پوسترهای مینیمال برای موضوعات اجتماعی

« شروع این مجموعه به ۶ سال قبل بر می‌گردد و طی این سال‌ها روی چند مجموعه دیگر هم فعالیت داشتم. این مجموعه چندین بار اصلاح و پوسترهایی جدید طراحی شد تا به مجموعه حاضر رسیدم.

پوسترها را معمولا با دست اجرا می‌کنم به همین خاطر تصاویری که به صورت فتومونتاژ کار شده بود حذف شد. از بین آنها تنها ۱۸ پوستر به نمایش در آمد و تعدادی از پوسترها هم هیچوقت اجازه نمایش نگرفت.

برای این مجموعه حدود ۱۸۰ اتود و ۱۰۰ اجرای نهایی داشتم. این مجموعه را به صورت مینیمالیستی طراحی کردم چون علاقه زیادی به اجرای پوسترها با دست دارم. در مرحله دوم، سرعت انتقال مفاهیم اهمیت زیادی داشت  که مشکل خودسانسوری هم در این تکنیک اجرایی برطرف می‌شد.

سانسور کردن تصاویر و خودسانسوری موضوعی بود که در این مجموعه محدودیت های زیادی برای من داشت.

طبیعت الگوی بزرگی برای من بوده و هست و خیلی از آرایه های ادبی را از طبیعت الهام می‌گیرم .برای برطرف کردن این مشکل هم از طبیعت الهام گرفتم و سعی کردم با زبان منطق ،مفاهیمی را انتقال بدهم که به فرهنگ، دین و مذهب خاصی مربوط نباشد و تمام انسان‌ها قادر به درک آنها باشند؛ به همین خاطر پوستر ها را معمولا با ۲ زبان طراحی می‌کنم.

بسیاری از پوسترها نیازی به تیتر و عنوان نداشتند اما به دلایلی یک عنوان کوتاه برای آنها انتخاب کردم.

تنها انتقال مفهوم برای من ملاک نیست بلکه بخش زیبایی شناسه، کاربردی بودن و حفط ارزش های بصری پوستر اهمیت زیادی دارد؛ ضمن اینکه کمک به پیشرفت مفاهیم بصری پوستر از نکاتی است که همیشه مورد توجه‌ام بوده است.
اکثرا موضوعات اجتماعی را به دلیل اینکه با اینگونه مسایل ارتباط بهتری برقرار می کنم انتخاب می‌کنم.

تمامی کارها صرفا جهت شرکت در بینال‌ها و نمایشگاه‌های انفرادی طراحی شده اند…»

محمود احمدآبادی متولد ۱۳۶۷ نیشابور و دارای مدرک کارشناسی ارتباط تصویری از دانشگاه انقلاب اسلامی تهران است.

 5 thoughts on “پوسترهای مینیمال برای موضوعات اجتماعی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.