به مقصد خرید / ابوذر محمدی

« مجموعه‌ی مترومال به شکل جدی به دنبال لوگو و هویت سازمانی‌ای بود که بتواند از فرم قبلی خود خارج شده و توجه مشتریان بالقوه را جلب نماید.

دلیل انتخاب برند مترومال به خاطر مجاورت این مرکز خرید با ایستگاه مترو بود و بایستی به نوعی در هویت آن هم نمود پیدا می کرد. راه حل استودیو ویو یک لوگوی منحصر به فرد و جذاب در عین رعایت همه‌ی اصول طراحی حرفه‌ای بود.

استفاده از فرم حرف M و تلفیق آن با نمایی از کیسه‌ی خرید و تلفیق آشنای لبخند رضایت و کیسه، نکته‌ی نه چندان پنهان این لوگوست . این تلفیق منجر به شکل گیری شخصیتی شد که در فاز بعدی پروژه به عنوان کاراکتر تبلیغاتی استفاده خواهد شد.
این مجموعه با اضافه کردن بخش‌های مختلف مثل تلفن همراه (درحال حاضر) غذا، رایانه و … (درآینده ) سعی در گسترش فعالیت‌های خود تحت برندهای متروموبایل ، متروفود و … دارد که در طراحی لوگو این مساله نیز مورد توجه بود.

خطوط در هم نقشه‌های راه نیز پیوند خوبی بین هویت بصری و کانسپت مترو ایجاد می کرد که استفاده از رنگ های زرد و مشکی به استحکام این ارتباط کمک بسیار زیادی کرد.

با انتخاب تگ لاین (به مقصدِ خرید) ، این پروژه به ایستگاه پایانی خود و تحویل به سفارش دهنده رسید .»

توضیحات ابوذر محمدی، درباره طراحی لوگو و هویت بصری مرکز خرید مترومال را خواندید. .پروژه قبلی او در روزرنگ را اینجا ببینید.

 18 thoughts on “به مقصد خرید / ابوذر محمدی”

 1. به نظر من که کار خیلی خوب و شسته رُفته ای شده. لوگو و لوگوتایپ حالت مدرن و مد روزی دارن و اون حس جوونی و فان بودن رو هم میشه توش دید. آیکون ها هم خیلی خوب طراحی شدن اما فرم کلی پترن (که ظاهرا از خطوط نقشه مترو و شهر الهام گرفته شدن) خیلی به دلم نشست. شاید اگر آیکون ها بصورت مجزا و بدون اون خطوط رابط توی صفحه قرار میگرفتن (علیرغم اینکه مفهوم مورد نظر طراح رو نمیرسوند) کار از نظر بصری قشنگ تر میشد.
  درکل هویت بصری خیلی خوبی شده.

  1. فکر کنم نکته ای که گفید توی توضیحاتشون بود
   البته به نظر من بدنه اصلی آرم حرف Mهست که با این بگ تلفیق خوبی داشته
   من کارای ایشونو تو اینستاگرام دنبال می کنم همیشه نگاه متفاوتی تو کاراشون وجود داره که سبک خودشونه

 2. روزرنگ در انتخاب کارها براى نمایش دقت بیشترى کنید (لطفا)
  بجز نکاتى که دیگر دوستان گفتند، این اشتباه رو بارها جاهای دیگه هم دیدم : اون شیتی که نوشتید “تناسبات” هیچ ربطى به تناسب نداره…تناسبات یک هندسه ى پنهان و حساب شده داره و وقتى ما همچین تصویرى رو به عنوان پرزنتیشن لوگو درست مى کنیم می خواهیم بگیم که این لوگو، بر اساس نظم و هندسه ى پنهانى ساخته شده که شرحش اینه…
  چون همه همچین شیتى مى گذارند دلیلى نداره ما هم بذاریم، اشتباه نکنیم. حرفه اى باشیم.
  لوگو و لوگوتایپ و کلیت پروژه از خلاقیتى برخوردار نیست حتا به لحاظ فرمالیستی هم پر از اشتباهه…
  موفق تر باشید

