برگزیدگان یازدهمین جشنواره «هنرهای تجسمی فجر» معرفی شدند

مراسم پایانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر عصر دیروز چهارشنبه  ۱۵ اسفندماه با معرفی برگزیدگان و تجلیل از مفاخر هنری در تالار وحدت برگزار شد.

در این دوره جشنواره، نمایشگاه بخش اصلی و مسابقه در مؤسسه فرهنگی هنری «صبا»، ‬ نمایشگاه «پلاک ۴۰» در فرهنگسرای نیاوران، بخش «سینمای تجسمی» و نمایشگاه «عکس روزهای انقلاب» در خانه هنرمندان ایران، نمایشگاه «چارسوی هنر» در باغ موزه قصر، نمایشگاه «نمایه چهل» در موزه هنرهای دینی امام علی (ع) و «چهل نمایشگاه، چهل شهر» در شهرهای مختلف برگزار شد.

در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر سیدمحمد مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، دبیران و مدیران هنری و جمعی از هنرمندان در تالار وحدت حضور داشتند.

سیدمحمد مجتبی حسینی در مراسم پایانی یازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر که به شیوه‌ای متفاوت و بدون مجری و با صدای مجری برگزار شد، ضمن رساندن سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که همراه هیأت دولت در گیلان است، گفت: روز امروز برای یادآوری گرامیداشت فجر و رشادت‌های چهلمین سال انقلاب اسلامی گرد آمده‌ایم. برای یادآوری پنجم بهمن ماه گردهم آمدیم که یازدهمین جشنواره را به جشن نشستیم.

وی که سخنان کوتاهش را شعرگونه ادامه داد، بیان کرد: جشنواره‌های تجسمی امسال جلوه‌گاه کیمیایی شدند که بر مشکلات موجود فائق آمد و این پیام برآمده از دل را به ثمر رساندند.

معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: چهل روز از آئین افتتاحیه جشنواره تجسمی فجر گذشته و امروز آغاز دوازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر است.

احمد مسجدجامعی، محمدجواد حق‌شناس و الهام فخاری از اعضای شورای شهر تهران و هنرمندانی چون قباد شیوا، واحد خاکدان، حسین محجوبی، رضا بانگیز و … از جمله هنرمندان حاضر در مراسم بودند.

برگزیدگان جشنواره هنرهای تجسمی فجر در ۱۰ شاخه هنری به شرح زیر معرفی شدند:

تصویرسازی

برگزیده: پروین حیدری‌زاده
تقدیرشده: محمد قلی‌زاده

خوشنویسی

برگزیده: نیما الیکایی لاشکی
تقدیرشده‌ها: هادی هنردوست، نورالدین کرمی و فرزاد مرادی اصل

طراحی گرافیک (پوستر)

برگزیده: میترا سلطانی
تقدیرشده: علیرضا عسکری‌فر

عکس

برگزیده: عابد جلیل پوران
تقدیرشده: الهه عبدالله آبادی

کارتون و کاریکاتور

برگزیده: احسان گنجی
تقدیرشده: پویا عبدلی

مجسمه

برگزیده: سیدفاضل مصلی‌نژاد
تقدیرشده: حسن دهقانی زاده

نقاشی

برگزیده: رنه صاحب قدم
تقدیرشده: پیام گلچین

نگارگری

برگزیده: فریده هنرور
تقدیرشده: زینب شاهی و صدیقه احمدی باصیری

هنر جدید

برگزیده: سعیده مهتدی
تقدیرشده: ثریا اخلاقی و سمیه مقصودلو

برگزیده‌های بخش مقاله نیز شامل هادی آذرازغندی، محمدعلی کریم‌پور، پریسا اصلان‌خوانی و محسن حسن‌پور بودند.

در‬ ادامه‬ از مفاخر هنرهای تجسمی شامل پرویز اقبالی تصویرگر، یعقوب امدادیان نقاش، قدرالله معماریان مجسمه ساز، احمد نادعلیان هنرمند رشته هنرهای جدید، سیدمحسن نوری نجفی کاریکاتوریست، احمد عبدالرضایی خوشنویس، جاسم غضبان پور عکاس، مهین افشان پور نگارگر و مجید بلوچ گرافیست تجلیل شد.

همچنین از حمیدرضا قلیچ خانی، مجید اخگر، سیامک دلزنده، هادی سیف کارشناسی و منتقد هنری و پژوهشگر و از مرحوم عربعلی شروه نیز به پاس سال‌ها فعالیت خود در حوزه پژوهش یاد و با حضور خانواده وی از اقدامات وی در طول حیاتش تجلیل شد.

منبع



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.