تایپ فیس ۵ وزنه «خرداد»

«تایپ فیس خرداد» کاری از احسان و علی جعفرپیشه (صریر) ، با نگاهی به خط ثلث و نسخ طراحی و پیاده سازی شده است .

از ویژگی های این تایپ فیس می توان به «سادگی و محکمی» ، «رسمی و در عین حال صمیمی بودن» ، «شیک و کاربردی بودن» آن اشاره کرد.

این تایپ فیس که مراحل پایانی طراحی خود و تبدیل به فونت دیجیتال را پشت سر می گذارد، در ۵ وزن از «لایت» تا «بلک» طراحی شده است که می تواند با انعطاف وزنی خود، در مواردی چون کتاب آرایی، طراحی پوستر، طراحی نشریه و … به راحتی مورد استفاده و بهره برداری قرار گیرد.

در پرزنت و معرفی این تایپ فیس سعی شده با بازی فرمی حروف ، و نحوه خاص اتصالات (مثل به کاربردن عین ابتدا به جای عین وسط و..)، که برگرفته شده از خلاقیت های ثلث نویسان قدیم و خلاقیت فردی طراحان آن می باشد، نگاهی مدرن به این شیوه از اتصالات و درگیر شدن آن با تایپ رسمی را به نمایش بگذارد. هنوز طراحان آن به تعبیه این جنس از اتصالات در فونت رسمی آن، به جمع بندی نرسیده اند. »

شایان ذکر است از طراحان این قلم «فونت بهمن» منتشر و مورد استقبال قرار گرفته شده است و طراحی و ساخت فونت های ، «فروردین» ، «اردیبهشت» ، « شهریور»، «مهر» ، «اسفند» در میان آثار ایشان به چشم می خورد که در آینده نزدیک منتشر خواهند شد.

 29 thoughts on “تایپ فیس ۵ وزنه «خرداد»”

 1. خسته نباشید و آرزوی موفقیت براتون دارم.
  ای کاش کمی راچب پرِوسس دیزاین(مراحل و نحوه شکل گیری فرم و کانسپ) می پرداختید!
  این نوع برخورد و دیزاین حروف مرکب برای چه کاربرد و ساختاری تعریف و پیاده سازی شده؟
  و اینکه من احساس میکنم این تایپ، بازآفرینی(Redesign) یا اقتباسی(متاثر) از تایپ‌فیس دیگری باشد. گرچه این نوع برخورد و تکنیک در دنیای غرب رواج داره و دال بر عدم بی اعتبار نمودن نیست، بلکه بسیار معتبر و پر اهمیت هم می‌باشد.

  1. مخلصیم امیر جان…..
   در طراحی این تایپ فیس، علیرغم فونت های دیگر پکیجی که منتشر شده یا در دست طراحی داریم و عمدتا بولد و مناسب تیتر هستند، سعی شد این کار را بر محوریت تایپ چند وزنه بریم جلو و در مراحل طراحی ، بیس کار را فونت شفیق قرار دادیم با نیم نگاهی به خطوط نسخ و ثلث… ممنون از توجهت….

 2. احسنت به استادان جفعر پیشه
  واقعا دست مریزاد
  حتما جزو اولین نفراتی هستم انشالله که میخرم
  ببخشید دوتا سوال:
  ۱. توی کدوم سایت منتشر میشه؟ مریم سافت؟
  ۲. جسارتا چرا به تایپ فیس نیان اینقدر نزدیک هست حالات عادی فونت؟

  1. محبت دارید …ممنون…..

   http://instagram.com/jafarpisheh748

   از طریق پیج اینستاگرام ما پیگیر باشید… ان شاالله به زودی…فعلا نحوه عرضه را برنامه خاصی نداریم البته یکی دوجا هم برای خرید امتیازش صحبت شده هنوز به نتیجه نرسیدیم…
   در مورد نکته دومتون هم اگر با این دید بخواهید ببینید اکثر فونتها حتی همون فونتی که نام بردید شبیه فونتهای دیگر هستند و با این دید طراحان اجازه نمیدن به خودشون که فونت جدید طراحی کنند….
   البته ناگفته نمونه ما خودمون را طراح فونت نمیدونیم و ادعایی هم نداریم و نمیخواهیم هم به این حوزه صرفا شناخته بشیم، به خاطر عدم ورود دیگران و احساس نیازی که کردیم، کنار فعالیت های دیگر وارد این حوزه هم شدیم…

   سپاسگزار….

 3. فونت هاتون رو وقتی توسط مریم سافت منتشر میکنید عملا باید هزینه گزافی بابت این فونت ها پرداخت بشه، من شخصا فونت هایی که خریدنی هستن را دوست دارم و میخرم اما استفاده از نرم افزار کار را سخت، و کاربرد رو نصف می‌کنه

  1. فعلا برنامه خاصی نداریم برای چگونگی عرضه تا به وقتش ان شاالله…
   البته هزینه ای که میفرمائید گزاف! واقعا مبلغ ناچیزی است برای بحث فونت که هم تعداد فونتهای جدید عرضه شده کم هستند هم مشقت زیادی برای طراحی و تولیدش میشه….اگر احساس نیاز میکنید به فونت جدید و خریداریش میکنید حتما نیاز می بینید که خود را متفاوت نشون بدید و این نیاز به هزینه داره و گرافیست حرفه ای این را قبول میکنه و رقم نهایی خرید فونت شاید ۵ تا ۱۰ درصد اولین پروژه اش هم نشه….
   .
   مریم سافت به عنوان یک فروشگاه عرضه فونت و کد گذاری ای که میکنه و مانع کپی شدنش میشه و مخاطبان قلم برتر گرافیست های حرفه ای هستند و طراح قلم هم اطمینان حاصل میکنه که قلم در اختیار افراد حرفه ای هست و از ظرفیت هاش به خوبی استفاده میشه و باعث میشه برای هیمن دست هنرمندان ، پرستیژ قلم برای مصارف بعدیشون حفظ بشه و… فرصت خوبیه برای نشر … البته در آینده برخی از فونتها را شخصا عرضه خواهیم کرد
   http://instagram.com/jafarpisheh748 از پیج ما دنبال کنید ..اطلاع رسانی میشه…
   باز هم ممنون از حمایتتون….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.