خلاقیت، ثروتى که قیمت ندارد! / کمپین جدید بانک ملت

در دنیاى تبلیغات، ایده‌هاى مینى‌مال و بى زرق‌و‌برق اما درعین حال قدرتمند؛ روحیه‌ى متفاوت و سواد بصرى بالایى را چه از طرف طراحان و خالقان اثر و چه از طرف سفارش‌دهنده مى‌طلبد. دو فاکتور موثر در این‌گونه سفارشات، نگرش صحیح صاحبان برند به مقوله‌ى تبلیغات اثرگذار و همچنین ذهنیت هوشمندانه‌ى طراحان در خلق ایده‌هاى خاص مى‌باشد. در واقع مهم‌ترین نکته، درک متقابل و هم‌سویى هر دو طرف برای رسیدن به هدف مورد نظر است؛ چرا که بدون یکى، قطعا دیگرى کارى از پیش نخواهد برد.
کمپین برندینگ بانک ملت که از اوایل زمستان امسال اجرا شد، نمایانگر چنین ذهنیتى است. وجه بارز این کمپین، اثبات یک اصل مهم است: ایده‌هاى بزرگ، لزوما به معناى ایده‌هاى پیچیده با اجرایى دشوار نیست.

همان‌طور که در تصاویر این کمپین مى‌بینیم، اسکناس‌هایى که بر رویشان قیمتی درج نشده، به همراه شعار آگهی، هم زمان دو معنا را به بیننده منتقل مى‌کنند. از سویی در مفهوم، بیانگر این هستند که دانش، سربلندی، ایمان، وطن و هنر، سرمایه‌هایی هستند که قیمت ندارند و از سوی دیگر در تصویر، شاهد اسکناس‌هایى هستیم که به رغم معمول، واقعا قیمتى بر روى آن‌ها وجود ندارد!
طراحی استراتژى مناسب، انتخاب پیام موثر و خلق ایده‌ای خلاق برای ارسال یک پیام فرهنگى از سوی یک نهاد مالی، کمپین متفاوتی را رقم زده که این روزها در سطح شهر و روزنامه‌ها شاهد آن هستیم.

تهمتن امینیان، مدیر خلاقیت و طراح این کمپین، در گفت‌و‌گویى اختصاصى با روزرنگ درباره‌ى مراحل شکل‌گیرى و خلق این کمپین مى‌گوید:
“بانک ملت، طراحى این کمپین تبلیغاتى را با هدف تقویت و ارتقاى برند خود سفارش داد. اولین نکته‌اى که به آن توجه کردم نگرش عمومى مردم نسبت به بانک‌ها بود. این نگرش تا حدود زیادى این بود که بانک‌ها صرفا به فکر سود و درآمدزایى خودشان هستند. پس استراتژى را بر مبنای ایجاد تغییر در همین تصور عمومى قرار دادم. چیزی که لازم داشتم، یک پیام کاملا متفاوت و به دور از کلیشه‌هاى رایج بود تا زاویه‌ی دید مردم نسبت به این ذهنیت تغییر کند. بر پایه‌ی همین استراتژی، به این پیام رسیدم: بانک ملت، بانکی است که به ارزش‌هایى فراتر از مادیات اهمیت می‌دهد.

از اینجا وارد مبحث ایده مى‌شویم. تصمیم گرفتم از زبان بانک و با استفاده از خود پول، که بارزترین المان بانک است، به مخاطب بگویم که بانک ملت در عین بانک بودنش، به ارزش‌هایى مهم‌تر از پول توجه می‌کند.

