قلم قرآنی واضح، ویژه‌ چاپ / رضا بختیاری فرد، امید امامیان

خانواده قلم واضح تلاشی‌است که از سال ۹۵ با طراحی نسخه‌ اول برای وب و اپ کلید خورد و در سال ۹۸ با طراحی نسخه‌ ویژه‌ی چاپ قرآن تکمیل شد. در طی فرآیند دیزاین، چه از نظر فرمی و چه فنی، با مشکلات و محدودیت‌های خاصی دست‌به‌گریبان بودیم. راه‌حل ما خلق خانواده‌ قلمی یک‌پارچه در دو سبک برای وب و چاپ بود. قلمی که خواندنی باشد و حس و روحیه‌ای ایرانی را منتقل کند، حروف بسیار خوانا وقابل تشخیص باشد، مخاطب جوان و امروزی با نگاه به آن نترسد، بلکه درصدد خواندنش برآید، نامرئی بوده، خودنمایی نکند و آهنگ خواندن را متوقف نکند؛ قلمی که با توجه به رشد روز افزون محتوا در فضای مجازی نه‌تنها پاسخ‌گو بوده بلکه بتواند دلنشین باشد و خواننده را با خود هم‌راه کند.

واضح چاپی محدودیت‌های خواندن در صفحات دیجیتال را ندارد؛ اصولاً خواندن روی کاغذ آسان‌تر است. پس بیش‌از پیش به نسخ نیریزی رجوع کردیم و ظرافت‌های خوشنویسانه را احیا کردیم. حروف ترکیبی بیش‌تری برای قلم طراحی کردیم، هم‌چنین برای حروف، اتصالات و اعراب‌ها ۲ تا ۳ مرحله کشیدگی طراحی کردیم تا بتوان به بهترین شکل، بین فضاهای مثبت و منفی تناسب ایجاد کرد.
تغییرات دیگر به‌طور خلاصه: افزایش زاویه‌ قلم و کنتراست ضخامت، کوچک‌تر شدن دندانه‌ها، چشم‌ها و کاسه‌ها، بلندتر شدن صعود و نزول، جمع‌تر شدن نوشته‌ها، اتصالات نرم‌تر و فاق‌های بازتر، فرم‌های طبیعی‌تر و پخته‌تر.

این قلم در سال ۱۳۹۸ طراحی شد. خانواده‌ قلم واضح دارای ۳ وزن رگولار، سمی‌بولد و بولد است. رضا بختیاری فرد و امید امامیان طراحان این قلم‌اند و تولید فنی قلم را نرم‌افزاری مریم انجام داده است. واضح به سفارش شرکت افق رویداد طراحی و تولید شد و قابل خرید نیست.

 

پروژه دیگری از رضا بختیاری فرد و امید امامیان در روزرنگ را اینجا ببینید.5 thoughts on “قلم قرآنی واضح، ویژه‌ چاپ / رضا بختیاری فرد، امید امامیان”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.