من و سیب بزرگ / عطیه بزرگ سهرابی

مهاجرت و تجربه های فراوان جدیدی که به یکباره روی می دهند، می توانند به مثابه مواد لازم برای خلق اثر هنری باشند. آنطور که مهاجر به اطرافش می نگرد و آنچه وطن جدید برایش تدارک دیده، بی شک چالشی درخور توجه است.

« مجموعه ” دفترچه من و سیب بزرگ” ( نیویورک) که البته هنوز اسم قطعی آن نیست، در واقع روزنگارهای تصویری از تجربه مهاجرت من و خانواده ام به این شهر هستند . این پروژه از ابتدا با هدف چاپ دفترچه یا کتاب تولید نشد، در واقع فقط ثبت خاطرات و تمرینی برای گذراندن روزهای اول مهاجرت بود. به همین خاطر تصاویر بیشتر شامل مکان ها، عادت ها و یا چالش هایی است که من به عنوان تازه وارد ایرانی با آن ها درگیر بودم، نه فقط جاذبه های توریستی یا هنری که فضای جدید می تواند برای یک توریست داشته باشد.

به هر شکل برای تصویر کردن روزمرگی هایم از فرهنگ مصرفی اینجا و استفاده بی رویه از کاغذ و رسید استفاده کردم و تکنیک ماژیک و روان نویس را که اخیراً برایم جذاب شده به آن افزودم، به این ترتیب تکنیکی تلفیقی از روان نویس، ماژیک، کولاژ، مداد و مداد رنگی داشتم. قطعا تجربه زندگی در فضای جدید تأثیر به سزایی در این مجموعه داشته به هر صورت فضای بصری تغییر کرده بود و من هنوز همه چیز برایم تازگی داشت. شاید به همین دلیل بیشتر بر اتفاقاتی تمرکز داشتم که کسانی که اینجا زندگی می کنند متوجه آنها نیستند!

از سوی دیگر همیشه حضور «فرشید شفیعی» همسرم، راه کارهایش و آثارش تأثیر به سزایی در شکل گیری کارهایم داشته و این بار نیز همینطور بود. به تشویق او سعی کردم روی این مجموعه بصورت متمرکزتری کار کنم تا به شکل دفترچه ای با جملات کوتاه و تصویرسازی های من چاپ شوند.
سال گذشته تعدادی از تصاویر این مجموعه از سوی انجمن تصویرگران نیویورک انتخاب و در نمایشگاه سالانه این انجمن به نمایش درآمد ، همچنین در مجموعه کتاب سال ٢٠١٧ قرار خواهد گرفت. تصویر سازی های این مجموعه در حال اتمام است و به زودی آماده چاپ خواهند شد.»

« عطیه بزرگ سهرابی» متولد ۱۳۵۵ فارغ التحصیل طراحی صنعتی از دانشگاه آزاد هنر و معماری است. علاوه بر تصویرگری کتابهای متعدد کودک و نوجوان، آثارش در نمایشگاه های نوما ژاپن،بلونیا، بلگراد،براتیسلاوا، پرتغال به نمایش درآمده اند. روزنگاری های تصویری او را در روزرنگ امروز ببینید.5 thoughts on “من و سیب بزرگ / عطیه بزرگ سهرابی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.