پروژه زرتشت / احمد میر

« احمد میر هستم؛ در دانشگاه گرافیک خوانده‌ام اما بعد از فارغ‌التحصیلی به عنوان طراح بک‌گراند و استوری برد آرتیست وارد حوزه انیمیشن شدم؛ بعد از چند سال تجربه در زمینه‌های مختلف انیمیشن به عنوان کاراکتر دیزاینر و تصویرساز با شرکت‌های بازی‌سازی همکاری کردم و در نهایت جذب دنیای کمیک استریپ شدم و در حال حاضر نیز مشغول این کار هستم.

چند سال پیش که فیس بوک جذابیت زیادی داشت کارهایم را از طریق آن در اینترنت می‌گذاشتم که بعد از مدتی یک نویسنده فرانسوی به نام «ریچارد مارازانو» پیشنهاد کار برای پروژه زرتشت را به من داد؛ من هم پذیرفتم و کار را شروع کردم؛ اما بعد از اتمام پروژه به دلیل تحریم‌ها نمی توانستم حق‌الزحمه‌ام را بگیرم؛ بنابراین با همکاری شرکتی که با آن کار می‌کردم به فرانسه آمدم و کار را ادامه دادم .
اینجا موسسه‌ای است که از هنرمندان کمیک استریپ حمایت می‌کنند؛ این موسسه به مدت یک سال آپارتمان رایگان در اختیار من گذاشت و اکنون هم در حدود سه سال است که به من آتلیه تقریبا رایگان داده‌اند تا بتوانم کارم را ادامه دهم.

پروژه زرتشت سه تا کتاب است که کتاب اول چاپ و منتشر شده است و کتاب دوم هم تمام شده ولی هنوز به چاپ نرسیده و در سال جدید میلادی هم کتاب سوم را به انجام خواهم رساند.
این داستان، برداشت کاملا ازادی از زندگی زرتشت است که بیشتر درباره نبرد بین خیر و شر است. در این نبرد هر کدام از کاراکترها باید تصمیم بگیرند که برای کدام طرف خواهند جنگید اما تصمیم‌گیری به دلایلی پیچیده و سخت می‌شود و قهرمان داستان تلاش می‌کند که راه‌های دیگری مثل بی تفاوتی را برای زندگی انتخاب کند…؛ اما آیا بی تفاوتی می تواند در دراز مدت انتخاب امنی باشد ؟
کلیت داستان در واقع ترکیبی است از افسانه‌ها و اسطوره‌های ایرانی با مفاهیم زرتشتی مثل اهورامزدا و انگره مینو.

ما در این داستان ضحاکی داریم که در کلیت با ضحاکی که ما می‌شناسیم مطابقت دارد ولی در جزییات یک شخصیت جدید است و همین طور کاراکترهایی در داستان است که در اسطوره‌های ایرانی وجود ندارند؛ داستان، برداشت آزاد، ترکیب، تلفیق و نو آوری در داستان‎های قدیم ایرانی است و این‌که نویسنده به داستان‌های ایرانی به شکل سنتی شون اکتفا نکرده برای من جذاب و خلاقانه است .
کمیک استریپ هنری است که در آن باید اندکی داستان گویی بدانی و کمی هم با سینما آشنایی داشته باشی و مقداری هم با تصویر سازی و طراحی کاراکترآشنا باشی. کمیک استریپ، رسانه‌ای بسیار ارزان و فوق‌العاده برای داستان گویی و انتقال ایده است. در این موسسه علاوه بر فرم‌های شناخته شده داستان‌گویی، فعالان حقوق زنان و کودکان و انواع فعالان حقوق بشری از طریق این روش داستان‌گویی اقدام به آموزش مخاطبان خود می کنند.

روش کار من به این صورت است که ابتدا داستان مربوط به هر صفحه‌ای که می خواهم کار کنم را می خوانم بعد تمام تصویرهایی که در ذهنم می آید را بر روی کاغذ می آورم ودر مرحله بعد اگر تصویری که مد نظرم است پیچیده باشد می‌گردم و مرجع مناسب را پیدا می‌کنم بعد اسکچ نسبتا نهایی را می زنم و در مرحله بعد طراحی را فاینال می‌کنم و بعد از اسکن در کامپیوتر رنگ می‌کنم، البته در مرحله اتود هم از کامپیوتر استفاده می‌کنم؛ کار من ترکیبی از کاغذ، مداد و دیجیتال است. »

 8 thoughts on “پروژه زرتشت / احمد میر”

  1. کارتون زیبا و قابل نقدیره و یک نقد هم داره ، با اینکه ایرانی هستید و با فرهنگ ایران بزرگ شدی اما تحت تاثیر اشتباهات غربی ها ،تصویر سازی ها بیشتر چهره عربی داره تا ایرانی ، نمی دانم تا قراره این اعتماد بنفس در ما وجود بیاد که اول خودمان و سپس دنیا را متوجه این اشتباه بزرگ کنیم که ما ایرانیم و تنها اشتراکمان با اعراب در بهش از دین اسلام است .ممنون میشم اگه شما هم جزع سفیران با تعصب و البته توانای ایرانی باشید

  2. سلام
    کارتون عالیه ممنون که با هنرتون سعی در معرفی تاریخ کشورمون دارید ،من آرزو دارم یک روز مثل شما یه کامیک آرتیست بشم راستش همش فکر میکنم بهتره تو دانشگاه چه رشته ای بخونم تا تو این حرفه موفق بشم بنظرم شما مسیر درستی رو رفتید (رشته گرافیک و بعد انتخاب انیمیشن) امیدوارم از کامیک بعدیتون هم استقبال بشه مطمئنم استحقاقش رو دارید ممنون از مطلب خوبتون حتما از شما حمایت میکنم

  3. احمد عزیزم کارهای تو فوق تصور زیبا ؛ محکم و از نظر زوایای پرده ای یا سینمایی بی نظیره .. به هر حال در روش خودت ماهر و دستنیافتنی هستی .. با شوخی به تو می گم که می دونم هر جا که باشی همیشه ایرانی هستی و جدی جدی بتو می گم که ذهن نابغه تو بر روی زخیره ای از حکایتها و داستانهای ناب سرزمینت زندگی می کنه .. همانطور که مرگ کوروش کبیر یعنی پایان شجاع دلی در آریایی ها ؛ زرتشت یعنی شروع راستی ها در سینه ایرانیان .. قدرت قلم تو در طراحی فیگور تحسین بر انگیزه و با اینکه حال مدرن داری اما اصول کلاسیک رو در فیگورها کاملا رعایت می کنی .. نمی گم که شاهنامه فردوسی رو کار کن ولی شاید به شیوه تو هم صدای فردوسی طنین انداز نسل جدید باشه .. اما حکایتهای دیگه که بنظر من خیلی قوی تر از داستانهای شاهنامه هست ؛ تعداد اونها خیلی زیاده و بار عرفانی و حتی حماسی بسیاری داره .. و دست آخر چیزی که بیان می شه اصل زندگی ست … تو قلب مهربونی داری ؛ ارتباط برقرار کن و شاید تو باشی که عرفان و شجاع دلی سرزمین منو که صدها سال به فنا رفته رو با سبک خودت جلوه ببخشی … احمد می دونی هماهنگ شدن برای اینکه ماجراهای عرفانی و حماسی رو در بیاری خیلی خیلی سخته ؟؟!! … و رسیدن به این هدف تنها برای کسی اتفاق می افته که از سوی وجود انتخاب شده باشه ؟؟! … کی می دونه شاید تو باشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.