«مینى مال‌هاى کودکانه» قطعاتى از موسیقى راک براى کودکان / فرشید منفرد 

«مینى مال هاى کودکانه» نام کتابى است که در جهت ساده سازى قطعات موسیقى راک براى کودکان در نظر گرفته شده است. موسیقی راک، سبکى از موسیقی عامه‌پسند است که در دهه ۵۰ میلادی تحت عنوان راک اند رول شکل گرفت و در دهه ۶۰ و بعدتر به طیف گسترده‌ای از سبک‌های موسیقی، به ویژه در آمریکا و بریتانیا گسترش پیدا کرد. این سبک قدرتمند و در عین حال احساسى که به تاکید بر ملودى هاى پرضرب، سرعت و قدرت مى پردازد؛ تاثیر عمیقى بر جنبش هاى فرهنگى و سیاسى دهه هاى شصت تا هشتاد گذاشت. در این کتاب تلاش شده تا براى آشنایى کودکان با ملودى هاى کوتاه و مینى مال این سبک، قطعاتى آرامش بخش و ملایم تنظیم شود تا بچه ها از نواختن آن لذت ببرند.

«فرشید منفرد» طراحى جلد کتاب و سى دى این مجموعه را برعهده داشته است. فرشید درباره روند طراحى این اثر مى گوید: «این کتاب براى کودکان در نظر گرفته شده بود تا بتوانند با سازهاى ارف (موسیقى کودک) قطعاتى ساده در سبک راک بنوازند.سازهاى ارف از زایلوفون، فلوت و پرکاشن ارف تشکیل شده و من تلاش کردم خشونت پنهان در این سبک موسیقى را با لطافت ملودى هاى کودکانه پیوند بزنم. براى اینکار از یکى از کاراکترهاى خودم، پرنده صلح و دیگر آبجکت هاى مرتبط استفاده کردم تا به فضاى مورد نظر برسم.»
مینى مال هاى کودکانه توسط افشین عفتى تنظیم شده و به زودى توسط انتشارات چنگ منتشر خواهد شد. در ادامه مراحل شکل گیرى این اثر را با هم مى بینیم:

0-Cover  01  02  03  04  05  08  09  10  11  13  14  15  16  17  18  19  20  21  23  24 26  
 27 28-2   2517 thoughts on “«مینى مال‌هاى کودکانه» قطعاتى از موسیقى راک براى کودکان / فرشید منفرد ”

 1. در مورد کیفیت اجرا ی آقای منفرد حرفی نیست
  چند سوال:
  ۱٫ آیا فضای خاکستر ی غالب برای «مینى مال هاى کودکانه» مناسب است؟
  ۲٫ آیا کرکتری که شبیه به دیو هستش و خشنود در آن احساس می شود برای «مینى مال هاى کودکانه» مناسب است؟
  ۳٫ آیا واقعا کودک با این رنگ و کارکتر ارتباط خوبی برقرار می کند؟

 2. سلام
  کاراکترهای جناب منفرد همیشه زیبا و یکدست هستند
  اما وقتی صفحه اول روز رنگ رو پایین میایم کارهای “مارک گملینگ (Mark Gamehling) ” در لینک
  http://www.roozrang.com/%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%DA%AF%D9%81%D8%AA%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B1-ma/
  می بینیم، که وقتی در صفحه نخست زیر هم میبینیم انگاز از یک هنرمند هستند کارها

  1. پس روند کار رو برای چی گذاشتن؟؟؟؟ چرا میگید شبیه نرم افزار یکی هست وگرنه کجا از یه هنرمنده..تمام مراحل بخوبی نشون دهنده کار هستش

   1. حالا شما ببین سطح فهم و سواد ما چقدر پایینه که صرفن بخاطر رنگ و متریال ، دو تا کار کاملا متفاوت رو شبیه میبینیم // یک دقیقه سکوت براى گرافیک ایران……

 3. سلام. خیلی حرفه ای و بی نقص.. همیشه آثار ایشون رو دوست داشته م..خیلی زیباست و عالی…اما به عنوان یه کودک حقیقتش من خوف کردم از کاراکتر شاخدار… اون نه منو نگاه میکنه و نه به جایی نگاه میکنه… و حالت دهانش هم با من حرف نمیزنه..توی دهنش سیاه و تاریکه. آیا ناراحته؟ آیا خوابه؟ آیا ما رو دوست داره؟ دوست نداره؟
  آیا مخاطب کودکه؟ رنگ و هارمونی رنگی صلح آمیزه.. و اینجانب لذت بردم.

 4. در نظر بگیریم این کتاب یه کتاب آموزشی است. آموزش برای کودک. البته خود کودک قرار نیست روی قفسه ی کتابفروشی اون رو ببینه و بخره. پدر و مادر و مربی موسیقی قراره اون رو بخرن. ولی باید در نظر داشته باشیم که کودک در روند آموزش مدام با این کتاب سر و کار داره. حالا یه سوال: بالاخره طرح جلد برای کدوم گروه سنی ترسیم شده؟ کودک یا بزرگسال؟ کارهای فرشید منفرد اصلا مناسب کودک نیست. روح بزرگسال رو هم سیراب نمی کنه. چون تم کودکانه داره. کاراکتری که درآثار ایشون تکرار می شه کودک رو هم جذب نمی کنه. البته به نظر من. یه خشونتی داره که بچه اون رو پس می زنه. خلاصه من سر در گم موندم.حتی مفاهیمی هم که جلد در پی القای اونهمثل صلح و پرواز و لذت واوج و این چیزا خارج از درک کودکه. یعنی کودک اصلا نماد رو درک نمی کنه. بچه ها خیلی ساده تر از این حرف ها با دنیا تعامل دارند. اگه این جلد یه کتاب داستان یا شعر کودک بود که کلا باید کنار گذاشته می شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.