طراحی هویت بصری گالری و کافه «بیان» (۱) / علی زیبایی

« زمانی که طراحی هویت بصری این گالری به ما (TocoStudio) سپرده شد، به‌خوبی بر حساسیت و درک کارفرما از محیط پیرامونش آگاه بودیم و لزوم ارائه یک نشانه ساده، گویا و روایی برای ما کاملاً بدیهی بود.

از نقاط قوت گالری و کافه بیان، معماری کاربردی و ویژه‌ای بود که در اصفهان طراحی و اجرا شده بود. محیطی که با طراحی دقیق و منطبق بر نیاز مخاطب و در راستای معنای نام گالری «بیان» سعی داشت تا ارتباطی دوسویه را دنبال کند و گفتگویی میان اثر هنری، هنرمند و مخاطب و به‌دنبال آن مخاطب و محیط ارائه اثرِ هنری ایجاد کند.

باید صادقانه بگوییم که انتخاب نام مناسب برای این کافه و گالری و انطباق بسیار خوب معنای لغوی این کلمه با کارکرد این مکان، بستر بسیار مناسبی را برای یافتن یک ایده جهت طراحی نشانه فراهم آورد. در جهت نام مکان و کارکرد آن نیاز بود تا یک معادل بصری مناسب طراحی شود. بدین جهت از شکل یک فنجان قهوه استفاده شد. برای مثال اگر به این فنجان از زاویه‌ای مشخص نگاه کنیم فرم ابر گفتگو را خواهیم دید و وقتی دستۀ فنجان قهوه را به درون کادر بچرخانیم لبخندی تداعی می‌شود. این دو فرم را به‌عنوان نشانۀ دوقلو برای گالری و کافه در نظر گرفتیم تا بتوانیم اهداف و کاربری این محیط را توسط یک معادل بصری به مخاطب منتقل کنیم. علیرضا ارواحی، مهرداد خاکزاد و حبیب فرهادی در انجام این پروژه همراه ما بودند. علی زیبایی نیز ایده پرداز و طراح گرافیک این کار بوده است.»13 thoughts on “طراحی هویت بصری گالری و کافه «بیان» (۱) / علی زیبایی”

  1. این پروژه بیشتر به طراحى و نمایش “لوگوى” کافه و گالرى بیان شباهت داشت تا هویت بصرى آن.
    براى نمایش بهتر کارکرد هویت بصرى به جاى استفاده از موکاپ هاى تکرارى یا نمایش فضاى استاندارد اطراف لوگو!، بهتر بود تا مثال هاى کاربردى از هویت بصرى در فضاى گالرى و کافه نمایش داده مى شد.
    اما خب لوگوى خوبى شده. خسته نباشید.

  2. سلام.وقت بخیر. ممنون ز نظر شما. من کلا ۲تا موکاپ استفاده کردم.۴تا عکس هم از معماری خود گالری. بخش دوم این پروژه مربوط به هویت بصری هست که به زودی به اشتراک میگذرارم.داخل توضیحات به این موضوع اشاه کرده بودم که به خاطر طولانی بودن متن اون بخش توسط روزنگ حذف شده.

    1. ارائه ۴ تصویر از فضای گالری و قرار دادن لوگو بر این تصاویر، نمایش جذابی از یک پروژه هویت دیداری نیست. منتظر و مشتاق دیدن بخش دوم از تلاش شما هستیم. 🙂

    1. اقای زیبایی گفتن که در متن اشاره شده بوده که این تنها بخش اول و صرفن لوگوی گالری هست و هویت بصری در بخش دوم ارایه میشه, که به دلیل بلندای متن , روزنگ اون قسمت رو حذف کرده…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.