دعوت به مراسم پرده برداری / مهدی بوستانی

« راست اش را بخواهید من نه انیمیشن سازم و نه ادعایی در این زمینه دارم. بیست سال است که فیلم کوتاه می سازم، هم داستانی و هم مستند اما انیمیشن حوزه کارم به عنوان کارگردان نیست. شاید ” مراسم پرده برداری” که اولین کار انیمیشن من است، آخرین اش هم باشد. این فیلم را نساختم که مثلا در کارنامه ام فیلم انیمیشن هم داشته باشم، بلکه ایده این فیلم که از سال ۷۹ با من بود، جز در مدیوم انیمیشن قابل طرح نبود. به جز این هم ایده و طرح هایی داشته و دارم که فقط مختص انیمیشن اند ولی فقط ” مراسم پرده برداری” بود که سال های سال با من ماند. اما من که از ساخت انیمیشن چیزی نمی دانستم و نمی دانم، اصلا کار من نبوده و نیست. طی این هفده سال دو سه بار با طراح و انیماتورهایی کار را به طریقی شروع کردیم ولی هر بار دوستان پس از مدت کوتاهی به خاطر موضوع سیاسی فیلم کمی واهمه پیدا می کردند و کنار می کشیدند. موضوع فیلم ماجرای روزی است که قرار است طی مراسمی عمومی از ترازوی عدالت پرده برداری شود اما ترازو که از تعادل خارج شده، کار دست دو شخصیت اصلی فیلم می دهد.

ساخت چنین فیلمی در فضای محافظه کار سینمای ما کمی جسارت می خواهد. چیزی که ” شیرین سوهانی” و ” گلرخ الوان دارستانی” داشتند و من خوش شانس بودم که با شیرین در جشنواره و سفری در بابل آشنا شدم و با او که خودش فیلم خوب “پنکه” را ساخته بود، طرح موضوع کردم و او هم بعد از خواندن فیلم نامه، “بله، هستم”ی گفت که مرا بیش از پیش به ساخته شدن فیلم راغب کرد. خودش طراحی شخصیت ها و فضا را شروع کرد و بعد هم گلرخ را معرفی کرد که انیمیت کار را دست بگیرد و این گونه شد که سه تایی با دست خالی و با فیلمنامه ای که هیچ امیدی برای جذب حمایت مالی از هیچ جایی نداشت، کار را جلو بردیم و به لطف خدا به پایان رساندیم. یک کار خیلی ساده با تکنیک کات اوت و بدون هیچ رنگ و لعابی که البته ضرورت موضوع انتقادی سیاسی مان بود. ” عرفان نجف آبادی” فیلم را تدوین و ” بهروز شهامت” صداگذاری اش کرد تا پروسه ساخت کامل شود. از تیر ۹۴ تا شهریور ۹۵ با یک تیم پنج نفره کار را به پایان رساندیم.

از همان اول اول، یعنی همان سال ۷۹ و در این دو سه سال اخیر هم که کمابیش درگیر ساخت بودیم، می دانستیم که فیلم در جشنواره های داخلی امکان نمایش نخواهد داشت. این فیلم با زبانی بصری و جهان شمول و بدون هرگونه دیالوگ مخاطبی فرامرزی را مد نظر داشته و دارد و تا کنون هم با حضور در فستیوال هایی در کشورهای مختلف، مخاطب خود را یافته است و پخش کننده ای فرانسوی نیز فروش فیلم را دنبال می کند تا به لطف خدا نه تنها فیلم هزینه های خود را برگرداند، که امکان ساخت فیلم مستقل دیگری نیز میسر شود.»

انیمیشن کوتاه “مراسم پرده برداری” تا کنون در جشنواره های گرونوبل فرانسه، دتمولد آلمان، مووی اسکرین پرو آمریکا، فیلم های ایرانی پاریس، سایبورگ ایتالیا، نیو انیمیشن آمریکا، کارتون کلاب ریمینی ایتالیا و FIC ESMI آرژانتین حضور داشته و نشان ویژه جشنواره نیو انیمیشن آمریکا را کسب کرده است.
« مهدی بوستانی» کارگردان مراسم پرده برداری فیلم‌نامه‌نویس، داستان‌نویس و فیلم‌ساز متولد ۱۳۵۷ شهر کرمان است. لیسانس کارگردانی‌ سینما از دانشکده‌« سوره» اصفهان، فوق لیسانس ادبیات نمایشی از دانشکده‌ هنرهای زیبا و عضو پیوسته انجمن فیلم کوتاه ایران – خانه سینما است. ” خانه در سنگ” ، ” بُرنا “، ” آوایی که هنوز زنده است”، ” کمک‌های انسان دوستانه”، ” محکوم” ،” مجرم” و” گناه” تعدادی از فیلم های کوتاه و مستند او هستند.

 One thought on “دعوت به مراسم پرده برداری / مهدی بوستانی”

  1. با سلام واخترام
    این انیمیشن بسیار پر محتوی میباشد و پرده از رابطه بین مردم و حاکمان مثلا عادل را بر میدارد.
    به امید ساخت انیمیشن های دیگر شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.