هویت بصری ميراث جهانى ایران / شركت طوسى

« معرفی آثار میراث ایران ثبت سازمان یونسکو، متناسب با مقیاس جهانی مخاطبین و نمایش متناسب شاخص های بناها پروژه ای بود که سال ۹۲ در شرکت” طوسی” و با کار گروهی از محققان، طراحان گرافیک، معماران و عکاسان انجام شد.

در پروژه طراحی هویت بصری آثار ثبت جهانی سازمان میراث فرهنگی، ابعاد جامعه شناسی، معماری و مرمت، برندینگ و گرافیک نقاط اصلی تفکر طراحی بودند. در فرایند طراحی، همواره مواردی مانند منظر مخاطبین بین المللی، خوانایی و روایی بودن طرح و تناسب آن با هویت و فرهنگ ایرانی – اسلامی حائز اهمیت بود.

در نهایت می توان روند طراحی این پروژه را در چند مرحله شامل تحقیق، الهام، طراحی، داستانسرایی، انتزاع، توسعه و همسوسازی دانست.»14 thoughts on “هویت بصری ميراث جهانى ایران / شركت طوسى”

  1. با تشکر از توجه و حسن نظر شما، پروژه حاضر در میانه سال ۹۲ انجام شد که در زمان خود کار نویی بود و جز چند طراح خارجی کسی (مخصوصا در ایران) به این سبک با بناهای معماری برخورد نکرده بود.

 1. ساده سازی ها متاسفانه دچار ایراداتی زیادی است. ضخامت ها، تناسب فواصل، نسبت فضای منفی به فضای مثبت هنوز جای کار داره و با دقت و درخور این بناها انجام نشده. بماند که این نوع برخود بصری با معماری و حتی مونتاژ اون ها رو عکس، کار جدیدی نیست و نمونه هاش رو زیاد دیدیم. ولی اگر دقیق تر و با ظرافت بیشتری با این نوع بیان تصویری برخورد می شد، نتیجه بهتری هم حاصل می شد.

  1. سپاس از توجه و نظرتون
   در مورد رعایت نسبت‌ها باید عرض کنم طراحی این سری با توجه به ساختار واحد و گرید بندی دقیق انجام شده و منظورتون رو از ایراد مثلا در ضخامت ها متوجه نشدم… چون ضخامت تمامی خطوط در تمامی آیکون ها یکسان است و به نسبت فواصل و اندازه کلی آیکون اجرا شده است.
   مونتاژ آیکون‌ها روی عکس بناها صرفا برای نمایش در وبسایت‌ها و معرفی پروژه انجام شده و همانطور که در بعضی تصاویر میبینید این مجموعه آیکون برای استفاده در یک سری بروشور، کاتالوگ و اقلام اطلاع‌رسانی در سال ۹۲ و به دلیل نبود گرافیک مرتبط (غیر از عکس) طراحی شده بود و در اون زمان کار جدیدی به حساب میومد.
   باز هم با تشکر از نظر سازندتون، تیم طراحی طوسی سعی میکنه با بیشتر کردن تجربه کارهای کامل و پخته‌تری نسبت به گذشته طراحی و ارایه کنه.
   تصاویر بهتری از همین پروژه رو میتونید در اینجا ببینید: https://www.behance.net/gallery/20495381/World-heritage-sites-of-Iran-Icons
   و همینطور پروژه‌های دیگرمون رو در سایت طوسی 🙂

 2. چند وقتی بود به انجام چنین کاری فکر میکردم از شما تشکر میکنم که با این کیفیت انجامش دادید . بسیار زیبا و دلنشین شده و هر آیکون به وضوح نمایانگر اثر تاریخی است .

 3. یادمه سال پیش یکی تو Review بیهنس در تهران مقام اول رو برای آیکونهای تهران کسب کرد، خبری خارجی مثل همون آیکونا کار کردید و کامنتا سراسر انگ کپی و تکراری بودن و … بود
  میشه بپرسم این کار با اون کار چه فرقی دارن ؟ نه اینکه حتا اون کار جامعتر بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.