لوگوى انتشارات دنیاى ریاضى / ابوذر محمدی

«به طور معمول در طراحی گرافیک و به خصوص طراحی لوگو، گلایه ی طراحان از سفارش دهنده ها و دیدهای بسته شان به گوش همه خورده است. ولی موضوعى که کمتر به آن توجه شده؛ کم کاری طراح است. کم کاری طراح نه در طراحی و اجرا، بلکه در توضیح درست طرح و ارایه یک کتابچه ی چند صفحه ای برای طرحی که شاید در نظر سفارش دهنده گنگ به نظر برسد یا اینکه آنچه قصد طراح بوده را ندیده باشد.
پروژه ی طراحی لوگوی انتشارات دنیای ریاضی (ناشر کتب ریاضی دبستان) از گروه آموزشی جوکار، تجربه ی خوبی برای من بود که تاثیر کتابچه ی جادویی را بدانم و سعی کنم برای تمام پروژه های مشابه به کار ببرم. وقتی لوگوی این مجموعه به من پیشنهاد شد؛ اولین چیزی که به ذهنم رسید یک کره ی زمین بود با قاره هایی از جنس علائم ریاضی و نمادی برای انتشارات.
سخت ترین قسمت این بود که درسى را که یکی از کابوس های دوران تحصیل خودم بود باید طوری نشان می دادم که جذاب بنظر برسد، مخاطبان کودکش را جذب کند، تکراری نباشد و خلاقانه به نظر برسد.
سوال این بود که یک نفر چطور جذب کتاب می شود؟ بچه های درسخوانى که غرق در کتاب می شدند یک تصویر ذهنی برایم ایجاد کرد. ترکیب فضای یک کاراکتر با کتاب! ولی هنوز کم بود. ریاضی نبود، تکراری به نظر می رسید.
بعد از اتودهاى مختلف، کاراکتر انینشتین را انتخاب کردم و مشغول شدم و بالاخره ایده ی لوگو شکل گرفت. بعد از ارایه، مشخص شد که مدیر انتشارات از کلیشه اى بودن طرح گلایه دارد. یک اتود جدید بزنید!
متوجه شدم آنچه من دیده ام را ندیده اند. یک کتابچه ی دو صفحه ای تنظیم کردم و دوباره طرح را ارسال کردم. تازه همه آن چیزی که ندیده بودند را دیدند: تصویری که در اندازه ی کوچک نمایان می شد و همه داشتند تصویر بزرگ را می دیدند. اینکه بعد از ارایه، این کار در مدیاهای مختلف استفاده شد ولی نه آن طور که من فکر می کردم بماند! از اینکه رنگ لوگو و هویت بصری از ارغوانی تیره به فیروزه ای تغییر کرد هم بگذریم! ولی پروسه ی طاقت فرسای ارایه ی این لوگو به قدری با ارایه ی آن کتابچه ی جادویی هموار شد که بعد از آن برای تمام لوگوهایی که طراحی کردم یک کتابچه ارایه دادم.»
آنچه خواندید توضیحات «ابوذر محمدی» طراح هویت بصری و لوگو بود براى طراحى نشانه انتشارات دنیاى ریاضى. در ادامه، مراحل شکل گیرى این پروژه را با هم خواهیم دید:

لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (1)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (2) لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (3)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (4) لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (5)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (6)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (7) لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (8)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (9)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ d(9) لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (10)
لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (12)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (13)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (14) لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (15)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (16) لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (17)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (18)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (19)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (20)  لوگو-دنیای ریاضی-روزرنگ (21)36 thoughts on “لوگوى انتشارات دنیاى ریاضى / ابوذر محمدی”

 1. خسته نباشید جناب محمدی عزیز…… ولی چرا انقدر شلوغ و پر ازدحام؟؟؟لازم بود؟؟؟؟واقعا جایگاه طراحی نشانه در ایران به کجا داره میرسه؟؟؟؟سپاس روزرنگ

