه های درمان را شامل می شود. این بیمارستان وابسته به سپاه است و تا قبل از این، از نشان سپاه پاسداران استفاده می کرده است.

نکاتی که در پی جلساتی که با مسئولین و هیئت امنای بیمارستان برگزار گردید و مورد توجه قرار گرفت بدین شرح است: اشاره سلامتی و بهبودی در نشان، توجه به وابستگی به سپاه پاسداران، اشاره به شهید و تاکید بر اسلامی بودن محیط جزء مهمترین نکاتی است که در نیاز به آن مطرح شد و الزام آور بود. در نشان نهایی وقتی عناصر بصورت مجزا مورد بررسی قرار می گیرند نمادهایی را نمایش می دهند که همه نیاز های سفارش را پوشش می دهند که به آنها اشاره می کنم:

قلب به عنوان مهمترین و حیاتی ترین عضو بدن، نمایش گردش خون در عروق به نماد سلامتی و همچنین تخصصی بودن بیمارستان مورد استفاده قرار گرفته است. گل لاله به نماد شادابی و همچنین شهید صدوقی است. در وسط و پایین نشان، فرم لا دیده می شود که بر گرفته از مهمترین قسمت نشان سپاه پاسداران است.نوع ترکیب نمادها بصورت منظم و تو در تو یادآور نوعی از نقوش اسلامی است. رنگ ها که بسیار به حس مخاطب تاثیر گذارند از دو گروه سرد و گرم می باشند که در وهله اول مانند خون در عروق و شریان های در حال حرکتند وضمن تضاد، فضای متعادل رنگی ایجاد کرده اند و در بخش قلب به رنگ قرمز و در قسمت لاله به رنگ آبی تبدیل شده است.عبارت قرآنی زیر نشان هم در خواست حتمی سفارش دهنده بوده که سعی شده با قرارگرفتن در خط بنایی و تشکیل یک مستطیل پُر با فرم کلی نشان هماهنگ شود.»

پروژه دیگر حامد مغروری در روزرنگ را اینجا ببینید.39 thoughts on “نشان بیمارستان صدوقی / حامد مغروری”

 1. وقتی قراره در طراحی نشان مفاهیم با هم ترکیب بشن و نقش جدیدی رو بسازن این مهم باید به گونه ای باشه که اجزا جزو جدایی ناپذیر نشان شوند. در واقع یک نقش واحد رو داشته باشیم. یکی از نمونه های موفق در این زمینه نشان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که توسط استاد مرتضی ممیز طراحی شده است. در اینجا مفاهیم در کنار هم قرار گرفته اند نه ترکیب. دو خط مفهوم قلب در زیر گل لاله قرار گرفته و نتونسته ترکیب خلاقانه ای رو ایجاد کنه. (یک پیوستگی جدایی ناپذیر) این اتفاق در یکی از خطوط گل لاله هم افتاده است. ولی حرف لا به خوبی با گل لاله ترکیب شده است. ( نمونه های هنر گره چینی مصداق بارز ترکیبات، پیوستگی و هماهنگی زیبای نقوش است).

  موفق باشید

  1. سلام سپاس از توجهتون و نکته ای که فرمودید تلاش ما برای طراحی این لوگو دقیقا برهمین اساس بود و حقیقتا تمامی عناصر را سعی کردیم باهم ترکیب کنیم به گونه ای که اگر قسمتی از یک عنصر را بخواهیم جدا کنیم قسمت دیگری از عنصر دیگر را با خود میبرد و با هم بصورت گره های چوبی در هم ادغام شدند در هرصورت سپاس از توجه دقیقتون

 2. متاسفانه علی رغم فرم زیبا، کار جالبی نشده…
  گاهی در طراحی لوگو به قدری درگیر فرم میشیم که از محتوا غافل میشیم. در نهایت نتیجه لوگویی میشه که محتوایی متفاوت با پیامی که مد نظر طراح و سفارش دهنده بوده می رسونه!

  1. سلام و عرض ادب

   جناب محمدی عزیز
   ماحصل آنچه به عنوان نشانه این مجموعه خروجی گرفته شده است بسیار فرا تر از نشان‌های بیمارستانی فعلی کشور است ، از طرفی تائید گرفتن از مجموعه هایی که دارای هیأت مدیره چند نفری و با تحصیلات عالیه هستند، بسیار سخت و طاقت فرساست به ثمر نشاندن یک نشانه با همین مختصات فعلی یک شاهکار است، از این رو شما نیز بهتر میدانید هر کاری را می‌توان از دو وجه قوام بصری و قوام هنری و تجسمی عیار سنجی کرد که به واقع اثر تولید شده به گمان بنده هم در عیار سنجی تجسمی و هم قوام بصری و زیبا شناسی خوش درخشیده است!

   به هر سو زیبا و پرفایده بود حامد عزیزم!

