شاعرانگی در گرافيك

« هنر و ادبیات، برای خدمت به آدمی و پاسخگویی به بخشی از نیازهای روحی او پدیدار شده و همراه با دگردیسی زندگی، دچار تحول شده‌اند.

نخستین دست نوشته‌های آدمی، نقاشی را به ذهن متبادر می‌کند و اولین زمزمه‌های او، یادآور شعر و ادبیات است؛ از همین‌رو می‌توان نتیجه گرفت که پیوند این دو، پیشینه‌ای به دیرینگی تاریخ بشر دارد؛ اما اينكه هنر نسبتا مدرنی چون طراحی گرافيك كه زايش خود را مرهون هنرهای تجسمی سنتی چون نقاشی در اعصار گذشته دارد، تا چه حد مي‌تواند راوی لحظات شاعرانه و دنيای واژه‌های آغشته به احساسات ناب يك اديب و شاعر باشد، چالش قابل توجهی براي هر طراح گرافيك امروزی محسوب مي‌شود و عرصه  هنر گرافيك ايران از نقطه نظر پيشينه در اين زمينه، برای هنرمندان طراح نسل جوان جای كار قابل توجهی داشته و ايجاد خط موازی انديشه بين ادبيات منظوم و منثور و هنرهاي تجسمی به ويِژه هنر طراحی گرافيك براي بهره مندی علاقمندان خاص و همچنين ايجاد التذاذ عمومی برای مخاطب عام ، تلاشی مستمر همراه با نگاهی نو به ادبيات را مي‌طلبد.

از اين رهگذر، مجموعه آثار طراحي گرافيك “عاشقانه های بعيد” مجموعه ايست مصور در فرم مكتوب، از منتخب اشعار وحيد ضيائي از مجموعه كتابی به همين نام كه توسط سيدمهدی موسوی، مدير هنری اين پروژه طراحی شده است.

“عاشقانه های بعيد” مشق و شهودی است در جهت نماياندن زوايای پويای نهفته در هنر گرافيك از منظری شاعرانه و تلفيق آن با ادبيات، مشتمل بر طرحهای گرافيكی خلق شده با محوريت مضامين عاشقانه و منطبق بر قطعات ادبی كتاب مذكور به منظور برپائی نمايشگاهی از آثار در قطع پوستر و طبع آنها در قالب كتابي مصور.»

سيدمهدی موسوی، متولد ۲۹ اسفند ۱۳۶۳ اردبيل ، طراح گرافيك و دانش آموخته  كارشناسی ارشد پژوهش هنر است.6 thoughts on “شاعرانگی در گرافيك”

  1. لذت بردم و در عین حال قلبم گرفت. حال غریبی دارم.
    مرسی از این به اشتراک گذارشدن کارهای جوانان ایرانی که در این شرایط نابرابر صنفی می توانند کارهایی چنین زرین برای پیشرفت و آبابانی کشور انجام پذیرد.
    با تشکر و خسته نباشید

  2. چه جالب ، اتفاقا من كتابش رو يه مدت پيش مطالعه كردم ، الان با دبدن تصاوير بخشهايي كه براش اينجا گذاشتين تازه اون شعرها برام جذابتر شد و ميتونم اينا رو به عنوان كارت پستال اون شعرها نگه دارم خيلي زيبا هستن ايكاش همه اش بود ، دوتا مونده به آخري كه نوشته دوستت دارم عاليه و اوني كه لب و چشم باهمن خيلي پسنديدم موفق باشيد

  3. به نظر من اجرا واقعا بدوی و ناشیانه است ولی ایده دو تا از کارها می توانست در صورت اجرای با تکنیک با تسلط بیشتر به کار قابل قبولی منتج بشود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.