نقاش روی جلد/ ابراهیم کاشانی

پشت ویترین کتابفروشی ها پیش از هر چیز تصاویر جلد هستند که به چشم می آیند. تصویر جلد هر کتاب، به مثابه ویترین آن کتاب است. هر قدر این ویترین در نگاه اول مخاطبان بیشتری را مجذوب خود کند، کتاب هم به عنوان محصولی تجاری فرهنگی فروش بهتری می کند. « ابراهیم کاشانی» در  طراحی جلد مجموعه کتابهایی که در ادامه خواهید دید، ما را در مقابل ویترینی از تاریخ نقاشی قرار می دهد.

« برایم روی جلد به مثابه بومِ نقاشی است و به دلیل نقاش بودنم، روی جلدها همیشه به سمتِ تصویرسازی می رود، کمتر از تایپوگرافی استفاده می کنم؛ چرا که به اعتقادم کار من ترجمانِ تصویری متن است که باید هم طراح و هم مخاطب را راضی کند. طبیعتا تحصیل در رشته نقاشی و درگیربودن با آن به صورت حرفه ای، تاثیر زیادی در گرافیک نقاشانه من داشته است، روند نقاشی کشیدن و طراحی جلد برایم بصورت موازی همیشه در حرکت اند.

برای طراحی جلد؛ همیشه با دیدن نام کتاب، تصاویر زیادی مثل فریم های سینمایی از ذهنم می گذرد، شاید هزار فریم در ثانیه. بعد از خواندنِ کتاب و همینطور خواندنِ نقدهایِ مربوط به آن؛ جهتم را به سمتی کشیده می شود که از بین هزار فریم در ثانیه، نهایتا پنج تا را انتخاب کنم و بعد از اتود  دستی و ترکیب آنها با هم به نتیجه ی دلخواه تصویری روی کاغذ برسم؛ از نگاه من جلد کتاب سوای سفارش دهنده اش، اثر هنری محسوب می شود.

در مورد تکنیک هم همیشه سعی کرده ام کارهایم به سمتی برود که برایم تجربه ای نو باشد که نهایتا کار از فیلتر نقاشانه نگاهم رد می شود. به عنوان مثال ایده که در یکی از مجموعه کارهایم به ذهنم آمد، استفاده از نقاشی برای روی جلد بود، سفارشی که از انتشارات علمی فرهنگی داشتم خوشبختانه باعث خلق این مجموعه سی جلدی شد. مجموعه ای به نام: «ادبیات کلاسیک جهان». در این مجموعه، از نقاشی های نقاشان مطرح جهان استفاده کردم همراه با لی اوتی ساده. مسله ای که سر طراحی این مجموعه برایم مهم بود شناساندن نقاشان مطرح دنیا به مخاطب کتاب بود.»

« ابراهیم کاشانی» متولد ۱۳۶۳ شهر کرمان است، کارشناسی نقاشی دانشگاه هنر اصفهان و کارشناسی ارشد نقاشی دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران است. مدیریت هنری انتشارات سوره مهر بین سال های ۹۲ تا ۹۵ و همکاری با ناشرینی همچون علمی فرهنگی، افق، مانوش، سوره مهر، فصل پنجم، لمپا و کیهان بچه ها از عرصه های فعالیت حرفه ای او به عنوان طراح گرافیک هستند.

1 2 3 4 5 6-2 7 8 9 10 Basic CMYK 12 Basic CMYK14 thoughts on “نقاش روی جلد/ ابراهیم کاشانی”

 1. قدرت طراحی و ترکیب بندی در عین ایجاد فضاهای متنوع و به دور از خودنمایی های طراحانه، در خدمت و وفادار به متن کتاب. دست مریزاد ابراهیم عزیز. موفق هستی، موفق تر باشی.

 2. وااای،خیلی خوبن…واقعا تایپوگرافیو مونتاژ شدن تصاویر آماده روی جلد اکثر کتابها آدمو خسته میکنه، کار شما مثل یه نفس عمیقو تازه میان این تکرار هاست:))

 3. آقا کارای نقاشی گونه ات همیشه باحالن ودمت گرم دارن و البته منحصر به خودت هست…دست مریزاد آقا کاشانی….پایدار و برقرار باشی

 4. جداى ازینکه طرح ها نوآورانه نیستند و پیش از اینها بسیار ازین دست طرح دیده ایم،
  من هیچ اثرى از برخورد “نقاشانه ” درین کارها نمى بینم، صرف اینکه ما از تابلوى نقاشى استفاده کنیم یا به طراحى و تصویرسازى روى آوریم، برخورد نقاشانه نکرده ایم… نقاشى شاخه اى از هنر است که هیچ چیز را جز خودش دنبال نمى کند، برخورد نقاشانه در یک اثر گرافیکى آزادتر و جسورتر است و کمتر قابل تحلیل بصورت عقلانى ست… و تابع “قوانین” حاکم در دنیاى گرافیک دیزاین نیست…
  برخورد نقاشانه را در طراحى گرافیک روسیه ى معاصر می توان بهتر متوجه شد… (نظیر آثار پیتر بانکوف و اسلافش)
  نسبت به بیان آنچه مى نویسیم، هستیم و مى خواهیم بنماییم باید حساس تر باشیم.
  سپاس

 5. ابراهیم کاشانی همیشه خوش درخشیده. در طول مدیریت هنریش در انتشارات سوره مهر نیز شاهد اتفاقات خوب در طرح روی جلد کتابها، نه تنها در سوره مهر، بلکه در ویترین کتابفروشی ها و کل انتشاراتی ها هستیم. اخیرا هم نمایشگاه طراحی های او، می توانست همگان را به وجد آورد.
  با آرزوی موفقیت بیشتر برای او

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.