پوسترهایی از باغ آیینه / امیر کریمیان

«تایپوگرافی از دو واژه تایپ، به معنی نوشته، حروف، و گراف به معنی نگاشتن و نگاراندن تشکیل شده است. تایپ یا نوشته قبل از اینکه با تفکر رمزگشایی به آن نگاه کنیم، بیشتر فرم هایی تصویری هستن که مخاطب در ذهن خود آن را ثبت و ضبط می‌کند. هر حرف دارای یک شکل بخصوص است و با در کنار هم قرار گرفتن می‌توانند یک شکل جدید را بسازند( کلمه).

بازخوانش اطلاعاتی هر کلمه در حوزه زبان شناسی می‌تواند بیانگر مفهوم یا معنی از قبل تعریف شده خاصی باشد.
تجربیات من در زمینه تایپوگرافی بیشتر توجه به فرم حروف و کلمات است بدین گونه که حذف خوانش حروف و کلمات به منظور بیان یک مفهوم، همچنین ترکیب با تصاویر و فرم‌هایی فارغ از نوشتار از دیگر ویژگی های باغ آیینه است، به زبانی دیگر بیان بصری من در برخورد با ریخت نوشته ها کاملا فرمالیستی است. فرم‌ها با خواستگاه فرم نوشتار خلق شده و بیان احساس شخصی در آنها مشهود است.

نمایشگاه باغ آیینه که اخیرا برگزار شد متشکل از ٢۵ اثر در حوزه گرافیک و تایپوگرافی بود که در این مجموعه تلاش من بر ارائه آثاری مستقل از سفارش بوده و از نگاه من یک اثر گرافیک می‌تواند در جایگاه یک اثر هنری باشد.»

امیر کریمیان متولد ۱۳۶۳ سقز(کردستان) و مدرس دانشگاه جامع علمی کاربردی است.
برگزیده در سه سالانه بین المللی پوستر لاهتی فنلاند ۲۰۱۷ و برگزیده در دوسالانه زنبور طلایی روسیه۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ و شرکت در نمایشگاه دعوتی ترکیه با عنوان نگاه ایرانی در سال ۲۰۱۳ از جمله دستاوردهای اوست.

 9 thoughts on “پوسترهایی از باغ آیینه / امیر کریمیان”

  1. نمایشگاهی کم نظیر از یک هنرمند جوان ولی با تجربه ایرانی / رویکردی متفاوت به پوستر فراتر از یک ابزار اطلاع رسانی صرف در اکثر آثار نمایشگاه قابل مشاهده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.