  1. سلام آقای جرالد 🙂
   منظور شما از ازدحام چیه؟! ازدحام به معنی تزاحم یا همون مزاحم شدن هست (فرهنگ معین) . یعنی عناصر در هر جا به شکلی قرار بگیرن که برای هم مزاحمت بصری ایجاد کنن ، یعنی یکی باعث بشه دیگری دیده نشه . آیا این قضیه در مورد این تصویر صدق می کنه؟
   اگر تاکید شما بر اجرای مینیمال لوگو (بعنوان ویژگی اصلی یک لوگوی خوب) هست بایستی ابتدا کمی تعریف مینیمالیسم رو مرور کنید . بیان خلاصه ی یک مفهوم به گونه ای که ماهیت اون تغییر نکنه .
   شاید بشه از یک درخت برگ هاش رو حذف کرد ولی هنوز درخت باشه . ولی اگر شاخه هاش رو هم حذف کنین دیگه درخت نیست . پس نمی تونیم یک خط بکشم و بگیم درخت کشیدیم!!!
   در اینجا هم بنده بایستی یک حجم وسیع اطلاعات ریاضی رو + تصویری از موهای آشفته اینشتاین نشون می دادم . پس خلاصه کردن بیش از این قطعن نتیجه ای که می خواستم رو نمی داده.
   موید باشید .

 2. دوست گرامی آقای محمدی
  این‌که برحسب خوش‌اقبالی شما و از بین ده سفرش‌دهنده، یک مشتری با دیدن دفترچه و توضیحاتِ مفصل قانع شده و طرح در همان اتود اولیه به سرانجام رسیده دلیل بر کم‌اطلاعی دیگر گرافیست‌ها از این شیوه‌ی ارائه نیست!
  یک لوگو باید آن‌قدر قوی و گیرا باشد که بتواند با کم‌ترین توضیحِ اضافه و تدوین دفترچه و نمایش ایده‌یابی و مراحل کار (که اصلا مرسوم نیست) از خودش دفاع کند.
  متاسفانه در لوگوتایپ عنوان هم اشکالات جدیِ طراحی‌حروف وجود دارد که باتوجه به فرصتی که داشتید باید رفع می‌شد

 3. نشانه ی بشیار شلوغی است و ناشیانه ترکیب بندی و طراحی شده. لوگو تایپ قابل قبول تری داره البته در مقایسه با نشانه تصویری.

 4. خیلی خوبه… بنظر من هم یه لوگوی مینیمال هست ولی…
  یه چیزی این وسط، که نمیدونم دقیقا چیه! تو ذوق میزنه.
  در هر صورت، موفق باشید 🙂

  1. ممنونم محمود عزیز . درسته ، ولی این میزان لایک و دیسلایک روی کامنت ها یه کم غیر طبیعیه 🙂 حتمن اگر نقد صحیحی ببینم پاسخگو هستم . ممنون از محبتت

 5. سلام
  خسته نباشید جناب محمدی. به نظرم برای این کارزحمت زیادی کشیدید.کار قابل دفاعی شده اما من جسارتا نظر مخالفم رو هم مینویسم.
  به نظر من حروفی که به شکل بیشمار و بی نظم در اطراف سر کاراکترتون گذاشتید اصلا شبیه موهای یک دانشمند نیست, یعنی حداقل من چنین دریافتی ازش نداشتم.
  بر عکس به من حس بدی داد. وقتی این همه عدد و رقم و علامتهای ریاضی رو در اطراف سر این پسرک میینم که به شکل نامنطم پخش شده و در صورت پسره هم دو تا چشم گرد شده متعجب میبینم, حس میکنم پسر قصه ما در بین این همه عدد و فرمول گم شده و نه تنها لذت نمیبره, بلکه انگار ترسیده, حسی که این صورت به من میده, حس یک کودک تنبل و کند ذهنه که بین اون همه عدد و رقم و فرمول غرق شده. این حس وقتی تشدید میشه که من دهان پسرک رو نمیبینم چون این چشمهای ترسیده رو, یک لب خندان, تبدیل به چشمان ذوق زده میکرد.
  علاوه بر اینها اینهمه جزییات به نظرم در اندازه کوچک لوگو, در هم فرو رفته و تبدیل به فرمهای درهم و آزار دهنده میشن.
  به نظرم نوشته لوگو رو خوب کار کردید.
  پیروز باشید.

 6. با سلام به گروه روز رنگ راستش من هیچوقت نظر نمیزاشتم ولی میخوام انتقاد کنم از گروه روز رنگ به خاطر کار های غیر حرفه ای که تازگیا زیاد در سایت میگذارند و با هر دفعه دیدن این پست ها برای دوباره سرزدن به سایت سرد میشویم!!!!

