گل و مرغ‌های تازه / مریم لامعی

«نقاش نگارگر ،آثار خود را از روی سوژه های زنده نمی‌کشد، بلکه با الهام از شعر و ادبیات، آثار شگفت انگیزی با نیروی خیال خود می‌افریند که بسیار رویا گونه است و از قوانینی مثل نور پردازی و پرسپکتیو که در نقاشی غربی وجود دارد پیروی نمی‌کند. در نقاشی گل و مرغ اصیل از عناصری همچون:گل ،برگ،پرنده و گاه پروانه استفاده می‌شود؛ در این طرح ها پرنده نماد عاشق و گل نماد معشوق است که در گفتگوی عاشقانه هستند. رنگ آمیزی در این سبک واقع گرا نیست و کما بیش آزاد است.

تکنیک مورد استفاده پرداز است؛ یعنی با قرار گرفتن میلیاردها نقطه و خط یک اثر خلق می‌شود که شیوه‌ای بسیار ظریف و دقیق و البته سخت و طاقت فرساست. من در آثارم از اکریلیک برای زیر ساخت و از ابرنگ‌ برای ایجاد جزییات استفاده می‌کنم.

پس از سال‌ها تجربه و مطالعه در این زمینه به طور درونی احساس می‌کردم که با توجه به دنیای امروز، برای خلق آثاری نو، باید تغییری در این سبک إیجاد شود که علاوه بر بیان شخصی بتواند تصویر جدید و نگاهی نو به مخاطب ارائه بدهد و برای خلق چنین اثاری فقط تجربه و مطالعه برای من کافی نبود.

در این میان باید خودم را بیشتر می‌شناختم، من ذاتا شخصی هستم که نمی‌توانم در چهار چوب قرار بگیرم و تا حدی ساختار شکن هستم و به همین دلیل تلاش کردم به ابزارها و تکنیک هایی که اموخته بودم علاوه بر پایبندی به سنت ها نگاه آزادتر و راحت تری داشته باشم و مفهوم را در الویت بیشتری قرار بدهم و تمام اثارم تصویری از حالت های روحی و احساسات شخصی خودم هستند.»

مریم لامعی متولد دشت مغان و فارغ التحصیل رشته گرافیک است که  ۱۸سال در زمینه نقاشی ایرانی (گل و مرغ) فعالیت می‌کند.17 thoughts on “گل و مرغ‌های تازه / مریم لامعی”

  1. سرکار خانم لامعی عزیز، بسیار زیبا و لذت بخش بود دیدن آثار ارزشمند شما… تمامی آثاری که هنرمندان برای خلق آن زحمت کشیده، زمان صرف کرده و سختی بسیار شیرین آفرینش و خلق را متقبل شده اند، دارای روح و روان می باشد. آثار شما نیز چنین است. چشمه ی ذوقتان جوشان.
    پاینده باشید.

  2. درود بر شما خانم لامعی عزیز و دوست بسیار نازنین، برای خلق آثارتان، نگاهتان از دریچه تازه ای به هستی معطوف گشته، و این نگاه قابل ارزش گذاری و ستودن می باشد، لذت بردم، دست مریزاد و موفق باشید.❤

  3. کار جدید ونوعی شدند که مرزهای نقاشی گل مرغ را جلوتر می برند منتهی این ها اول کارند واگر مستمر بشود تا چند سال دیگر غنی تر خواهند شد الان به تصویرسازی های پر کار وکلاس (A)نزدیکتر است تا نقاشی گل ومرغ , یه اتفاقات بیشتری نیاز دارد تا شکوه گل ومرغ ها ی کلاسیک را هم داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.