   1. سلام. از اینکه دیر کامنت شما رو دیدم عذرخواهی می کنم. امیدوارم شما کامنت بنده رو دیر نبینید.دوست من فرمایش شما صحیح. اما به فرض و برای مثال فسنجان هم غذای سختیه، شما یک فسنجان بدمزه رو ترجیح می دین به یک املت خوشمزه؟! اینکه بیمارستان ها و مراکز درمانی سخت موضوعی رو می پذیرن فقط بعنوان یک توجیه سازمانی قابل قبوله. ولی اگر حرفه ای بهش نگاه کنیم ما موظفیم خوراک بصری متناسب با ذائقه ی مخاطب در جهت اهداف سفارش دهنده ایجاد کنیم. بلحاظ فرم به نظر بنده کار «زیبا» ست. اما طراح (به هر دلیل و بنا بر هر منطقی) به قدری درگیر فرم شده که فراموش کرده لاله و رنگ قرمز، لاله ای که از قلب روییده ، شکستگی قلب و … در نمادشناسی بدنه ی جامعه ی ما به معنای «شهادت» و «مرگ یا عزت» هست، نه درمان !!!
    بهرصورت آرزوی موفقیت برای شما و حامد مغروری دارم.
    سربلند باشید

  2. سلام سپاس از توجهتون الحمدالله سفارش دهنده بسیار مورد پسندشون بود و به قول خودشون و بازخورد هایی که داشتم بسیار با خورد خوبی گرفتند و البته من هم در حد توان ارائه کردم و تلاش خودم را کردم در هر صورت سپاس از توجهتون

 3. کلا زیبایی آرم خیلی تو چشم می آید اصول فنی هم خوب رعایت شده و تواین بلبشوی آرم های شرکت ها ومراکز مختلف دیدن یه کار اصولی شسته رفته چشم را جلای بصری می دهد والگو برای خیلی جاها که یاد بگیرید آرم یعنی این …..دستش درد نکند زحمت کشیده از مراحل کار هم پیداست وقت گذاشته وکپی کاری نکرده ….

 4. بعنوان یک هنرجو به جرأت میتونم بگم از دید بنده یک کار فاخر هست. از لحاظ استحکام و زیبایی فرم کم و کاستی وجود نداره و به تمامی موارد مشروح در محتوا به نحوی پاسخ شایسته از جانب فرم داده شده. اگر خودم شخصا هم بخوام از نظر المان چیزی به موارد ذکر شده اضافه کنم میتونم بگم که گوشی پزشکی قلب هم در کار مشهوده علاوه بر خود قلب، لاله، کلمه لا و گردش خون که با رنگ بیشتر معنا پیدا کرده. حتی در بین کارهای خود آقای مغروری هم جزو فاخرترین کارهاشون بحساب میاد. شخصا خیلی لذت بردم و آموختماز این کار و نحوه ارائه. موفقتر باشید همیشه. دستمریزاد

 5. کسی که کـــــــار کرده باشد (نه چند تراکت و کارت ویزیت طراحی کرده باشد و بخواهد خودش را بزرگتر از آنچه هست جلوه دهد ) خوب میفهمد و درک میکند تایید گرفتن کاری اینچنین چقدر میتواند نفس گیر و گاه عذاب آور باشد . کار نهایی بسیار آبرومند ، هماهنگ پر معنا و منسجم است . بنده بسیار لذت بردم و براتون آروزی موفقیت روز افزون میکنم .

 6. در عین سادگی تمام زوایای یک طراحی حرفه ای بسیار عالی پیاده شده.
  سوالی که از جناب مغروری دارم که چرا این رنگ برای این نشان در نظر گرفتید؟
  میشد از تنالیته رنگی استفاده کرد که به مخاطب احساس آرامش بده!

 7. سلام.
  این لوگو فقط از نظر رنگبندی مقداری بد کار شده (میتونست بهتر از این باشه)
  اما به طور کلی با توجه به اینکه یک لوگو همیشه نمیتونه به طور “مطلق” ایده آل باشه و در کنار اون مورد پسند همه ی اقشار و دیدگاه ها باشه ، این لوگو خیلی خوب ظاهر شده و بدون شک تیکه های پازل به طور دقیق و بی نقص در کنار هم چیده شده. اگر بخوایم از یک طرح ایراد بگیریم ، هیچ لوگویی جان سالم بدر نخواهد برد (حتی لوگوهای معتبر بین المللی) ، بنابراین بنظر من این لوگو خیلی خوب کار شده و حتی در سطح بالایی قابل دفاعه.
  بعضی از دوستان نظر مخالف داشتن ، این دوستان باید این نکته مهم رو هم در نظر داشته باشن که کارفرما از طراح چه چیزی خواسته و دست طراح در زمینه طراحی چقدر یاز بوده و چند مسیر رو برای طراحی پیش رو داشته.

 8. سلام و خداقوت. مراحل انجام کار، انتخاب المان ها و ارائه کار جالب بود. اما در نهایت لوگو تنها با رنگبندی اصلی زیباست. به صورت تک رنگ یک فرم بهم ریخته و سردرگم به نظر میرسه که برای مخاطب عام نه بیمارستانی رو نشون میده و نه لاله ای و نه وابستگی به سپاهی. مثل غذایی می مونه که از مواد اولیه خوبی تشکیل شده اما ترکیبشون با هم چیز دلچسبی رو نمی ده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.