  1. فکر می کنم اینکه خودتون رو متخصص بدونین و از الفاظ اشتباهی که این روزها مد شده استفاده کنین هم به خودتون ضرر می زنین هم به باقی دوستانی که ممکنه ندانسته مطلب شما رو بخونن!
   هندسه ی پنهان؟!!! تناسب؟!!! چه ربطی دارن این دوتا به هم؟! تناسب یک شکل با اندازه های مشخص رو مرجع قرار میده و با نسبت همون (واژه تناسب از همین نسبت میاد) لوگو رو ترسیم می کنه ، ارائه ی اون به صاحب لوگو کمک می کنه اگر باز طراحی یا ترسیم جدیدی داشت توی ضخامت خطوط ، فاصله ها و فضاها مشکلی نداشته باشه!
   یه آقایی یه موقعی اومد در مورد لوگوی اپل از عبارت اشتباه هندسه پنهان استفاده کرد ، همه این رجفه رو تکرار می کنن!
   هندسه ی پنهان اگر هم درست بود (که نیست ) هیچ ارتباطی با تناسب نداره

   همیشه دوستانی مثل شما هستند که میان زیر پست ها تو روزرنگ تفکرات خودشون رو طوری بیان می کنن که گویی سر در میارن . اصلن این لوگو عاری از خلاقیته ، شما پروژه هاتون رو منتشر کنید . شما که جرات نوشتن اسمتون رو هم ندارین نباید به خودتون حتی اجازه ی کلام راندن بدین .

   اینکه بنده و سایرین که توی حوزه ی خودمون دغدغه داریم و کار می کنیم باعث شده یک عده مثل شما رو توهم این که برای اظهار نظر اون ها کاری رو منتشر می کنیم برداره!

   جای خرده گرفتن به بنده و روزرنگ کارهای با کیفیتتون رو ارسال کنید . من بعد هم بنده به هیچ کامنتی زیر پروژه هام در روزرنگ پاسخ نمی دم! شاید مدیر سایت فکری برای این کامنت های مجهول الهویه ها بکنه!

   1. حرفه اى تر باشیم ، حتى اگر من به قول شما اشتباه میگم.
    اون روزگارى که واکنش های این چنینی کارى از پیش مى برد سالهاست که گذشته،
    فضاى گفتگوى باز، تمرینى ست که معمولا می بینم ما ایرانیها توش کم ظرفیتیم …
    تمرین پختگى کنیم، و الا این پروژه و من و شما هیچ اهمیت دراز مدتى ندارند.
    من غرضم فقط انتقال دانش و تجربه م بود، شما رو اصلا نمى شناسم.
    تو خواه پند گیر و خواه ملال

 3. چرا به همه چیز نگاه صفر و صدی دارین ؟
  یا خوب یا بد ؟
  نمیشه یه چیزی مابین باشه ؟
  سعی کنیم بیشتر یاد بگیریم و به هم یاد بدیم نه اینکه هم دیگه رو بکوبیم بدی ها رو بگید اما خوبی هاش رو هم در نظر بگیرید

 4. سلام
  لوگو نواقصی داره-در کل کارها سعی شده حرفه ای به نظر بیاد مجموعه و این پیش اومده اما لوگو از نظر فواصل ترکیب بندی و ریتم و … یه اشکالاتی داره… شلوغی اون با اضافه شدن عنصر موبایل تکمیل تر هم شده…
  در کل خوبه اما حیف میشه این لوگو بکار بره چون اشکال داره…
  دروود

 5. استفاده از عبارت (( به نظر من … )) اینقدر سخته ؟ دوستان همه از جملات: این بده، این خوبه، اشکال داره، اشکال نداره و … جوری به راحتی استفاده میکنن که من بعد از یه مدت خوندن نظرات احساس کردم الان دیگه اون حس اولیه رو نسبت به کار ندارم. اصلا نمیدونم این عزیزی که اینو طراحی کرده دانشجوی سال اول هستن یا استاد دانشگاه! کمی حرفه ای تر باشیم بقیه هم بیشتر استفاده میکنن از نقد ها. به نظر من البته…

 6. سلام . این طرح ۹۰ درصد راه رو به خوبی طی کرده. جذابه و دلنشینه.
  آخرین تصویر اتودی که با خودکار کشیدید و بعد تصویر طراحی شده رو زیرش قرار دادید رو ببینید ! بنظرم از نظر ساختار خیلی خیلی بهتر از طرح نهایی شده. میتونستید اصول و تناسبات رو به طرف ساختار همون اتود سوق بدید. بنظرم جذابیت این اتودی که عرض کردم به طور کامل برآورده شده و خیلی بهتر از طرح نهایی بود. این اتود دورنمایی از مال (پاساژ) رو هم نشون میداد (با شیبی که داشت و حالت پرسپکتیوی به خودش گرفته بود).
  درکل ویژوال خیلی جالب طراحی شده و حتی طرح نهایی هم که بنظرم اگر به آخرین اتود نزدیک بود بهتر میشد ، خیلی خوب و جذاب هستش.
  موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.