ساده و روان همچون بزرگان دينی/ فرشته جعفری فرمند

تصویرسازی مذهبی با وجود اينکه ژانر نسبتا پرکاری در کشور ماست، همیشه سختی ها و دغدغه های ویژه خود را همراه دارد. گاه رعايت ادب اسلامی در چالش با زبان تصوير قرار می گيرند ضمن اینکه پرهیز از تکرار و بیان نو نیز از مخاطرات این ژانر می تواند باشد. تصاویری که در پروژه امروز روزرنگ خواهید ديد مربوط به تصویرگری دوکتاب با ۲۰ داستان مجزا از زندگی دو امام بزرگوار، امام حسن مجتبی(ع) و امام جواد(ع) است.

« بعد از خواندن داستان ها، مدتی را صرف مطالعه زندگی و ویژگی های دو امام کردم. از آنجایی که مخاطب، گروه سنی نوجوان بود، هدف را بر این گذاشتم تا با تصاویر جذاب، نوجوانان را به دنبال کردن داستان تشویق کنم. در تصویرگری مذهبی، ساختاری وجود دارد که اجازه نوآوری چندانی نمی دهد و من نمی توانستم بر اساس ذهنیت و تخیل خودم، به تفسیر داستان ها بپردازم. بنابراین با توجه به محتوای متن، به پدیدآوردن تصاویر واقع گرا با ساده سازی فرم ها پرداختم و سعی کردم با رنگ های گرم و فضاسازی، جذابیت بصری تصاویر را بیشتر کنم و چون روایت داستانها، بسيار ساده و روان به ویژگی اخلاقی امامان می پرداخت، من نیز در تصاویر بزرگان دین را شخصیت هایی دست یافتنی و با زندگی ساده و معمولی نشان دادم. « مجید ملامحمدی» نویسنده داستان های این دو کتاب هستند که قرار است به زودی از سوي انتشارات « جمکران» منتشر شوند.»

« فرشته جعفری فرمند» عضو پیوسته انجمن تصویرگران ايران است. او از نفرات برگزیده و برنده جایزه بخش تصویرگری، در رقابت های فن آورد دانشگاه شریف سال۹۴ است. تصویرگری ۳کتاب کودک و همکاری با مجلات کوشش، رشد، شاهد و سازمان تبلیغات اسلامی، همکاری با وزارت ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش در طرح گسترش فرهنگ کتابخوانی در مدارس محروم کشور نیز از فعالیت های دیگر او هستند.

javad9 javad3 javad4 javad2 hasan10 hasan3

javad7 javad5 javad6 javad1 javad101 513 thoughts on “ساده و روان همچون بزرگان دينی/ فرشته جعفری فرمند”

 1. کار بسیار خوبی شده.
  واقعا جذاب و زیباست.
  خانم فرمند بسیار دقیق و زیبا کار کردند.
  به نظرم طراحی این کار هم با توجه به سن مخاطب به این صورت کار شده و نباید بدون دلیل انتقاد کرد.
  تا اونجا که اطلاع دارم مدیر هنری این کتاب واقعا برای این پروژه زحمت کشیدن و فریم به فریم با تصویرگرها همراه بودن.
  جا داره در روزرنگ در پروژه هایی که زیر نظر مدیر هنری انجام شده اسمی هم از مدیر هنری ها هم برده بشه.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.