طراحى كاراكتر ذرت لينا / هادى طبسى

« طى سال هاى اخير بسيارى از برندها نياز به داشتن يك كاراكتر خاص را درك كرده اند؛ كاراكترى كه به واسطه آن بتوان محتواى تبليغات را به نمايش گذاشت و آن را تبديل به نماد برند و محصول كرد.

شركت لينا نیز که مجموعه اى گسترده در صنايع غذايى است از آن دسته برندهایی است كه سال ها با استفاده از كاراكتر ذرت، در حال عرضه محصولاتش است. اما يكى از مشكلاتى كه طى اين مدت، مديران مجموعه متوجه شدند قابليت هاى ضعيف و عدم انعطاف كاراكتر لينا در پزهاى مختلف تبليغاتى بود كه علت اصلى اش، طراحى ضعيف و غير حرفه اى آن بود. از این رو پروژه باز طراحى كاراكتر لينا به من سپرده شد که طى فرايندى همراه با فيدبك هاى سفارش دهنده به تكامل رسيد.

اتودهای مختلفی را با رویکرد جدید و در عین حال وفا دار به طرح قبلی به دلیل برقراری ارتباط با مخاطبان زدم. شادابی و انرژی , قابلیت پز پذیری و جذابیت بیشتر کاراکتر، مواردی بود که باید در طرح ها لحاظ می کردم.

اين پروژه نهايتا به اتمام رسيد اما در كمال ناباورى با وجود دستور سفارش دهنده براى اجراى نهايي، بدون دليل مشخصى ظاهرا متوقف شد.
سفارش دهنده ها متاسفانه بعضا با وجود نياز شديد به هنرهاى كاربردى، نسبت به جايگاه طرح و طراح درك درستى ندارند و بسيارى از پروژه ها را با اعمال سليقه هاى شخصى ناكام مى گذارند.

اين پروژه كامل شد ولی متاسفانه از طرف سفارش دهنده كنسل شد و حق کامل طراح پرداخت نشد. ولی اکنون پس از مدتى، بدون هماهنگى با طراح و عدم رعايت كپى رايت، با اجرایی جدید به شكل ضعيف و مضحك در حال استفاده می باشد!»

هادی طبسی تصويرگر و انيماتور متولد ١٣٦٢ است كه حدود ده سال است به صورت حرفه اى در زمينه انيميشن، گيم ديزاين، تصويرسازى و طراحى كاراكتر فعاليت مى كند.

پروژه قبلی او در روزرنگ راببینید.

 14 thoughts on “طراحى كاراكتر ذرت لينا / هادى طبسى”

 1. كاراكتر قديمى واقعا افتضاح از هر جهت بود، كار جناب طبسى نسبت به سختى كار كه صورت ذرتى ايجاد ميكنه خوب شده. كارى كه هم داره استفاده ميشه و ٤ نمونه ش گذاشته شده مشخصا استخوانبندى نداره و برداشت ناقصى از كار اقاى طبسيه

  1. خیلی خامه بنظرم. صورت کارکتر هم (در دو محصول پایینی) خیلی تصنعی و بدون احساسه.
   شما روی چه حسابی چنین نظری میدین؟ ” از هر لحاظ عالی وبدون ایراد”؟!
   اینقدر مطمئن؟!

   1. آقای احسان دانشجو… اون ۲ تا تصویر آخر که از نظر شما صورت کاراکتر تصنعی و بدون احساسه (که دقیقا درست هم میفرمایید) کار هادی طبسی نیست و کاراکترهایی هستش که درنهایت شرکت لینا داده به شخص دیگه ای با الهام از طرح های آقای طبسی طراحی کردن.

 2. برای شرکتی مثل لینا واقعا متاسفم. اینها چشمشون فقط به پوله و متاسفانه از سطح کاراشون تو بازار پیداست که خیلی شلخته، سلیقه‌ای و عوامانه مشغول تولید افتضاحات بصری هستند!!

 3. از نظر همه شما دوستان طرح های اولیه چون ایشون میگن خوبه ؟ از نظر بنده طرح های آخر بسیار قوی تر از طرح این آقا کار شدخ و به نظر من به تصویر اول تصویر سازی بسیار ضعیفی داره

 4. مهم اینه که شرکت لینا و مردم اینقدر کارو قوی دونستن که سفارش های متعددی به طراح جدید دادن و مهم فروش بسیار بالای این محصولات هست که بخشی از این فروش به طراحی خیلی خوب برمیگرده علاوه بر کیفیت محصول تولید شده . مهم اینه که این طراح جدید رو قبول دارن . درست نیست که ما جامعه گرافیک همکار های همو به این صورت تخریب کنیم .

  1. چه ربطی داره! یه سفارش دهنده ممکنه فروش خوبی داشته باشه اما اخلاق حرفه ای یه حرف دیگه‌ایه که بعضا ندارن. وقتی به طراح سفارش داده میشه باید و باید با اون تسفیه بشه و کار بسته بشه. اینکه کاری نصفه نیمه رها بشه، هزینه ها داده نشه و استفاده بدون اجازه بشه یعنی بی اخلاقی، بی خیالی، بی مسولیتی و بی سوادی سفارش دهنده تو حوزه دیزاینو یعنی سفارش دهنده فرق تراح و طراح رو نمیدونه. اینه که مهمه. فروشش خوبه یا نه ربطی به کسی نداره.

 5. از شواهد و قرائن برمی آید، آنچیزی که لینا خواسته بوده اجرای مجدد و با قدرت کاراکتر خودشان بوده که هادی جان یه کاراکتر جدیدی ایجاد کرده. البته آقای طبسی واقعا طراح بسیار قدری هستش من با ایشان یک ترم همکلاسی بودم. و اتفاقا این پروژه نشون میده ایجاد یک مسکات و هماهنگی اون با گرافیک محصول چقدر کار دشواریه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.