رونمایی پوستر جشنواره پویانمایی تهران

پوستر یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران با طرحی از معین صمدی رونمایی شد.

معین صمدی درباره این پوستر که بر مبنای نماد ماه اسفند طراحی شده است، گفت: جشنواره پویانمایی تهران هر سال در ماه اسفند برگزار می‌شود به همین دلیل سراغ ماهی به عنوان نماد این ماه رفتم و از آن برای طراحی پوستر یازدهمین دوره جشنواره کمک گرفتم.

وی تاکید کرد: البته ماهی به دلیل پویایی و معلق بودنی که دارد، حس و حال انیمیشن و متحرک بودن را هم در خودش نمایان می‌کند به این دلیل حتی در تیزر این دوره جشنواره هم از این عنصر کمک گرفتیم و من از ۱۱ انیماتور خواستم که برای چند ثانیه با عنصر ماهی کار کنند و از ترکیب کار آن‌ها تیزر جشنواره ساخته شد.

صمدی درباره استفاده از رنگ قرمز در این پوستر بیان کرد: رنگ جشنواره پویانمایی تهران همیشه قرمز بوده است بنابراین من هم برای ساخت ماهی‌ها و پوستر از خمیر قرمز استفاده کردم بعد هم از نتیجه کار عکاسی شد که در نهایت به پوستری رسیدیم که هم‌اکنون می‌بینید.

وی با اشاره به اینکه در شکل‌گیری کلیت فضای گرافیک جشنواره یازدهم نقشی داشته است، توضیح داد: وجود ستاره را از همان ابتدا در کلیت فضای گرافیکی جشنواره در نظر گرفته بودیم به همین دلیل در پوستر هم از این ستاره‌ها استفاده کردیم. ستاره‌ها ما را به صور فلکی ارجاع می‌دهند و در برخی مواقع هم صور فلکی ماهی را وارد بخش گرافیکی کار کردیم.

صمدی افزود: تلاش داشتم فضای ایرانی را مدنظر قرار دهم و حتی در فرم ماهی هم از عناصر ایرانی استفاده شده است.

وی در پایان درباره دیگر تغییرات گرافیکی جشنواره که در پوستر نمایان شده است، عنوان کرد: برای اولین بار شکل لوگوی جشنواره تغییر کرده و آدمکی که به عنوان شخصیت جشنواره پویانمایی شناخته می‌شود به دلیل شباهتش به «T» انگلیسی در ابتدای کلمه تهران آورده شده است چراکه جشنواره پویانمایی در خارج از مرزهای ایران بیشتر به عنوان جشنواره تهران شناخته می‌شود.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از ۱۲ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب با نمایش آثار منتخب داخلی و خارجی در چند بخش، میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان خواهد بود.4 thoughts on “رونمایی پوستر جشنواره پویانمایی تهران”

 1. سبب شرمساری هنرمندان تجسمی ایرانه این مثلا پوستر
  دیگه عادت کردیم از پسر خاله و رفیق و دیگر آشناهای مسولین جشنواره ها، این چرندیات رو به عنوان شخصیت و هویت یک رویداد ببینیم و کم کم باید قبول کنیم تعریف ما ایراد داره وگر نه کار اینها شایسته و خوبه
  تو همین روزرنگ کارهای خمیری از یک تصویرساز خانم دیدم که بسیار خوب اجرا و ارائه شده بودند
  کاش یکی از اون کاراکتر ها رو به جای این همه افاضات داخل صفحه قرار می دادین. نتیجه خیلی خیلی مناسب تری به دست می آمد
  روضه خونی و عذر بدتر از گناه هم شده به اصطلاح استیتمنت طراحان پسرخاله ای
  به هر حال شاید باقی مخاطبین نظرات دیگری داشته باشند.

  1. منم با نظر شما کاملا موافقم. انیمیشن و متحرک سازی اشیا و نقاشی ها و فرم های چند بعدی کجا؟ این پوستر و طرح کجا؟ شما گمونم کارهای خانم شیرین شیخی که اتفاقا همین روزرنگ هم پوشش داده بودن رو میگید… واقعا کارهاشون خیلی قوی بود و حتی نیاز به طراحی مجدد هم نداشت. یکی از همون طرح های خمیری رو میذاشتن از این طرح بهتر بود

 2. من نمیخوام بگم پوستر فوق العاده ای شده اما اونجوری ها هم بد نیست که دوستان میگن! درواقع نسبت به خیلی از پوسترهایی که توی این چند ساله برای جشنواره های مختلف طراحی شده، کار بهتر و قابل تحمل تریه!

 3. کار خوبیه به لحاظ اجرا ولی محنوایی خیلی نمی پسندمش…من که پویایی تو این ماهی ها ندیدم… عین ماست کنار هم وایستادن….ولی چرا ماهی ها شبیه موشک و راکته؟….شاید من بد دیدم….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.