  ولی با این حال تشکر میکنم به خاطر تلاشی که برای دنیای هنر میکنید!!!!

 7. سلام

  عجیبه و بسیار هم عجیب
  رویه اشتباهی که در بسیاری از ما وجود داره!
  اگر دوستانی که جناب آقای ابوذر محمدی رو مورد هجمه قرار دادید واقعا دوست داشتید همکارتون پیشرفت کنه خیلی حرفه ای به ایشون ایمیل زده و به دور از قیل و قال مشکلات کار رو بدون توهین انتقال می دادید.

  ایشون یه تجربه کاری رو اشتراک گذاشتند با تمام قوت و ضعفش
  اول آفرین به ایشون به خاطر اینکه خواسته تجربه ای رو که بدست اورده به دوستانش بگه تا اونها هم کمتر دچار مشکل بشن
  دوم این سایت تیم حرفه ای داره و متوجه هستند
  سوم انتقاد قراره شخص رو بسازه نه اینکه شخصیت طرف نابود!

  1. چرا ایمیل؟؟؟
   ایشون کارش رو به روزرنگ داده برای انتشار و همین‌جا باید مورد نقد و بررسی قرار بگیره.
   اون تبریک و خسته نباشیدها رو باید ایمیل و تلگرام زد 😉

   1. اسلیمی عزیز
    سلام

    دوست عزیزم شما دوست داری از عیب های کاری ات تو جمع گرته برداری بشه یا صمیمانه با ذکر نمونه و با وقت و حوصله صحبت بشه!

    من موافق نظر های ضربتی برای اصلاح رویه کاری نیستم . چیزی جز تخریب شخصیت شخص رو نداره شما نظر ها را بخونید این کد واژه ها رو کنار هم بذارید ولو وارد به اثر انقدر احساسی و بد اخلاقی درونش هست که هر کسی باشه از رفقا و همکاراش دلگیر میشه!
    هیچ آدم با شخصیتی تخریب رو دوست نداره پس اگر شما دوست دارید اثری رو به اشتراک بگذارید تا اینطور نقد بشه!

    نظر های منفی رو ببینید

    افول جایگاه نشانه
    طرحی با ادعای زیاد
    طرحی ضعیف که نمیتونه از خودش دفاع کنه
    اتود ابتدایی و آماتوری
    بسیار شلوغ
    بسیار ناشیانه
    ضعیف ترین و غیرحرفه اى ترین اثر در سایت
    کار غیر حرفه ای
    حس اشفتگی و سردرگمی این لوگو

 8. خلاقیت خیلی خوبی در لوگو ب وجود آمده.از نظر شلوغی هم که بعضی دوستان اشاره کردن،چنین مشکلی وجود نداره همانطور که مشاهده کنید در تصاویر بالا هم در ابعاد کوچک دیجیتالی و هم در ابعادی کوچکی که بر روی کاغذ اومده (در تصویری که اثر مهر لوگو را میتوانید با نسبت اندازه حروف مقایسه کنید) اصلا چنین مشکلی وجود نداره.امیدوارم بعضی از دوستان از ادبیات بهتری استفاده کنند که هنرمندان کشورمون را که در حال تلاش هستند،خدایی نکرده دلزده نکنند.

 9. افول جایگاه نشانه
  طرحی با ادعای زیاد
  طرحی ضعیف که نمیتونه از خودش دفاع کنه
  اتود ابتدایی و آماتوری
  بسیار شلوغ
  بسیار ناشیانه
  ضعیف ترین و غیرحرفه اى ترین اثر در سایت
  کار غیر حرفه ای
  حس اشفتگی و سردرگمی این لوگو

  اینها از قبیل نظراتی هست که این دوست عزیزمون و دوستان هم پیمانشون درمورد آثار دیگران ارائه میکنند نمونه های اون رو هم میتونید داخل همین سایت مشاهده کنید…پس همچین واکنش های غیر حرفه ای و مبتدیانه طبیعی هستش که شکل بگیره
  به امید روزی که نقد با احترام و آگاهی شکل بگیره و نه از روی قرائض شخصی و جهان سومی گری های مرسوم.

  سپاس از تلاشتان برای خلق لوگو،امید که در کارتان موفق و پیروز و اخلاق گرا باشید.

