قلم دال / مهدی روندی

«طراحی قلم دال به توجه به کمبود تایپفیس های سانس سریف در آبان ماه نودوپنج شروع و در تیر ماه نودوشش به پایان رسید. کانسبت این تایپفیس با توجه به زیبایی شناسی موجود در قلم های ارزشمندی همچون یکان و ترافیک طرح ریزی شد.
سالهاست که رسانه‌های ما تنها از این دو قلم استفاده می‌کنند و این دو بسیار کاربردی بوده اند و هنوز هم به دلیل استفاده فراگیر طراحان از آنها برای مخاطبانشان آشنا می آیند به صورتی که حتی از ضعف های آنها چشم پوشی می کنند.

خانواده قلم دال اما با دو وزن نازک و بولد، تلاشی جدی برای ساخت سبکی از تایپفیس های معاصر سان سریف است تا در رسانه  های چاپی و دیجیتال فارسی و عربی کاربردهای وسیعی پیدا کند.»

پروژه دیگر مهدی روندی در روزرنگ را اینجا ببینید.23 thoughts on “قلم دال / مهدی روندی”

 1. شما که زحمت میکشید اینو معرفی میکنید ، پس چرا لینک خرید یا دانلودشو نمیذارین؟
  باورکنید خیلی از طراحا رفتن و به صورت قانونی از ایران سنس حمایت کردن
  اگر قلم خوبی باشه ارزش داره براش هزینه کرد

 2. مهدی جان خیلی زیباست

  کاش در هنگام معرفی قلم ها علاوه بر تشریح پروژه، اطلاعاتی درباره تاریخ انتشار و امکان یا عدم امکان خریداری یا نحوه دریافت قلم هم در اختیار مخاطبین قرار بگیرد

 3. ضمن سپاس از شما برای تلاش و اثر زیبا، علت نامگذاری این قلم چی هست؟!
  خصوصا وقتی که قلم‌های دیگری با همین اسم منتشر شده‌اند؟! نظیر مجله‌ی دال (حوزه‌ی معماری)

  1. ممنونم، نام گذاری الفبا، حاصل ایده مجموعه ای از قلمهای کاربردی است که برای قلمدان طراحان گرافیک تولید می شوند. کاراکترهای هر قلمی خود را از دیگر قلم ها (در صورت وجود) تفکیک خواهد کرد، به همان ترتیبی که اسامی افراد اینچنین است.

  1. سان سریف در فرانسه به معنای بدون سریف است و این عنوان برای سبکی از خصوصیات ظاهری تایپها و برای دسته بندی آنها به کار می رود و مختص به تایپ لاتین نیست.

   1. بله سان سریف یعنی بدون «سریف». و سریف هم طبق تعریف به زوائد انتهایی حروف لاتین گفته می‌شود که ریشه در خوشنویسی قدیم لاتین دارد و امروزه به منظور کاهش خطای دید و افزایش خوانایی حروف متن استفاده می‌شود.
    بسط آن به حروف فارسی به نظرم اقدامی سلیقه‌ای است.
    خصوصیات ظاهری که برای طبقه‌بندی تایپ می‌فرمایید را بیشتر توضیح بدهید لطفاً که به برداشت مشترکی برسیم.

 4. سلام مهدی جان عزیز دلمی تو، ما رو شناختی،مجید مهری هم خدمتیت ،به خدا کلی دنبال شمارت گشتم،مهدی جان اگه پیامو خوندی یه خبر بده به من دلتنگتیم بخدا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.