لذت خلق یک نشانه / میثم اشعری

پست امروز روزرنگ به نمایش  پروژه‌های طراحی لوگو و نشانه‌های  میثم اشعری اختصاص دارد.
« در حال حاضر بیشتر سفارش‌هایم در زمینه‌ طراحی نشانه و هویت سازمانی است. از طراحی نشانه خیلی لذت می‌برم، برای هر نشانه‌ای که به من سفارش داده می‌شود، ابتدا در مورد موضوعش تحقیق می‌کنم، با کارفرما مفصل در مورد کارش و نظراتی که دارد صحبت می‌کنم. بعد شروع به ایده پردازی و ساخت یک اتمسفر ذهنی در مورد پروژه می‌کنم و در آن به فضا، رنگ‌ها و فرم‌هایی که برای کار نیاز است میرسم. مثلا در پروژه ای بر اساس موضوعی که دارد، به فرم مربع با گوشه‌های نرم و رنگ سبز چرک با حس جدی و فونت سریف دار می رسم و بر این اساس یک کاراکتر خلق می‌کنم. در حقیقت برای هر پروژه‌ای یک کاراکتر می سازم. بعد از اتود زدن که همیشه با مداد است، سراغ ایده‌ بعدی می روم و همان روند را تکرار می کنم. سعی می‌کنم برای هر پروژه حدود ۵ تا ۱۰ ایده مختلف داشته باشم. بعد از پایان اتود زدن با جستجو در اینترنت، بررسی می‌کنم تا ایده تکراری را طراحی نکرده باشم. معمولا هنگام اجرای هر کدام از اتودها، آن ها را گسترش می دهم. طوری که گاهی هر کدام تبدیل به ۱۰ اجرا می شوند. همه‌ را به صورت سیاه و سفید اجرا می‌کنم و در نهایت از بین تمام اتودها که معمولا بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد می شود ۱۰عدد را انتخاب و شروع به رنگ‌آمیزی می کنم. بعد از انتخاب رنگ، درصورت احتیاج، مشغول طراحی نشانه‌نوشته می شوم. بعد از تست‌های مختلف برای هم‌نشینی نشانه و نشانه‌نوشته در کنار هم برای هر ایده، یکی از آن ها را انتخاب و در نهایت به حدود ۱۰ نشانه و نشانه‌نوشته نهایی می‌رسم. این کار را بی‌رحمانه در مورد زحماتی که کشیده ام انجام می دهم و با وسواس و دقت زیاد، نشانه‌های نهایی را برای پرزنت به سفارش‌ دهنده آماده می‌کنم.»

نشانه و نشانه نوشته دهکده جنگلی کاج / ۱۳۹۴
نشانه شرکت رایان فراز / ۱۳۹۵
نشانه نوشته تعاونی شکوفه دشت پارسیان / ۱۳۸۸
نشانه و نشانه نوشته شرکت معماری ویرا فرم / ۱۳۹۲
نشانه و نشانه نوشته کافه تلخ / ۱۳۹۳
نشانه گروه صنعتی پروشات / ۱۳۹۵
نشانه گروه طراحان گرافیک استان قم / ۱۳۹۳
نشانه نشر شفیق / ۱۳۹۲
نشانه نوشته آژانس تبلیغاتی اسطوره / ۱۳۸۸
نشانه نوشته آگهی نامه چاپار / ۱۳۸۶
نشانه نوشته استودیو کربن / ۱۳۹۴
نشانه نوشته استودیو مه / ۱۳۹۲
نشانه نوشته شرکت سیرنا (به معنای پری دریایی) / ۱۳۸۳
نشانه نوشته صنایع غذایی پاباس / ۱۳۸۸
نشانه نوشته گروه طراحان دهه شصت قم / ۱۳۸۴
نشانه نوشته گروه هنری فسفر / ۱۳۸۴
نشانه نوشته مرکز نورپردازی پرتو / ۱۳۸۷
نشانه نوشته نشریه نگاه نو / ۱۳۸۹
نشانه و نشانه نوشته استودیو عکاسی راشا / ۱۳۹۲
نشانه و نشانه نوشته بیمه تجارت / ۱۳۹۳
نشانه و نشانه نوشته شرکت ساختمانی مدس / ۱۳۹۱
نشانه و نشانه نوشته هتل آپارتمان قصر / ۱۳۸۳

پروژه دیگر « میثم اشعری» در روزرنگ را اینجا می توانید ببینید.16 thoughts on “لذت خلق یک نشانه / میثم اشعری”

  1. ایشون طراح حرفه‌ای و خوش‌فکر هستن اما با یک نگاه کلی به نشانه‌هایی که طراحی کردن، متاسفانه اثری از توضیحات‌شون دیده نمیشه. گاهی این‌طور به نظر می‌رسه که ساده‌ترین ایده‌ها و فرم‌های بسیار تکراری تبدیل به لوگو شده. مثلا نشانه‌ی نشر شفیق: نمونه‌های متعددی لوگو با این فرم و رنگ برای بیمارستان یا مرکز درمانی در اینترنت هست.
    فونداسیون و فرمِ بعضی کارها هم با زمینه‌ی شغلی مرتبط نیست. مثلا نگاه کنید به فرم فانتزی و کودکانه‌ی نشانه‌ی ((بیمه تجارت)).

  2. زیبا بودند و شیک البته بعضی هاشون اما در کل آن توضیحات بالا برای این نمونه کارها به نظرم زیاده روی بود! لوگو ها ساده هستند و اینقدر پیچیدگی ندارند که مثلا از بین ۵۰ یا ۱۰۰ کار اتخاب شده باشند
    به هر حال موفق باشید

  3. یکی از ویژگی های نشانه های آقای اشعری جذاب و مد روز بودنشونه! اکثرا فرم ها ساده هستند اما دیزاین کلی‌شون و همینطور انتخاب رنگ های مناسب باعث شدن که اکثرشون خیلی جذاب باشن و به اصطلاح به دل بشینن. البته به نظرم نشانه های “شکوفه دشت پارسیان” و “بیمه تجارت” با وجود اینکه طراحی‌شون خوب و درست بوده اما یه مقدار زیادی فان به نظر میرسن و برای همچون مجموعه هایی خیلی مناسب نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.