 10. با سلام و خسته نباشید به سایت روزرنگ و آقای محمدی
  اینکه این لوگو کار خوبی از آب دراومده یا نه را کارفرما با سلیقه خودش تشخیص میده، من به خودم اجازه نمیدم که بگم کار خوب هست یا بد. ولی از نظر حس بصری به من خیلی حس خوبی نمیده، حس یه دانش آموز خنگ را میده که وسط کتاب ریاضی و یه مشت اعداد و ارقام و فرمول گیر کرده و نمیدونه چکار کنه. اتودهایی هم که اینجا ارائه شده انگار بعد از کار نهایی و فقط برای برای سایت روزرنگ ایجاد شده، ما کار خوب از آقای محمدی زیاد دیدیم و این درست نیست که عمدا و از روی مرض ایشون را تخریب کنیم. به نظرم باید به همه فرصت داد تا تجربه هاشونو به نمایش بزارین و همه با نقدهای سازنده کمک به پیشرفت هنر کنیم، نه اینکه همدیگه را تخریب کنیم.
  امیدوارم آقای محمدی به کارشون ادامه بدن و دلسرد نشن، متاسفانه هنر گرافیک ما خیلی ازینجور موارد درش دیده میشه، راه طولانیست ابوذر جان….
  موفق باشید

 11. روزرنگ عزیز ،
  نظرات ناشیانه هر روز داره بیشتر و بیشتر میشه ، و این خیلی بده
  لطفا به فکر یک کنترل ip و … باش و سیستم نظرات رو اصلاح کن.
  (صرفا نظرات زیاد باعث نمیشه که اون سایت مخاطبش بالا نشون داده بشه ، بلکه اگر نظرات سالم باشه از جنبه های مختلف بر سایت روزرنگ ، طراح ، مخاطبین و … تاثیر میزاره )

  سپاس ، خداقوت به شما

 12. ضمن تشکر از وبسایت خوب روزرنگ دست همه ی دوستانی که مخالف یا موافق نظراتی رو عنوان کردن میفشارم و امیدوارم همه به نحوی در پیشرفت گرافیک کشور سهیم باشیم . جدای از پیام ها و لایک و دیسلایک هایی که غرض ورزی در اون ها مشخصه نکاتی در کامنت ها دیدم که جواب دادن به اون ها رو وظیفه ی خودم می دونم

  شلوغی : هیچ معیاری در طراحی لوگو نیست که ما رو ملزم به طراحی لوگوی خلوت کنه و بایستی این رو هم بدونیم که تعریف مینیمالیسم متفاوت از شلوغی و خلوتی هست (نمونه ی معتبر خارجی : uniliver رو سرچ کنین)

  حس اضطراب کاراکتر : خوب در واقع ریاضی دقیقا درسی هست که با استرس همراهه ، بنده و این لوگو هیچ رسالتی برای آسون کردن درس ریاضی و هیچ تضمینی برای راحت شدنش با کتاب های این انتشارات نداشتیم هدف بنده فقط نشون دادن ریاضی بوده که استرس یکی از ویژگیهاشه

  و در آخر اینکه نقد کردن کار خوبیه ولی مخالفت صرف بهیچ وجه توجیه پذیر نیست . عده ای در وبسایت روزرنگ فقط برای مخالفت اومدن که کامنتهاشون رو میشه زیر مطالب دیگه هم دید .و متاسفنه از روی دیسلایک هایی که به خسته نباشید یکی از دوستان دادن میشه به میزان بغض این عده پی برد
  با این حال خوشحالم که لوگوی دنیای ریاضی مورد توجه دوستان قرار گرفت و پربازدیدکننده ترین مطلب این ماه روزرنگ شد 🙂
  امیدوارم روزای بهتری برای روزرنگ شاهد باشیم

 13. خسته نباشید
  به نظرم پاسخ مسئله درست داده شده، خصوصاً تایپ به هویت و مخاطب برند وفاداری نشون داده. اما از نظر تکنیکی نشانه ضعف‌هایی داره.
  اگر هدف القای موهای یک دانشمند مثل انیشتین هست موفق اجرا نشده چرا که علائم ریاضی به وضوح در پس زمینه دیده میشن و خط مرز سر کاراکتر اون رو از زمینه جدا‌ کرده. جدای این، فرم کتاب باز هم نیاز به اصلاح داره.
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.