مجموعه راه‌های رفته و نرفته / محسن سازور

طراحی هویت بصری پروژه مستند سازی فعالیت‌های شهرداری مشهد و طراحی کتاب ” راه‌های رفته و نرفته” (مستند فعالیت‌ها و تجربیات شهرداری مشهد ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲) با مدیریت هنری و طراح گرافیک ” محسن سازور” و صفحه‌آرایی ” رضا صالحی”، ” الیاس آبادی” در طی ۸ ماه صورت گرفته است. با پروژه امروز روزرنگ همراه باشید.

« ساماندهی مستندات، اطلاعات و آمار  فعالیت‌های ۶ ساله شهرداری مشهد با بیش از ۲۰ سازمان و معاونت، مهمترین و چالش برانگیزترین مسئله پیش روی ما بود. این مسئله زمانی پیچیده‌تر شد که دریافتیم سازمان‌ها و مدیریت‌های زیر مجموعه، استاندارد مشخص و هماهنگی برای ارائه مستندات ندارند. برای ارائه اطلاعات بهترین راه حل این بود که مستندات را مانند یک شهر در نظر بگیریم که راوی کتاب با مخاطبان خود خیابان به خیابان و کوچه به کوچه قدم زده و از فعالیت‌ها، تجربیات، موفقیت‌ها، شکست‌ها و برنامه‌های خود برای آینده حرف می‌زند. برای همین مانند یک شهر می‌بایست جای جای کتاب را نشانه گذاری می‌کردیم تا مخاطب به راحتی راه خود را پیدا کند. این نشانه‌گذاری با تعریف پالت رنگ،  ۲۰ دیوایدر و طراحی ۶۸ پیکتوگرام و نشانه‌ تصویری انجام گرفت.

یکی از نکات قابل توجه در این پروژه طراحی ساختار گرافیکی پیش از نگارش آن بود. بدین صورت که ابتدا ساختاری هدفمند با جانمایی شیوه‌های رواییِ نوشتار، عکس و نمودار با ویژگی‌های دسترسی سریع به مطالب شکل می‌گرفت و پس از آن نویسندگان بر مبنای آن اقدام به نگارش مطالب ‌می‌نمودند. همچنین روایت این کتاب به صورت «مای جمعی» با لحنی ساده، صمیمی و مختصر  شکل گرفت.
در این پروژه ۲۳۷ نمودار و ۳۲ اینفوگرافی هماهنگ با هویت بصری طراحی شد. ۵۷۶۰ عکس  از آرشیو روابط عمومی‌ها، معاونت‌ها و سازمان‌های تابعه شهرداری جمع‌آوری و برای دیوایدرها و صفحات کتاب بیش از ۲۶۰۰ فریم عکاسی کردیم که از این میان ۶۵۰ عکس انتخاب و با ویرایش و پردازشی تخصصی برای چاپ افست آماده شد.

این پروژه با همکاری مستقیم بیش از ۱۷۰ نفر در طول ۸ ماه به انجام رسید و محصول آن کتابی شد با ۵۴۰ صفحه که تعدادی از صفحات آن را با هم می‌بینیم.»
” محسن سازور”، عضو رسمی انجمن طراحان گرافیک ایران است، دیزاین هویت بصری،کتاب، مجله، روزنامه، دیزاین ساینیج و گرافیک محیطی از زمینه های فعالیت او هستند.16 thoughts on “مجموعه راه‌های رفته و نرفته / محسن سازور”

 1. با توجه به حجم زیاد اطلاعات این کتاب به نظرم دیزاین مدیریت شده ای انجام شده و تلاش شده همه قسمت ها و بخش ها از گرافیک بهره ببرند تا حس خشک و آماری مطالب یک نهاد دولتی اذیت کننده نباشه.
  خسته نباشید میگم به محسن عزیز و دیگر همکارانی که برای به ثمر رسیدن این پروژه تلاش کردند.

  درضمن لینک این مطلب در داخل کانال روزنگ اشتباه ثبت شده، درواقع به یکی از تصاویر پروژه لینک شده است.

  1. سهند جان.. ممنون از توجه و نگاه مثبتی که به این کار داشتی..
   تیم طراحی و مسئله ها تاثیر متقابلی روی هم دارند. این پروژه از اون دست پروژه هایی بود که بعد انجامش نگاه ما به روش حل مسئله و دیزاین تغییر کرد. در جریان همین تغییر نگرش مجبور شدیم چند بار ساختار طراحی مون رو عوض کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم.
   از طرفی کار با نهادهای دولتی بیشتر شبیه یک مبارزست. برای هر ایده و کاری که میخای انجام بدی کلی باید انرژی بذاری تا به نتیجه برسه.

 2. نگاه خوب، و ایده پردازی خلاقانه ای در کار بود

  ای کاش زمان بیشتری رو در اختیارت میزاشتن
  قظعنا کیفیت اجرا باز هم بهتر میشد
  موفق و پیروز باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.