پایان یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران

مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران پنجشنبه شب شانزدهم اسفندماه با معرفی برگزیدگان این دوره در تالار بهنام محمدی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد.

معرفی برگزیدگان بخش دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی

اولین بخش اهدای جوایز به اهدای لوح تقدیر بخش دینی و ارزش‌های انقلاب اسلامی یازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران اختصاص داشت که پس از قرائت بیانیه هیأت داوران این بخش، نفرات برگزیده به این ترتیب اعلام شدند:

بهترین فیلم بخش ارزش‌های دینی: ایرج محمدی زرینی کارگردان فیلم «خیمه خورشید سوخت» به تهیه کنندگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

بهترین کارگردان: مریم هاشم نژاد و وریا نیک منش کارگردانان فیلم «قرار»

بهترین فیلم بخش ارزش‌های انقلاب اسلامی: فیلم «سنگ های سپید» به کارگردانی فاطمه حسنی به تهیه کنندگی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

معرفی برگزیدگان بخش دانشجویی مسابقه ایران

پس از قرائت بیانیه هیأت داوران بخش دانشجویی مسابقه ایران نفرات برگزیده این بخش به ترتیب زیر انتخاب شدند:

بهترین کارگردانی: ملیحه غلامزاده کارگردان فیلم «کلاف»

بهترین فیلمنامه: سیامک واحد نویسنده فیلمنامه فیلم «پلکان»

بهترین انیماتور: زهرا رستم پور کارگردان فیلم «گرسنگی»

معرفی برگزیدگان پایان نامه‌های برتر

در این بخش پس از قرائت بیانیه هیأت داوران، نفرات برگزیده به ترتیب زیر معرفی شدند:

پایان نامه «بررسی تطبیقی سیاست‌های رسانه‌ای در صنعت انیمیشن ایران و ژاپن» با پژوهش سعیده سادات موسوی

پایان نامه «مطالعه مؤلفه‌های تولیدات چیبی ژاپن در باورپذیری حرکت» با پژوهش نوید صنایع مظفری ثابت

پایان نامه «بازنمایی طبیعت در سینمای انیمیشن براساس تئوری تقدم گرا» اثر یگانه خشخاشی مقدم

معرفی برگزیدگان بخش مسابقه ایران

هیأت داوران بخش مسابقه ایران پس از قرائت بیانیه خود نفرات برگزیده را به ترتیب زیر انتخاب کردند:

دیپلم افتخار جشنواره: حسام جواهری و احسان طاهری برای فیلم «سگی که مرض داشت»

دیپلم افتخار جشنواره: امیر هوشنگ معین کارگردان فیلم «گرگم و گله می برم»

دیپلم افتخار جشنواره: حمیدرضا بیات کارگردان فیلم «سارا»

تندیس برنزی فیلم سوم: فیلم «یال و کوپال» به کارگردانی شیوا صادق اسدی

تندیس نقره‌ای فیلم دوم: فیلم «گرگم و گله می برم» به کارگردانی امیر هوشنگ معین

تندیس طلایی فیلم اول: فیلم «روباه» به کارگردانی صادق جوادی

تندیس طلایی بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان: فیلم «شب ترسناک لومو» به کارگردانی ساره شفیعی پور

تندیس طلایی بهترین اثر تلویزیونی: فیلم «این‌جوری بهتره» به کارگردانی شیوا ممتحن

تندیس طلایی بهترین اثر تبلیغی: فیلم «گازآپ» به کارگردانی امین حق شناس

تندیس نقره‌ای بهترین فیلم تجربی: فیلم «پسر دریا» به کارگردانی عباس جلالی یکتا

تندیس نقره‌ای بهترین دستاورد فنی و هنری: فیلم «آقای گوزن» به کارگردانی مجتبی موسوی

تندیس طلایی بهترین فیلمنامه: علی زارع قنات و هادی سبحانیان نویسندگان فیلمنامه «چشم انداز خالی»

تندیس طلایی بهترین انیماتور (پویا نما): امیر هوشنگ معین کارگردان فیلم «گرگم و گله می برم»

تندیس طلایی بهترین فضاسازی: بهرام عظیمی و یاشار جعفرخانپور برای فیلم «سیم ششم»

تندیس طلایی بهترین موسیقی: بهنام معیریان برای آهنگسازی فیلم «روباه»

تندیس طلایی بهترین صداگذاری: آرش قاسمی برای صداگذاری فیلم «چشم انداز خالی»

تندیس طلایی بهترین اثر بلند: فیلم «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر

جایزه ویژه هیأت داوران: فیلم «خرده شده» به کارگردانی محسن رضاپور

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در راستای تجاری سازی آثار پویا نمایی کشورمان جایزه «فناوری انیمیشین» خود را به فیلم «یکدیگر» به کارگردانی سارا طبیب زاده اهدا کرد. این در حالی است که جایزه اولین پیچینگ انیمیشن ایران هم به علی نیکورزم از استودیو «راه رنگ» اهدا شد.

