دموریل‌های یک عکاس

« در این دموریل ترکیبی از تکنیک های تایم لپس، هاپیرلپس و استاپ موشن را خواهید دید. یک تعریف ساده از تایم لپس این است که شما سوژه هایی را تصور می کنید که اگر در دنیای شما با سرعت بیشتری حرکت کنند تصاویر جذابی خلق می شود؛ نمونه ساده آن حرکت ابرهای کومولوس است.

هایپرلپس، تایم لپسی است که در آن حرکت دوربین از اهمیت خاصی برخوردار است (استفاده از ترکر و ریل در حوزه تکنیک تایم لپس می باشد نه هایپرلپس) در هایپرلپس کمر امن قدم به قدم حرکت می کند و در ویزور، دوربین متمرکز بر یک نقطه مشترک در تمام شات‌هایش است؛ به عنوان مثال نوک گلدسته یک مسجد و در مسیری که برای خود تعیین کرده حرکت می‌کند.

فاصله قدم‌های کمر امن بسته به ۱.سایز سوژه و ۲.فاصله از سوژه است. اما استاپ موشن یک تکنیک جذاب انیمیشن است که در آن آبجکت،خمیر،کاراکتر،انسان و یا هر شی یا موجود دیگری زیر دوربین، متحرک سازی شود.

یکی از دلایل بزرگی که من این سه تکنیک را انتخاب کرده‌ام این است که می توانم دنیای اطراف خودم را بدون ذره‌ای جلوه‌های بصری کامپیوتری طوری به مخاطب نشان دهم که او در واقعیت دنیای خودش نمی‌بیند و این یعنی ارائه نگاه متفاوت یک هنرمند با دیگر افراد جامعه.

امیدوارم از دیدن این تصاویر لذت ببرید…»

محمدحسین شریف زاده دانشجوی رشته هنرهای دیجیتال گرایش انیمیشن دانشگاه صداوسیمای تهران است.

 

 6 thoughts on “دموریل‌های یک عکاس”

 1. نمیدونم چرا اینقدر استفاده از کلمات انگلیسی به جای فارسی باب شده !!!! متاسفانه گویا بخشی از شخصیت عکاسان و هنرمندان جدید شده که انگار میخوان به خودشون اعتبار بدن با این کلمات . کمرامن ؟!! شوتینگ ؟! شات ؟! آبجکت ؟!‌. کارشون خیلی ایراد داره وپرشهای بسیاری توی کار هست برای نمونه دانشجویی خوبه اما بعنوان یک اثر هنری و تاثیر گذار خیلی جای کار داره .

  1. ممنون از نظرتون.بله متاسفانه کلمات انگلیسی باب شده و جزو فرهنگ و فهممون شده.من که ادعایی ندارم که زبان فارسی رو استادم و بخوام کلمه فارسی معادل اختراع کنم.مثلا کمرامن رو بنویسم آن کس که پشت دوربین ایستاده یا نشسته یا خم یا دو زانو زده است؟؟؟!!!
   این تهمت شما که بخاطر اعتبار دادن به خودم این ها رو نوشتم قابل قبول نیست،دردنیای امروز متن باید صریح و خلاصه باشد تا مخاطب به خواندن مطلب ادامه دهد.شات و شاتر دوربین جزو اصطلاحات عکاسیه که مشکل اینجاست در زمان خودش معادل نساختن و همین کلمه وارد زبان فارسی شد.آبجکت هم خوب وقتی مخترع این تکنیک اسم اون تکنیک رو آبجکت انیمیشن گذاشت و در هیچ کتابی از مترجمین عزیز من عبارت شی انیمیشن یا هرچیز دیگری نشنیده ام و نشنیده اند،من بی سواد باید عبارت جدید ابداع کنم؟؟؟!!!
   نقدتون هم قابل احترامه و اینکه من هم خودم رو در سطح اساتید این حوزه نمی دونم و دانشجو هم هستم

  1. بله دقیقا،ولی اکثر عکاسان تایم لپس و هایپرلپس به سمت طبیعت و آثار تاریخی و المان های شهری رفته اند.گویا در کشورهای اروپایی صنعت گردشگری اهمیت زیادی به این تکنیک عکاسی میدهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.