ویدئویی کوتاه در رابطه با تاریخ گرافیک دیزاین

تا سی سال پیش؛ یعنی وقتی کامپیوترهای شخصی شروع به پدید آمدن کردند، کل فرآیند طراحی تولید به صورت دستی و با کمک ماشین‌های آنالوگ انجام می‌شد و صنایع طراحی و پرینت از روش‌های مختلفی استفاده می‌کردند تا نوشته و تصویر را به فیلم، صفحه، و در نهایت صفحه‌ی چاپ شده در آورند.

ویدئوی کوتاه زیر که نام آن graphic means است سفری است از عصر طراحی تولید، پیش از عصر دیجیتال تا زمان ظهور رایانه‌های شخصی. در این سفر روش‌ها، ابزارها و قوانین اجتماعی در حال تکامل که موجب پیدایش صنعت طراحی گرافیکی به صورت امروزی شدند، مرور می‌شود.

Briar Levit، تهیه‌کننده وکارگردان این فیلم می‌گوید: «در طول سال‌ها (دهه‌ ۶۰، ۷۰ و ۸۰ میلادی) از کتاب‌فروشی‌های قدیمی یک مجموعه‌ی بزرگ از کتاب‌های راهنمای طراحی تولید جمع کرده‌ام. هر چه این مجموعه بزرگتر می‌شد، بیشتر جذب این دوره‌ی طراحی، و مهارت‌ها و فرآیندهای آن می‌شدم. شاید به خاطر اینکه به مدت ۱۲ سال این روش‌های تولید را فراموش کرده بودم و در طول تحصیل و پس از آن فقط با رایانه کار کرده‌ بودم.

اطلاعات مبهمی در مورد تولید پیش از مک (Mac) داشتم و آن هم حاصل مراجع مختصری بود که معلمانم معرفی می‌کردند یا ابزارهایی که در استودیوهایی که کار می‌کردم وجود داشتند. به فکرم رسید که اگر من این قدر کم می‌دانم، پس حتما طراحان گرافیک جوان‌تر هیچ نمی‌دانند! بنابراین شروع به جمع آوری و مستند‌سازی ابزارها، فرآیندها و افراد این دوره‌ کوتاه و در عین حال مهم و حیاتی در تاریخ طراحی گرافیکی کردم».

 

منبعOne thought on “ویدئویی کوتاه در رابطه با تاریخ گرافیک دیزاین”

  1. جالب بود اما من خیال می کردم بیشتر از اینی که اینجا گفت به چگونگی کار در گذشته می پردازه … واقعا شگفت زده میشم وقتی مجله های سال ۱۹۷۴ رو که در منزل از اروپا داشتیم نگاه می کنم … در آنزمان با آن کیفیت و مراحل کار هم دیجتال و به این سادگی نبود … کاش لطف کنید و یک فیلم جامع تر به این منظور قرار دهید . سپاس از اینهمه اطلاعات خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.