دغدغه‏‌ای برای صلح / غزاله بیگدلو

«همه خوانده‏‌ایم و می‏ دانیم که «صلح» خوب است و «دشمنی» بد است و باید «خوب» بود و «کمک» کرد. ولی چرا این دانستنی‌ها کفایت نمی‏‌کند؟ چرا با گذشت این همه سال از تجربیات تلخ بشر، جهان جای بهتری نمی‏‌شود برای با هم رشد کردن؟ چرا هنوز اسلحه و توپ و تانک ساخته می‏‌شود؟ چرا جهانِ بدون مرز هنوز یک شعار زیبا است؟ چرا هنوز باید فکر کرد که آیا جنگی دیگر در راه است؟

گویی «صلح» هنوز برای داستان‏هاست. چطور می‏‌شود در طبیعت‏مان حک شود آتشی که می‏‌افروزیم، اول دامن خودمان را می‏‌گیرد. چطور می‏‌شود به خودمان و به نسل بعد خودمان بیاموزیم دوست داشتن را آنطور که از کتاب‏‌ها یاد نگرفته باشیم و جزو طبیعت‏مان شده باشد. «صلح» انگیزه‏‌ای بود که گروهی نویسنده و تصویرگر را دور هم جمع کرد تا از طریق درهم ‏تنیدگی متن و تصویر اهمیت خود را یادآوری کند.»

مجموعه‏‌ی پیش رو حاصل دغدغه‏‌ا‌ی است برای جاری کردن «صلح» با عنوان «گربه چه مهربان شده!» نوشته فرهاد حسن‏‌زاده که توسط غزاله بیگدلو تصویرسازی شده است. این پروژه به سفارش مرکز ادبیات کودکان دانشگاه شیراز اجرا و توسط انتشارات علمی و فرهنگی منتشر می‏‌شود.10 thoughts on “دغدغه‏‌ای برای صلح / غزاله بیگدلو”

  1. تصویرگر آینده بینی خوبی در جهت طراحی کتاب، لی اوت و صفحه آرایی دارد
    فضاهای خالی مناسبی برای قرار گیری حروف در نظر گرفته شده

  2. فکر میکنم بهترین پاسخ به مقوله دست اندازی زیر لوای صلح به گونه ای در کلام مرحوم باستانی پاریزی است.علت همه درگیری ها در نفهمیدن حرفهای یکدیگراست.
    ..اما قضاوت در کار شما در بضاعت من نیست که مزجات است…ولی مرا به شگفتی واداشت ومفتون آنهمه ریزه کاریهای ظریف شدم.کاش که پهنه جهان را میشد گستره هنرتان کرد…کاش.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.