شاعرانگی در گرافیک

« هنر و ادبیات، برای خدمت به آدمی و پاسخگویی به بخشی از نیازهای روحی او پدیدار شده و همراه با دگردیسی زندگی، دچار تحول شده‌اند.

نخستین دست نوشته‌های آدمی، نقاشی را به ذهن متبادر می‌کند و اولین زمزمه‌های او، یادآور شعر و ادبیات است؛ از همین‌رو می‌توان نتیجه گرفت که پیوند این دو، پیشینه‌ای به دیرینگی تاریخ بشر دارد؛ اما اینکه هنر نسبتا مدرنی چون طراحی گرافیک که زایش خود را مرهون هنرهای تجسمی سنتی چون نقاشی در اعصار گذشته دارد، تا چه حد می‌تواند راوی لحظات شاعرانه و دنیای واژه‌های آغشته به احساسات ناب یک ادیب و شاعر باشد، چالش قابل توجهی برای هر طراح گرافیک امروزی محسوب می‌شود و عرصه  هنر گرافیک ایران از نقطه نظر پیشینه در این زمینه، برای هنرمندان طراح نسل جوان جای کار قابل توجهی داشته و ایجاد خط موازی اندیشه بین ادبیات منظوم و منثور و هنرهای تجسمی به ویِژه هنر طراحی گرافیک برای بهره مندی علاقمندان خاص و همچنین ایجاد التذاذ عمومی برای مخاطب عام ، تلاشی مستمر همراه با نگاهی نو به ادبیات را می‌طلبد.

از این رهگذر، مجموعه آثار طراحی گرافیک “عاشقانه های بعید” مجموعه ایست مصور در فرم مکتوب، از منتخب اشعار وحید ضیائی از مجموعه کتابی به همین نام که توسط سیدمهدی موسوی، مدیر هنری این پروژه طراحی شده است.

“عاشقانه های بعید” مشق و شهودی است در جهت نمایاندن زوایای پویای نهفته در هنر گرافیک از منظری شاعرانه و تلفیق آن با ادبیات، مشتمل بر طرحهای گرافیکی خلق شده با محوریت مضامین عاشقانه و منطبق بر قطعات ادبی کتاب مذکور به منظور برپائی نمایشگاهی از آثار در قطع پوستر و طبع آنها در قالب کتابی مصور.»

سیدمهدی موسوی، متولد ۲۹ اسفند ۱۳۶۳ اردبیل ، طراح گرافیک و دانش آموخته  کارشناسی ارشد پژوهش هنر است.6 thoughts on “شاعرانگی در گرافیک”

  1. لذت بردم و در عین حال قلبم گرفت. حال غریبی دارم.
    مرسی از این به اشتراک گذارشدن کارهای جوانان ایرانی که در این شرایط نابرابر صنفی می توانند کارهایی چنین زرین برای پیشرفت و آبابانی کشور انجام پذیرد.
    با تشکر و خسته نباشید

  2. چه جالب ، اتفاقا من کتابش رو یه مدت پیش مطالعه کردم ، الان با دبدن تصاویر بخشهایی که براش اینجا گذاشتین تازه اون شعرها برام جذابتر شد و میتونم اینا رو به عنوان کارت پستال اون شعرها نگه دارم خیلی زیبا هستن ایکاش همه اش بود ، دوتا مونده به آخری که نوشته دوستت دارم عالیه و اونی که لب و چشم باهمن خیلی پسندیدم موفق باشید

  3. به نظر من اجرا واقعا بدوی و ناشیانه است ولی ایده دو تا از کارها می توانست در صورت اجرای با تکنیک با تسلط بیشتر به کار قابل قبولی منتج بشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.