مجموعه طراحی جلد کتاب

«یکی از مهمترین بخش‌های تولید و انتشار کتاب، آماده‌سازی و طراحی جلد است. طراحی گرافیک برای کتاب ازآنجاکه تبدیل به محصولی جهت عرضه در فروشگاه و خرید توسط مخاطب می‌شود، شرایط خاصی نسبت به دیگر امور گرافیک دارد.

در واقع ناشران حرفه‌ای اهمیت ویژه‌ای برای طراحی خوب و باکیفیت برای کتاب‌هایشان به‌دلیل جذب هرچه بیشتر مخاطب قائل هستند. در کنار گرافیک خوب برای کتاب، پروسه‌ چاپ و صحافی به همان اندازه اهمیت دارد و شاید بیشتر؛ چراکه اغلب در برخی از کتاب‌های لاتین مشاهده می‌کنیم با طراحی بسیار سطحی؛ اما با چاپ، کاغذ و صحافی حرفه‌ای ـ کتاب قابل اعتنا و مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرد. از طرفی کتابی با طراحی حرفه‌ای؛ اما با چاپ و ارائه‌ا‌ی ضعیف محصولی غیر مرغوب و کمتر مورد توجه مخاطب خواهد بود.

از دیگر مؤلفه‌های موفقیت و یا عدم موفقیت در طراحی کتاب نحوه‌ تعامل ناشر با طراح است؛ به‌عبارتی از ویژگی های یک ناشر حرفه‌ای، نخست: گزینش طراح خوب و دوم: اطمینان به توان و تخصص طراح (عدم ورود ناآگاهانه به لایه‌های فنی و مبانی گرافیک) که طبیعتاً باعث شکل‌گیری اثری موفق است. بدیهی است ارائه‌ ملاحضات در خصوص محتوا و شاکله‌ کتاب توسط نویسنده یا مترجم نیز بسیار اهمیت دارد. از ویژگی های یک طراح حرفه‌ای، تعهد به اصول و ساختار کتاب است؛ برای مثال: کتاب‌هایی هستند که با دیدن‌ آن‌ها به‌یاد طراح خاصی می‌افتیم.

اثر در خدمت نویسنده و کتاب نیست، به عبارتی کتاب در خدمت طراح است! به‌نظرم این آثار پیش از آن‌که کتاب باشد پوستر است. ارائه‌ یک یا حداکثر دو اتود توسط طراح و حداقل مطالعه‌ مقدمه‌ کتاب از دیگر ویژگی‌های یک طراح موفق است.
مجموعه‌ جلدهای حاضر، کتاب‌هایی‌ست با موضوعات سینما، فلسفه، سیاست و … به سفارش انتشارات سروش و ساقی که بین سال‌های ۹۰ و ۹۶ طراحی و اجرا شده است.»

پروژه دیگری از ایمان نوری نجفی در روزرنگ را اینجا ببینید.

 13 thoughts on “مجموعه طراحی جلد کتاب”

  1. متشکرم از دقت نظرتان
   آقای عابدینی از اساتید قدیم من بودن، طبیعیه در آغاز تجریه بدلیل علاقه به سبک طراحی ایشان، کارها شبهات هایی داشته باشند.
   البته در مورد “آناتومی فیلم”، ناشر تعمد داشت که کار باید در قالب “مبانی فیلم” باشد. (آقای عابدینی هم طرح را رویت کردند!)

 1. بسیار جذاب، حرفه‌ای و خلاقانه است.
  این‌که نظر دوستان رو می‌بینم که عاجز از فهم و درک کارهایی با سوژه‌های قابل قبول، ترکیب بندی و فرم‌شناسی فوق‌العاده، رنگ بندی کاملا صحیح و بجا هستند و اضحار نظرهای مغرضانه دارند هاکی از عدم توانایی ایشان در تشخیص اثرهای فاخر و یا سمت‌و‌سویی جدا از فهم و درک هنری دارند در هر صورت برای تمامی هنرمندان کشورمان آرزوی سعادت‌ و پیشرفت روزافزورن را خواستارم.

 2. ایده‌ها برای عناوین بسیار ایده‌آل هستند. مجموعا آثار موفق و حرفه‌ای هستند. خسته نباشید و امیدوارم کوشاتر و پرکارتر از حضور شما هنرمند عزیز برخوردار شویم.

 3. گرافیست‌های خوبی داریم، دارم به آیند هنری‌مان – علی‌رغم اینکه فضای حاکم بر امور هنری منسجم و یکپارچه نیست و هر شاخه‌ی هنری داره ساز خودش رو می‌زنه و هیچ کدوم به هم دیگه ربطی ندارند – امیدوار می‌شم. دست مریزاد به این هنرمندان خوش ذوق.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.