کاردستى‌هاى کوچک در پروژه سازمان بورس / بهنام اُسروش 

سازمان بورس و اوراق بهادار ایران برای آشنایی افراد با بازار سرمایه و ترویج فرهنگ سرمایه‌گذاری، خدمات مختلفى ارایه می‌دهد. هر یک از این خدمات مانند وبسایت تالار مجازی بورس ایران، انتشارات بورس، مرکز ارتباط و نمایشگاه بین‌المللی بورس بانک و بیمه و… هویت بصری مستقلی دارد که در طول دو سال گذشته توسط آتلیه طراحی گرافیک «بهنام اُسروش» طراحی شده‌اند.

بهنام در مورد شیوه طراحى این پروژه ها مى گوید: «با وجود مستقل بودن لوگو و فضاى هویتى هر یک از این خدمات، در عین حال هریک ارتباطی نامحسوس با هویت یک مجموعه اصلی دیگر به نام شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس دارد.
خدمات ذکر شده گاهی به شکل جداگانه و گاهی در کنار یکدیگر تبلیغ می‌شوند. در آخرین مجموعه‌ی تبلیغاتی سازمان بورس که برای تقویم‌ها و سررسیدنامه‌های سال ١٣٩۴ سفارش داده شد، تصمیم بر آن بود که این مجموعه‌ی تبلیغی از روحیه‌ای تازه‌ و متفاوت برخوردار باشد. چرا که هدف اصلی مجموعه، ایجاد ارتباط نزدیک با مخاطب و جلب توجه آن‌ها بود. در عین حال هویت شکل گرفته برای هر سرویس نیز باید به نوبه‌ی خود حفظ می‌شد. مجموعه‌ی حاضر نتیجه‌ی انجام این پروژه است. تلاش براى ایجاد فضایی صمیمی و قابل دسترس که با تبدیل عناصر بصری به کاردستی‌هایی کوچک و ظریف امکان پذیر شود. انسانی کوچک متعلق به بازی لگو به سمت پله‌های پیشرفت که سایت تالار مجازی بورس در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد حرکت می‌کند. موبایلی مقوایی، نوشته‌ها، اعداد، آیکون‌ها و همه چیز در فضایی خودمانی ولی با حفظ کیفیت در کنار هم قرار گرفته‌اند»

این پروژه به مدیریت هنری بهنام اُسروش و با عکاسی سهیل قرباندایی‌پور انجام شد. بهنام دارای مدرک کارشناسی ارشد ارتباط تصویری از دانشگاه هنر و کارشناسی الکترونیک از دانشگاه رازی است. او از سال ٨۵ به طراحی گرافیک مشغول است و تمرکز خود را بر طراحی عناصر پایه هویت بصری سازمانی قرار داده است.
در ادامه مطلب، روند شکل گیرى این پروژه را با هم مى بینیم:

graphic-tablighat  graphic-tablighat (1)  graphic-tablighat (2)  graphic-tablighat (3)  graphic-tablighat (4) graphic-tablighat (6)  graphic-tablighat (5) graphic-tablighat (13)  graphic-tablighat (12)  graphic-tablighat (11)  graphic-tablighat (10)  graphic-tablighat (9)  graphic-tablighat (8)  graphic-tablighat (7) graphic-tablighat (14)  graphic-tablighat (15)  graphic-tablighat (16)  graphic-tablighat (17)  graphic-tablighat (18)  graphic-tablighat (19)  graphic-tablighat (20)  graphic-tablighat (21)  graphic-tablighat (22) graphic-tablighat (23)  graphic-tablighat (24)  graphic-tablighat (25)  graphic-tablighat (26)  graphic-tablighat (27)  graphic-tablighat (28)  graphic-tablighat (29)  graphic-tablighat (30)  graphic-tablighat (31)7 thoughts on “کاردستى‌هاى کوچک در پروژه سازمان بورس / بهنام اُسروش ”

 1. زحمت زیادی کشیده شده.
  نکته جالب برای من تلاش در آفرینش یک اثر منحصر بفرد است نه الزاما انجام کاری.
  شناخت خوب المان های ساخته شده و بازی درست و ارزش آفرین با اشکال و چرخش های المان ها و ساخت تصویری از آن سوی المان های دو بعدی نشان از تحور و جسارت طراح دارد.
  آرزوی روز های بهتر برای گرافیک ایران دارم.

  1. بهنام عزیز کارهای بسیار شیرین و خلاقه ای است. عناصری که به شکل هدفمند انتخاب شده اند با استفاده از مدیوم سه بعدی و سپس عکاسی از آن فضایی دوست داشتنی به وجود آورده که با فضاهای رایج در طراحی گرافیک سازمان های دولتی ایرانی تفاوت زیادی دارد. موفق و پیروز باشید

 2. کار بسیار ارزشمند و خلاقانه‌ای است.
  مهم است که در پروزه‌های این‌چنینی، سفارش‌دهنده هم قابلیت درک ویژگی‌های کار را داشته باشد و با طراح همراه باشد.
  از دیدن این مجموعه کار لذت بردم.

 3. با سلام و خسته نباشید، تازگی تکنیکتان (البته برای گرافیک ایران) مشهود است و قابل توجه. اما به نظر من گرافیک کارهای نهایی و لی اوت آنها در حد و اندازه انتظاری که بر می انگیزد نیست.
  موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.