طراحى فونت «اميد» براى نسل جديد 

پروژه‌ى طراحی فونت “امید” از تیرماه سال ۹۱ زیر نظر دامون خان‌جانزاده در مدرسه ویژه آغاز شد. این پروژه براساس علاقه و دغدغه‌های طراح، در جبران کمبود قلم‌های متن پر تیراژ فارسی طراحی شده است. این فونت چندی پیش جزو برگزیدگان مسابقات گرانشان ۲۰۱۴ در کنفرانس AtypI اعلام شد و رتبه دوم بخش Arabic Text Typefaces را دریافت کرد.

امید امامیان درباره‌ى طراحى اين فونت می‌گوید: «از مدت‌ها پيش به فکر طراحی فونتی بودم كه رسمی، مناسب متن و سازگار با روحیه‌ی مردمی که با آن‌ها زندگی می‌کنم باشد. پس شروع به بررسی و مطالعه‌ی خطوط رایج و متداولی که با چشم مخاطبین آشنایی بیشتری داشت نمودم و تصمیم گرفتم ویژگی‌های کالیگرافیک خطوط گذشته را استخراج کنم. با همين ديدگاه، پایه و اتصالات این فونت براساس خط نسخ و روحیه‌ی فرمی آن از نستعلیق گرفته شد. تلاش کردم تا با ترجمه‌ای امروزی، قلمی طراحی کنم که برای هم نسلانم کاربردی، جذاب و نو باشد. پر دور بودن و باز بودن چشم‌ها در کنار کنترل کنتراست ضخامت، ویژگی‌هایی هستند که حس امروزی‌تری به این حروف داده‌اند. هدفم این بود که خوانایی و روانی در کنار زیبایی و نوآوری به صورت توامان شاکله‌ی اصلی این تایپ را تشکیل بدهند. همین طور با حفظ قاعده‌مندی خط نسخ در کرسی‌ها و اتصالات بین حروف، همراه با استفاده از نرمی و لطافت فرمیک خط نستعلیق به بیان جدیدی برای فرم‌ و ترکیب‌بندی حروف فارسی دست یابم.»
امید امامیان متولد ۱۳۶۸ و دارای مدرک کارشناسی ارتباط تصویری است. او در حال حاضر مشغول طراحی ورژن‌های دیگر این قلم و تایپ‌فیسی لاتین مناسب با این فونت می‌باشد.

Mono (1) Mono (2)
Mono (4) Mono (5) Mono (6) Text (3)  Text (4)  Text (5)  Text (6)  Text (7)  Text (8) 

ezgif.com-maker 1  2  3  4  5  6  717 thoughts on “طراحى فونت «اميد» براى نسل جديد ”

 1. زحمات ایشون و کسانی که در زمینه طراحی فونت تو ایران تلاش میکنن واقعا قابل تقدیره، ولی متاسفانه خیلی از این فونتهایی که اخیرا طراحی شده شبیه به هم شده، کوریر، ویژه، ایرانیان سان سریف، ادوب عربیک و کلی فونت دیگه …
  فونتی متفاوت مثل یکان ، دیبا، میترا و شبیه به اینها کمتر می بینیم.

 2. آقای امامیان دست شما درد نکند. کار زیبایی است. اما بنده تاثیر و یا شباهتی به نستعلیق نمی بینم!
  فکر می کنم آن قطعه نستعلیق آخر متن را هم خودتان با شک به مطلب اضافه کرده اید!
  اگر واقع نگر باشیم این فونت تحت تاثیر خط نسخ و از فونت ها تحت تاثیر ادوب عربیک و حروف شبیه تایپ فیس بانک اقتصاد نوین دارد.

 3. سلام و خسته نباشید

  ببخشید من میخواستم یه سوال بکنم شاید دوستان جوابش رو بدونند توی تصاویر که هست تمام کلمات به صورت جدا و چسبیده قرار دارن
  به این عمال چی گفته میشه که نمونه های بیشتر توی اینترنت ببینیم

  که همچین حالتی داره | ا آ ب بـ پ پـ ج جـ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.