نشست خبری هفته طراحی گرافیک ۹۴ برگزار شد/ اعلام برنامه‌ها

هفته طراحی گرافیک تهران ۹۴ درحالی دوشنبه ۷ اردیبهشت افتتاح می شود که دو مهمان از فرانسه و استرالیا خواهد داشت و بخش داوری آثار به صورت آزمایشی کنار گذاشته شده است.
نشست خبری هفته طراحی گرافیک تهران ۱۳۹۴ روز سه‌شنبه یکم اردیبهشت با حضور مهدی مهدیان دبیر هفته گرافیک ۹۴، علی رشیدی رییس هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک ایران، مهرداد ذوالنور مدیرگالری های خانه هنرمندان ایران برگزار شد.
علی رشیدی در ابتدای این نشست درباره هفته گرافیک عنوان کرد: انجمن طراحان گرافیک ایران نه به عنوان یک کلوپ که تعدادی عضو داشته باشد بلکه به عنوان مرکزی که بحث طراحی گرافیک و ارتباطات تصویری را مدیریت می کند به این رویداد می پردازد.

1668151
وی با بیان اینکه دنیا هم اکنون در حال خارج کردن خود از گرافیک چاپی است، افزود: ما هم علاقه داریم انجمن را به سمت دیگر رشته های طراحی گرافیک هدایت کنیم و رشته های متنوعی را معرفی کنیم که امسال تمرکز ما روی موشن گرافیک یا گرافیک متحرک است.
رییس هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک با اشاره به بحث دیگری که این انجمن امسال در برنامه های خود دارد، عنوان کرد: بحث دیگر اقتصاد هنر است که سال‌ هاست مطرح می شود و مهمانان خارجی ما امسال با توجه به این مبحث انتخاب شده اند. مهمانان ما در بحث برندینگ و مدیریت طراحی و کارهای هویت بصری که شکل اقتصادی آن بیشتر از بعد فرهنگی خواهد بود، فعال هستند. همان طور که می دانید در استراتژی های انجمن، گرافیک به عنوان یک نیروی فرهنگی موثر و همچنین یک شریک استراتژیک برای کسب و کار در نظر گرفته می شود.
رشیدی اضافه کرد: طراحی گرافیک باید بتواند نقش اقتصادی خود را بازی کند چون گرافیک هنری کاربردی است و راحت تر می تواند این نقش اقتصادی را در میان هنرها ایفا کند و حالا مهمانان ما کسانی هستند که برندینگ فروشگاه‌های بزرگ، فرودگاه ها و… را داشته اند.
وی در پایان بیان کرد: هدف ما این است که دولتمردان را تشویق کنیم تا هویت ملی خود را در صنعت گرافیک گسترش داده و تقویت کنیم و در این حوزه طراحی گرافیک نقش بسزایی دارند.

1668159
نشست خبری هفته طراحی گرافیک تهران
در ادامه این نشست مهدی مهدیان دبیر هفته طراحی گرافیک تهران ۹۴ با اشاره به برنامه های امسال توضیح داد: برنامه امسال ما نسبت به سال گذشته گسترده تر شده است، به طور مثال امسال در کنار خانه هنرمندان، موزه هنرهای معاصر، موزه گرافیک ایران و چند مرکز دیگر را هم برای برگزاری نمایشگاه در نظر گرفته ایم.
وی ادامه داد: نمایشگاه طراحی موشن گرافیک ایران از جمله نمایشگاه های امسال ماست و در کنار آن هر سال یک بزرگداشت از یک هنرمند پیشکسوت ایرانی را داریم که امسال با توجه به نمایشگاه موشن گرافیک بزرگداشت و نمایشگاه آثار نورالدین زرین کلک را داریم چراکه فکر کردیم نمایشگاه آثار وی هم مباحث تاریخی و هم مباحث آموزشی را دربردارد.
مهدیان با اشاره به مهمانان بین المللی امسال این هفته فرهنگی عنوان کرد: ما هر سال یک مهمان داشتیم اما امسال دو مهمان دعوت کردیم که رودی باور از فرانسه و کن کاتو از استرالیا هستند و دو نمایشگاه خارجی در موزه هنرهای معاصر برگزار خواهند کرد. دوشنبه ۷ اردیبهشت مراسم افتتاحیه هفته طراحی گرافیک در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود و ۸ اردیبهشت ماه سخنرانی و نمایشگاه دو هنرمند بین المللی را خواهیم داشت.

1668150
در ادامه رشیدی با ابراز خشنودی از افتتاح موزه ای برای نگهداری آثار گرافیک در ایران اعلام کرد: حدود ۱۵ سال است که در انجمن کمیته ای به نام موزه وجود دارد که آثار گرافیکی را جمع آوری و حدود ۱۰ هزار کار از ۶۰ سال پیش را نگهداری می کرده اند و خوشبختانه حالا آثار انجمن گرافیک آنقدر رشد کرده است که توانسته به نوعی موزه داشته باشد و این موزه آموزشگاهی برای جوانان خواهد بود.
وی با اشاره به افتتاحیه یک نمایشگاه در این موزه گفت: روز پنجشنبه دهم اردیبهشت ماه نمایشگاهی آثار طراحان گرافیک در این موزه افتتاح می شود و درباره اهمیت این موزه باید گفت که فکر می کنم سومین موزه گرافیک در دنیا باشد.
رییس هیات مدیره انجمن طراحان گرافیک درباره داوری آثار نمایشگاه برای امسال عنوان کرد: ما هر سال مشکل داوری ها را داریم و امسال به صورت آزمایشی بخش داوری ها را کنار گذاشتیم.
مهدیان در ادامه درباره آثار این دوره از هفته گرافیک اعلام کرد: ۲۱۴ اثر امسال موفق شدند برای حضور در نمایشگاه راه پیدا کنند که از میان ۴۵۰ اثر ارسالی به دبیرخانه انتخاب شدند و امسال همانطور که گفته شد نفرات اول و دوم نخواهیم داشت.
وی با اشاره به دیگر برنامه های هفته طراحی گرافیک گفت: در این هفته از ۸ مجموعه آثار و کتاب رونمایی می شود که کتاب های «کارنما»، «نشان اردیبهشت» و «مرور آثار نورالدین زرین کلک» از جمله این آثار است. همچنین دو کتاب از آثار دو هنرمند خارجی هم رونمایی خواهد شد.
در این نشست پوستر هفته طراحی گرافیک تهران ۱۳۹۴ نیز رونمایی شد.

منبعدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.