معرفی برگزیدگان جایزه «سیفژ»

تندیس طلایی: کاترینا فیلیپوا کارگردان فیلم «خرطوم دراز» از کشور روسیه

معرفی برگزیدگان بخش بین الملل

هیأت داوران بخش مسابقه بین الملل پس از قرائت بیانیه خود نفرات برگزیده را به ترتیب زیر انتخاب کردند:

دیپلم افتخار جشنواره: فیلم «بابابزرگ گراز دریایی» به کارگردانی لوکرس آندرا از کشور فرانسه

دیپلم افتخار جشنواره: فیلم «اواز پشه» به کارگردانی لوکاس ون برگ از کشور آلمان

دیپلم افتخار جشنواره: فیلم «بهترین دوست» از کشور فرانسه

تندیس برنزی فیلم سوم: فیلم «پیرامون» به کارگردانی دیوید دسو از کشور فرانسه

تندیس نقره‌ای فیلم دوم: فیلم «گرگم و گله می برم» به کارگردانی امیر هوشنگ معین از کشور ایران

تندیس طلایی فیلم اول: فیلم «این کیک شگفت انگیز» از کشورهای بلژیک، فرانسه و هلند

تندیس طلایی بهترین فیلم با موضوع کودک و نوجوان: فیلم «چهل تیکه» از کشور آلمان

تندیس طلایی بهترین اثر دانشجویی: فیلم «بز کوچولوی من» به کارگردانی توموکی میساتو از کشور ژاپن

تندیس طلایی بهترین اثر تلویزیونی: فیلم «هزار افسان زال و سیمرغ» به کارگردانی اصغر صفار و عباس جلالی یکتا از ایران

تندیس طلایی بهترین اثر تجربی: فیلم «نه روش برای طراحی شخصیت» به کارگردانی ساشا اسورسکی از کشور روسیه

تندیس طلایی بهترین اثر بلند: فیلم «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر از کشور ایران

تندیس نقره‌ای بهترین دستاورد فنی و هنری: فیلم «مرگ اتفاقی و مبارک» به کارگردانی سرگئی نگولیچی از کشور رومانی

جایزه ویژه هیأت داوران بخش بین الملل: فیلم «دختر شرور» به کارگردانی آیچی کارتال از کشورهای ترکیه و فرانسه

فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هم پس از پایان مراسم اهدای جوایز بخش‌های مختلف بیان کرد: من هم طبق برنامه ریزی که برای این مراسم تدارک دیده شده بنای سخنرانی ندارم، فقط در این فرصت کوتاه از همه کسانی که دراین جشنواره حضور پیدا کردند تا همه همکارانم در کانون و سازمان سینمایی وزارت تشکر می‌کنم که در برگزاری این جشنواره مشارکت داشتند.

قدردانی از یک عمر دستاورد هنری اکبرعالمی

پس از صحبت‌های مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نوبت به مراسم قدردانی از اکبر عالمی مدرس و پژوهشگر صاحب نام سینمای ایران رسید. در این بخش ضمن قرائت نوشته‌ای در قدردانی از مقام هنری، علمی و پژوهشی عالمی از حاضران در سالن خواسته شد تا به احترام این استاد ایستاده و او را تشویق کنند.

اکبرعالمی پس از نمایش کلیپی از وی روی صحنه حاضر شد و ضمن دریافت لوح قدردانی خود از فاضل نظری توضیح داد: خرم دل آنکه از تبارش ماند خلفی به یادگارش. این سکوت‌های من سکوت‌های معلمی است.

وی افزود: این لوح سپاس را من امشب تقدیم می‌کنم به دکترنورالدین زرین کلک که وقتی ۲۷ سال داشتم او کاری کرد که من کسوت معلمی را پوشیدم و دیدم این بهترین لباسی است که یک انسان می‌تواند در طول تاریخ بشریت به تن کند.

معرفی برگزیدگان بخش آسیفای ایران

پس از برگزاری مراسم قدردانی از استاد اکبرعالمی نوبت به اهدای جوایز بخش «آسیفای ایران» رسید که پس از قرائت بیانیه هیأت داوران این بخش لوح تقدیر خود را به گروه «انمیشین تجربه» اهدا کردند.

معرفی برگزیدگان جایزه دبیرجشنواره پویا نمایی

جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش مسابقه ایران به مهین جواهریان اهدا شد.

جایزه ویژه دبیر جشنواره در بخش مسابقه بین الملل به مایکل دودوک دویت اهدا شد.

پخش تیزری از روند برگزاری یازدهمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران، گرامیداشت یاد و خاطره زنده وحید نصیریان انیماتور فقید کشورمان از بخش‌های مختلف مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره بین المللی پویا نمایی تهران بود.

منبع



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.