قلم قرآنی واضح / رضا بختیاری فرد، امید امامیان

«قلم واضح» به‌منظور ترویج قرآن کریم بر روی نرم افزارهای تحت وب و موبایل برای نسل جوان طراحی شده است؛ نسلی که ابزارهای دیجیتال جزئی جدانشدنی از زندگی آنان شده است. « رضا بختیاری فرد»و « امید امامیان» طراحان این قلم هستند که پروژه امروز روزرنگ به قلم آنهاست.
« در این قلم سادگی و وضوح به عنوان یکی از مهم‌ترین اصول طراحی، اهمیتی دو چندان یافته است. القای روحیه و حس ایرانی با الهام از نسخ نی‌ریزی و همچنین قدرت انتقال و فهم سریع آیات با توجه به اعراب گذاری منحصر به فرد از موارد دیگری بودند که اهمیت زیادی برایمان داشتند.
پیش از شروع کار، از موزه‌های قرآن تهران و مشهد بازدید و به بررسی، تجزیه و تحلیل دستگاه‌های خطی اسفاده شده در قرآن‌های مختلف پرداختیم. اتودهای اولیه‌ حروف، با ماژیک معمولی و ماژیک خوشنویسی روی کاغذ آمدند. پس از شکل‌گیری فرم‌های پایه، نوشته‌ها و اتودها بررسی و حروف مناسب انتخاب شدند تا به‌طور دقیق، با مداد روی کاغذ پوستی رسامی و در نهایت اجرا شوند. در طول کار، بازبینی‌ها و تغییرات بسیاری بر روی این قلم اعمال شد.
این قلم به سفارش شرکت ” افق رویداد”، در سال گذشته طی ۵ ماه طراحی و مراحل نرم‌افزاری آن در سال ۱۳۹۶ پایان یافت. خانواده‌ قلم واضح شامل ۳وزن عادی، نیمه‌بولد و بولد است.»13 thoughts on “قلم قرآنی واضح / رضا بختیاری فرد، امید امامیان”

 1. واقعا دمتون گرم، عالی و حساب شده مثل همه هنرمندی های سابقتون خیلی خیلی خوب شده
  امیدوارم روز به روز موفق تر باشید و به هنر تایپوگرافی کمک کنید

 2. سلام
  وقت بخیر
  با عرض خدا قوت و خسته نباشید خدمت این دو طراح بزرگوار
  به گمان بنده فرم ـهـ به خوبی پیاده نشده و چشم نواز نیست. همچنین در نگاه کلی این خط شاید مناسب قرائت همیشگی قرآن نباشد بلکه برای نمایش قرآن در دستگاه های دیجیتالی مناسب است. البته این شاید به خاطر عادت ما به خط عثمان طه باشد!
  از توجهتان سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.