مجموعه چهل حروف نگارى «کلمهالله» / استودیو فرهود

نگارش نام “الله” مانند رسمی معهود از گذشته میان مسلمانان جاری و جایگاهی ویژه داشته است. خوشنویسان دوره های  مختلف تاریخى هر یک با خط رایج زمانه خواه نستعلیق، نسخ، ثلث، دیوانی، شکسته، کوفی، ریحان، محقق، رقاع و… اهتمامی شگرف در به تصویر کشیدن این نام داشته و دارند. آثاری که این روزها می بینیم با بهره گیری از ابزار دیجیتال، دقتی مثال زدنی و ظرافتی تأمل برانگیز دارند.

مجموعه پیشِ رو، پروژه طراحی چهل حروف نگاری “الله” است. “فرهود مقدم” طراح این مجموعه با نگاه هنرمند معاصر سعی در انعکاس پیشینه فاخری دارد که از گذشتگان، نسل به نسل و سینه به سینه حفظ و به یادگار مانده اند. در نخستین روز رمضان ۹۶ به دیدن این آثار دعوتید.29 thoughts on “مجموعه چهل حروف نگارى «کلمهالله» / استودیو فرهود”

 1. متاسفانه شاهد آثاری هستیم که فاقد قواعد ابتدایی لوگو تایپ و نوشتار هستند به هیچ وجه نمیتوان فرمهای مناسب و ترکیب بندیهای خوبی در کارها آن هم در برخورد با کلمه ی (الله) که هرکسی با هر دانشی از تایپ نمیتواند به آن بپردازد دید و نتیجه ی کارها از نظر فرم و قدرت تایپ اصلا خوشایند نیست و در این آثار گویی بافت های بی ارتباط با موضوع وظیفه پوشاندن فرم های بد را دارند.

   1. من کلا این طرح هارا به خاطر حرکتشون تحسین می کنم ولی در جواب آقای محمد به میلاد که به گوی ومیدان دعوت می کنند باید گفت منتقد ها لزوما خودشون هنر مند نیستند ولی هنر شناسند وبعضی ها اگر خوب می کشند بعضی دیگر خوب می بینندوایرادات را می گویند.
    مثلا کس دیگری که از چرک بودن کار ها وعدم تناسب آن با ذات زلال الهی واینکه بافت ها درست استفاده نشده با اونهم موافقم ….چون این بافت های چرک مد شده وبعضی ها فکر می کنند که خیلی دیگه هنری میشه !به شوخی باید گفت خدا خدای هم تمیزان وشیک پوشانه وهم ژنده پوش ها وخاک وروغنی !

  1. جناب محمدی شما آقای مقدم را میشناسید!
   ایشان طراح چیره دستی در زمینه طراحی گرافیک و باخص طراحی نشانه هستند و نام ایشان در طراحی
   شناخته شده است!
   ای افسوس که نقدی دم دستی و آبکی قرار است رهنمود راه تان شود!

 2. سلام. با اینکه جناب فرهود مقدم از طراحان خوب و جوان هستند اما اگر به سایت های تایپوگرافی عربی مراجعه کنید بسیاری از تایپ فیس ها و فرم ها متعلق به خودشون نیست و بازآفرینی شده

 3. عالیه جناب مقدم…
  درود بر شما…
  فقط یه سوال… چرا همه جا کلمه “الله” تایپوگرافی میشه؟! چرا هیچوقت کلمه “خدا” تایپوگرافی نمیشه؟!! یا مثلا “به نام خدا”…

  1. آقای مقدم تجربه جالبی بود، دسمریزاد
   کلمه “الله” جزء اسماء جلاله و مقدس در دین ما مسلمانان هستش که در قرآن بیش از ۲۶۹۸ بار تکرار شده ، این نشان از اهمیت و مقدس بودن این کلمه نشان می دهد . در ترجمه فارسی” الله” به معنای معبود، پروردگار، خدا و … معنا شده است. واینطور که از این مجموعه پیداس کلمه الله بسیار قابلیت حروف نگاری در شکل های مختلف را دارد و شاید بتوان این کلمه را جزء معجزات الهی دانست.

 4. سلام ودرود خداوند بر شما هنرمند عزیز واقعا که مجموعه خوب و زیبایی را جمع آوری کردید دستمریزاد مطمئنا انجام این پروژه توفیقی می خواسته که خداراشکر نصیب شما شد. انشالله که روز بروز شاهد موفقیت های شما باشیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.