طراحى کاراکتر ذرت لینا / هادى طبسى

« طى سال هاى اخیر بسیارى از برندها نیاز به داشتن یک کاراکتر خاص را درک کرده اند؛ کاراکترى که به واسطه آن بتوان محتواى تبلیغات را به نمایش گذاشت و آن را تبدیل به نماد برند و محصول کرد.

شرکت لینا نیز که مجموعه اى گسترده در صنایع غذایى است از آن دسته برندهایی است که سال ها با استفاده از کاراکتر ذرت، در حال عرضه محصولاتش است. اما یکى از مشکلاتى که طى این مدت، مدیران مجموعه متوجه شدند قابلیت هاى ضعیف و عدم انعطاف کاراکتر لینا در پزهاى مختلف تبلیغاتى بود که علت اصلى اش، طراحى ضعیف و غیر حرفه اى آن بود. از این رو پروژه باز طراحى کاراکتر لینا به من سپرده شد که طى فرایندى همراه با فیدبک هاى سفارش دهنده به تکامل رسید.

اتودهای مختلفی را با رویکرد جدید و در عین حال وفا دار به طرح قبلی به دلیل برقراری ارتباط با مخاطبان زدم. شادابی و انرژی , قابلیت پز پذیری و جذابیت بیشتر کاراکتر، مواردی بود که باید در طرح ها لحاظ می کردم.

این پروژه نهایتا به اتمام رسید اما در کمال ناباورى با وجود دستور سفارش دهنده براى اجراى نهایی، بدون دلیل مشخصى ظاهرا متوقف شد.
سفارش دهنده ها متاسفانه بعضا با وجود نیاز شدید به هنرهاى کاربردى، نسبت به جایگاه طرح و طراح درک درستى ندارند و بسیارى از پروژه ها را با اعمال سلیقه هاى شخصى ناکام مى گذارند.

این پروژه کامل شد ولی متاسفانه از طرف سفارش دهنده کنسل شد و حق کامل طراح پرداخت نشد. ولی اکنون پس از مدتى، بدون هماهنگى با طراح و عدم رعایت کپى رایت، با اجرایی جدید به شکل ضعیف و مضحک در حال استفاده می باشد!»

هادی طبسی تصویرگر و انیماتور متولد ١٣۶٢ است که حدود ده سال است به صورت حرفه اى در زمینه انیمیشن، گیم دیزاین، تصویرسازى و طراحى کاراکتر فعالیت مى کند.

پروژه قبلی او در روزرنگ راببینید.

 14 thoughts on “طراحى کاراکتر ذرت لینا / هادى طبسى”

 1. کاراکتر قدیمى واقعا افتضاح از هر جهت بود، کار جناب طبسى نسبت به سختى کار که صورت ذرتى ایجاد میکنه خوب شده. کارى که هم داره استفاده میشه و ۴ نمونه ش گذاشته شده مشخصا استخوانبندى نداره و برداشت ناقصى از کار اقاى طبسیه

  1. خیلی خامه بنظرم. صورت کارکتر هم (در دو محصول پایینی) خیلی تصنعی و بدون احساسه.
   شما روی چه حسابی چنین نظری میدین؟ ” از هر لحاظ عالی وبدون ایراد”؟!
   اینقدر مطمئن؟!

   1. آقای احسان دانشجو… اون ۲ تا تصویر آخر که از نظر شما صورت کاراکتر تصنعی و بدون احساسه (که دقیقا درست هم میفرمایید) کار هادی طبسی نیست و کاراکترهایی هستش که درنهایت شرکت لینا داده به شخص دیگه ای با الهام از طرح های آقای طبسی طراحی کردن.

 2. برای شرکتی مثل لینا واقعا متاسفم. اینها چشمشون فقط به پوله و متاسفانه از سطح کاراشون تو بازار پیداست که خیلی شلخته، سلیقه‌ای و عوامانه مشغول تولید افتضاحات بصری هستند!!

 3. از نظر همه شما دوستان طرح های اولیه چون ایشون میگن خوبه ؟ از نظر بنده طرح های آخر بسیار قوی تر از طرح این آقا کار شدخ و به نظر من به تصویر اول تصویر سازی بسیار ضعیفی داره

 4. مهم اینه که شرکت لینا و مردم اینقدر کارو قوی دونستن که سفارش های متعددی به طراح جدید دادن و مهم فروش بسیار بالای این محصولات هست که بخشی از این فروش به طراحی خیلی خوب برمیگرده علاوه بر کیفیت محصول تولید شده . مهم اینه که این طراح جدید رو قبول دارن . درست نیست که ما جامعه گرافیک همکار های همو به این صورت تخریب کنیم .

  1. چه ربطی داره! یه سفارش دهنده ممکنه فروش خوبی داشته باشه اما اخلاق حرفه ای یه حرف دیگه‌ایه که بعضا ندارن. وقتی به طراح سفارش داده میشه باید و باید با اون تسفیه بشه و کار بسته بشه. اینکه کاری نصفه نیمه رها بشه، هزینه ها داده نشه و استفاده بدون اجازه بشه یعنی بی اخلاقی، بی خیالی، بی مسولیتی و بی سوادی سفارش دهنده تو حوزه دیزاینو یعنی سفارش دهنده فرق تراح و طراح رو نمیدونه. اینه که مهمه. فروشش خوبه یا نه ربطی به کسی نداره.

 5. از شواهد و قرائن برمی آید، آنچیزی که لینا خواسته بوده اجرای مجدد و با قدرت کاراکتر خودشان بوده که هادی جان یه کاراکتر جدیدی ایجاد کرده. البته آقای طبسی واقعا طراح بسیار قدری هستش من با ایشان یک ترم همکلاسی بودم. و اتفاقا این پروژه نشون میده ایجاد یک مسکات و هماهنگی اون با گرافیک محصول چقدر کار دشواریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.