اپل دریافت که هوش مصنوعی «ai»یک رابط کاربری«ui» جدید است

استیو جابز یک بار گفت: «بیشتر مردم این اشتباه را می‌کنند که فکر می‌کنند دیزاین چیزی است که به نظر می‌رسد؛ اما این مفهومی نیست که ما درباره‌ی دیزاین تصورش را داریم. دیزاین به منظور چگونگی عملکرد یک فرآیند است.»
دوشنبه شب، هجدهم خرداد ماه، کنفرانس توسعه‌دهندگان اپل موسوم به WWDC 2015 در آمریکا برگزار شد و اپل ۲۷۰ دقیقه‌ی غرورآمیز را به اعلام دستاوردهای جدید خود در نرم‌افزارها و سرویس‌های شرکت در دو نسخه‌ی جدید سیستم‌ عاملش؛ یعنی iOS 9 و OS X EI Captain پرداخت. برای iOS 9 اپل یک سرویس جانشین مطبوعاتی اعلام کرد که در مقابل برنامه flipboard قرار خواهد گرفت.

apple

برای هردوی OS X EI Captain و iOS 9 اپل میوزیک (apple music)  را معرفی کرد که نه تنها یک سرویس جدید پخش موسیقی است بلکه به طور ضمنی اپل پذیرفت که زمان آن است که iTunes را نیز به زباله‌دان بریزد.  برای هردوی iOS و OS X مجددا، شرکت در تلاش است کدهای سیری(siri) را با مجاز کردن برنامه‌ّهای پیشنهادی کنشگرا بشکند و فراگیری ماشین را به نتایج جستجویش گره بزند و عملا آن را به نسخه‌ی iOS ای Google Now تبدیل کند. به این ترتیب، نتیجه کنفرانس WWDC امسال پذیرش ضمنی این بود که اپل نیازمند جنب و جوش بیشتری است. اپل انرژی بسیاری در طول پنج سال گذشته صرف توجه به جزئیات سطحی محصولاتشان داشته است که منجر به چشم پوشی از تغییری متزلزل کننده در صنعت داشته است که نتیجه اش این بوده است: هوش مصنوعی یک رابط کاربری جدید است.

apple  apple (2)
اما حقیقت این جاست: در حالی که طراحی صنعتی اپل در نوع خود بهترین می‌ماند، وقتی به رابط کاربری یا تجربه‌ی کاربری دیجیتال می‌رسد دیگر در بالاترین سطح نیست. در زمینه ai وui می توان گفت اندروید در مقایسه باگرافیک زنده و منحصر به فرداپل، محصولیست موفق تر که روی تجربه رابطه کاربری هوشمندانه تر عمل کرده ست.
مسئله این است که گوگل چیزی می‌دانست که اپل نمی‌دانست. او می‌دانست که مزاج اپل یک برتری‌ موقتی است و در یک جنگ پیوسته‌ی اتمی اپل و گوگل، که آغازش با ارائه‌ی اندروید توسط غول جستجو در سال ۲۰۰۸ بود، گوگل می‌دانست که نهایتا، این هوش مصنوعی خواهد بود که جنگ را پیروز خواهد شد.
بر خلاف نگاه در خود فرورفته‌ی استیو جابز در سال ۲۰۰۳ درباره‌ی دیزاین، این‌ها چیزهایی هستند که اپل توجه چندان زیادی به آن نداشت: جستجوی هوشمند، سرویس‌های ابری قوی و پیش‌بینی این که کاربرانش در گذر زمان و در آینده چه چیزی می‌خواهند (چیزهایی که گوگل همیشه در آن‌ها خوب بود).

apple apple (1)

منبع3 thoughts on “اپل دریافت که هوش مصنوعی «ai»یک رابط کاربری«ui» جدید است”

    1. با سلام
      بحث سر این بود که در این چند سال اخیر اپل بیشتر روی ظاهر رابط کاربری سیستم عامل هاش کار کرد ولی گوگل موضوع رو با نگاه تکنولوژی پیشبرده یعنی تعامل مخاطب با هوش مصنوعی.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.