قلم نیان / رضا بختیاری فرد، افسانه سالک

« در طراحی قلم نیان توجه زیادی به خوانایی شده است تا بتواند کمبود قلم‌های جدید، ویژه‌ی نوشته‌های عمومی را جبران کند. هم‌چنین تلاش بر این بوده که ارتباط با گذشته و ریشه‌ی خود را حفظ کرده، در عین حال مدرن و امروزی باشد. نیان، قلمی محکم با استخوان‌بندی آشکار است؛ همین ویژگی باعث شده که فرم‌های مسطح‌تر و مفصل‌های بیش‌تری در حروف دیده شود.

نیان دارای ۵ وزن است، وزن‌های پایه‌ی آن مناسب استفاده در نوشته‌های بلند کتاب و مجله است و وزن‌های ضخیم این قلم برای استفاده در آثار گرافیکی و تبلیغاتی بسیار کاربردی است. کاراکترهای لاتین به‌کار رفته، Encode Sans نام دارد که تحت مجوز OFL منتشر شده است. گفتنی است که این قلم از زبان‌های فارسی، عربی، اردو، کوردی و جاوی پشتیبانی می‌کند.«

طراحی قلم نیان در سال ۹۰ زیر نظر دامون خان‌جانزاده در مدرسه‌ی ویژه آغاز شد؛ اما به تدریج تغییر کرد و در نهایت در سال ۹۵ به انجام رسید، سپس وزن‌های این قلم طی یک سال طراحی و تکمیل شد. این قلم به‌دست افسانه سالک و رضا بختیاری فرد طراحی شده است و در فروش‌گاه قلم نرم‌افزاری مریم به فروش می‌رسد.11 thoughts on “قلم نیان / رضا بختیاری فرد، افسانه سالک”

 1. اگر اینجا جای نقد و بررسی است. و نه جای به به و چه چه. لطفاً جواب بدید که این فونت با فونت جام جم چه تفاوتی دارد؟
  و به یاد بیاورید که خودتان قبلاً منتقد این جورکارها بودید.

 2. از آنجایی که در کارم بسیار با فونت سر و کار دارم، متوجه شدم که این فونت قبلا طراحی شده است و الان فقط تغییرات خیلی خیلی جزئی داده شده! گذاشتن نام جدید برای یک فونت تکراری شاید اخلاقی نباشد. بهتر بود به عنوان آپ‌دیت جدید معرفی میشد.
  البته بسیار کار ارزشمند و خوبی شده.

    1. فونت امید
     این فونت توسط آقای امید امامیان طراحی و پس از فروخته شدنِ حقوقش با نام «جام جم» در سازمان صدا و سیما مورد استفاده قرار گرفته است.

 3. سلام
  به نظرم زیر همیچین مطالبی که پشتش هزار زحمت بوده ، باید پر از تشویق و سوال و راهنمایی باشه .
  خداقوت رضا من تو شهرستانم خیلی سعی کردم یک تایپ فیس اختصاصی طراحی کنم اما انرژیشو نداشتم ، واقعا میبینم که کار میکنی و هر چندوقت خبر کار جدید ازت میبینم به خودم غبطه میخورم . دمت گرم واقعا .

  #حسود_نباشیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.