گل و مرغ‌های تازه / مريم لامعی

«نقاش نگارگر ،آثار خود را از روی سوژه های زنده نمی‌كشد، بلكه با الهام از شعر و ادبيات، آثار شگفت انگيزی با نيروی خيال خود می‌افريند كه بسيار رويا گونه است و از قوانينی مثل نور پردازی و پرسپكتيو كه در نقاشی غربی وجود دارد پيروی نمی‌كند. در نقاشی گل و مرغ اصيل از عناصری همچون:گل ،برگ،پرنده و گاه پروانه استفاده می‌شود؛ در اين طرح ها پرنده نماد عاشق و گل نماد معشوق است كه در گفتگوی عاشقانه هستند. رنگ آميزی در اين سبك واقع گرا نيست و كما بيش آزاد است.

تكنيك مورد استفاده پرداز است؛ يعنی با قرار گرفتن ميلياردها نقطه و خط يك اثر خلق می‌شود كه شيوه‌ای بسيار ظريف و دقيق و البته سخت و طاقت فرساست. من در آثارم از اکريليک برای زير ساخت و از ابرنگ‌ براي ايجاد جزييات استفاده می‌کنم.

پس از سال‌ها تجربه و مطالعه در اين زمينه به طور درونی احساس مي‌كردم كه با توجه به دنيای امروز، برای خلق آثاری نو، بايد تغييری در اين سبك إيجاد شود كه علاوه بر بيان شخصی بتواند تصوير جديد و نگاهی نو به مخاطب ارائه بدهد و برای خلق چنين اثاری فقط تجربه و مطالعه برای من كافی نبود.

در اين ميان بايد خودم را بيشتر می‌شناختم، من ذاتا شخصی هستم كه نمی‌توانم در چهار چوب قرار بگيرم و تا حدي ساختار شكن هستم و به همين دليل تلاش كردم به ابزارها و تكنيك هایی كه اموخته بودم علاوه بر پايبندی به سنت ها نگاه آزادتر و راحت تری داشته باشم و مفهوم را در الويت بيشتری قرار بدهم و تمام اثارم تصويری از حالت های روحی و احساسات شخصی خودم هستند.»

مريم لامعی متولد دشت مغان و فارغ التحصیل رشته گرافيك است که  ۱۸سال در زمينه نقاشی ايرانی (گل و مرغ) فعاليت می‌كند.17 thoughts on “گل و مرغ‌های تازه / مريم لامعی”

  1. سرکار خانم لامعی عزیز، بسیار زیبا و لذت بخش بود دیدن آثار ارزشمند شما… تمامی آثاری که هنرمندان برای خلق آن زحمت کشیده، زمان صرف کرده و سختی بسیار شیرین آفرینش و خلق را متقبل شده اند، دارای روح و روان می باشد. آثار شما نیز چنین است. چشمه ی ذوقتان جوشان.
    پاینده باشید.

  2. درود بر شما خانم لامعی عزیز و دوست بسیار نازنین، برای خلق آثارتان، نگاهتان از دریچه تازه ای به هستی معطوف گشته، و این نگاه قابل ارزش گذاری و ستودن می باشد، لذت بردم، دست مریزاد و موفق باشید.❤

  3. کار جدید ونوعی شدند که مرزهای نقاشی گل مرغ را جلوتر می برند منتهی این ها اول کارند واگر مستمر بشود تا چند سال دیگر غنی تر خواهند شد الان به تصویرسازی های پر کار وکلاس (A)نزدیکتر است تا نقاشی گل ومرغ , یه اتفاقات بیشتری نیاز دارد تا شکوه گل ومرغ ها ی کلاسیک را هم داشته باشد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.