نجابتی: علم ارتباط بصری در طراحی و تولید پیام باید مدنظر قرار گیرد

به گزارش خبرنگار مهر، مسعود نجابتی دیروز در افتتاحیه کارگاه آموزشی «بهشت همین نزدیکی است» که با حضور هنرمندان پنج استان کشور برگزار شد، هدف این دورهمی را خلق آثار تأثیرگذار دانست و اظهار داشت: امیدوارم آثاری که در این کارگاه تولید می‌شود، مفید و مؤثر باشد و با ارائه درست پیام، اتفاق خوبی را در جامعه رقم بزند.

وی با اشاره به اینکه قصد ما حضور در جشنواره و دریافت جایزه و تقدیر نیست، افزود: در این کارگاه رسالت سنگینی روی دوش ماست و قرار است پیام‌های مورد نظر که برگرفته از آیات کلام وحی است را با هم‌اندیشی و کمک یکدیگر به درستی طراحی و به مخاطبان هدف منتقل کنیم.

ایشان با بیان اینکه این پیام‌ها به شکل‌های مختلف در فضای گرافیک تولید و منتشر می‌شود، پوستر را شاخص‌ترین آن‌ها دانست.

نجابتی خاطرنشان کرد: پیام، امروز مانند گذشته نیست که در یک گالری محبوس شود؛ امروز پیام‌ها پس از تولید بلافاصله و سریع در فضای مورد نیاز منتشر و دیده می‌شود از اینرو در طراحی و تولید پیام و اثر باید بر اساس علم ارتباط بصری عمل کنیم.

این مدرس دانشگاه به گستردگی موضوع سبک زندگی اسلامی که براساس آیات قرآن انتخاب شده اشاره کرد و ادامه داد: برای بصری کردن چنین موضوعات گسترده و عمیقی در فضای گرافیک از سه روش معروف و مرسوم همچون؛ واقع‌گرا، نمادین و انتزاعی بهره می‌بریم.

وی همچنین با نمایش آثاری، شیوه‌های مختلف خلق پوستر را تبیین کرد.

محمدحسین مؤیدی نیز در این کارگاه، مطالبی را در خصوص ایده‌یابی و مبحث جمع و تفریق در ایده‌یابی در حوزه تصویریِ گرافیک بیان و آن را راهی برای رسیدن مفاهیم و کلید واژه‌ها به ایده عنوان کرد.

سیدمهدی حسینی دیگر استادیار این کارگاه هم به اهمیت و اثربخشی کارِ گروهی اشاره کرد و گفت: باید ایده‌ها را مطرح و به اشتراک گذاشت تا با چکش‌کاری و پردازش، آثار ارزشمندی خلق شود.

این کارگاه ۱۷ مرداد به کار خود پایان می‌دهد.

کارگاه پوستر «بهشت همین نزدیکی» با همکاری اداره کل ورزش و جوانان استان یزد، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد، حوزه هنری یزد، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری یزد، کانون هنر شیعی، نهضت مردمی پوستر انقلاب و کانون طراحان یزد (ترنج) در حال برگزاری است.

منبعپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.