همه‌ى ما روزانه با پول و اسکناس سروکار داریم؛ آن را در جیب مان مى‌گذاریم و خرج مى‌کنیم. اما شخصا تا به حال به نقطه مشترک تصاویر روى آن فکر نکرده بودم. به این نتیجه رسیدم که این تصاویر، سمبل ارزش‌هایى هستند که واقعا نمی‌توان برای آن‌ها قیمتی قائل شد اما در عین حال، چون روی اسکناس قرار دارند، قیمت دارند و طبیعتا ثروت به حساب مى‌آیند. در قدم بعدی، از بین اسکناس‌های رایج، پنج اسکناس را انتخاب کردم که تصاویرشان در ارایه‌ى مفاهیم مورد نظرم بهتر عمل مى‌کردند و نهایتا با حذف عدد و رقم روی اسکناس‌ها، ایده را تکمیل کردم.”

1-Mellat-Branding-Danesh 3-Mellat-Branding-Iman  2-Mellat-Branding-Sarbolandi  4-Mellat-Branding-Honar  5-Mellat-Branding-Vatan Billboard 1  Billboard 2 Newspaper23 thoughts on “خلاقیت، ثروتى که قیمت ندارد! / کمپین جدید بانک ملت”

 1. واقعا من در شگفتم اقاى امینیان چطور میتونه برند رو راضى کنه تا این ایده ها رو قبول کنن؟!یادمون نره که اینجا ایرانه و سلیقه و فهم سفارشدهنده ها در نهایت طراحیهاى فجیع بیلبورداى کنار اتوبانه!!واقعا این روحیه قابل ستایشِ.شخصا دلم میخواد به ایشون دسترسى داشتم و راهو چاه مذاکره و جنگیدن و به کرسى نشوندن حرفم به عنوان طراح ازشون یاد میگرفتم.ما طراحاى گرافیک خیلى تنبلیم و تاسفارش دهنده میگه اینو نمیخوام میگیم باشه…بعد نهایتا یه طرح ضعیف و سطحى براشون کار میکنیم اگه کسى ازمون ایراد بگیره که این چه کاره ضعیفیه میگیم:به من چه؟سفارشدهندش اینو میخواست هرچى هم من گفتم قبول نکرد……..

  1. من در مورد خارج از ایران اطلاعی ندارم اما آنچه که من به تجربه دیدم اینه که طراحان گرافیک تو ایران طی سالها کارکردن و آزمون و خطا، مشتریان خودشون رو پیدا میکنن و خیالشون تقریبا راحت میشه. منظورم اینه که مثلا همین آقای امینیان با بانک ملت به این نقطه رسیدن و هر دو به هم اعتماد دارن. اولین کار اینجوری ای که من برای بانک ملت دیدم فکر کنم برای شش هفت سال پیش بود. و از اون موقع به این ور کمپین های اینجوری زیاد کار شده برای بانک ملت توسط ایشون.
   مثالهای زیاد دیگه ای هم میشه در مورد طراحان دیگه و مشتریانشون زد. در واقع وقتی به این مرحله میرسن دیگه خبری از کلنجار رفتن و بحثهای مبتدیانه در مورد لزوم کار مدرن و اینا در میون نیست.
   برای مثال احتمال زیاد همین کمپین رو بانکهای دیگه که تبلیغات سرسری دارن، نمی پذیرفتن. ولی بانک ملت و امینیان مدتهاست در مورد این سبک کار به تفاهم رسیدن.
   واقعا کمپین قدرتمندی بود. آفرین

   1. حق با آقاى على است.گستردگى و تفاهم این مسیربه سالها پیش برمیگردد.درواقع اقاى امینیان آهسته و پیوسته توانسته نگرش و سلیقه یک بانک بزرگ رو تغییر بده و تاجاییکه من میدونم اینکار رو یک تنه انجام داده!
    چنین توقعى از سایر برندها و شرکتهاى بزرگ اون هم به یکباره و بدون برنامه ریزى و ممارست تقریبن نشدنى است.

 2. واقعا در عجبم که چرا کامنت من منتشر نشده!!!!
  بسیار حرفه ای عمل کردید! دوره این رفتار های تمامیت خواهانه و سرکوب کننده خیلی وقته تمام شده. واقعا بی خبرید!!!!

 3. سریر عزیز من چند ماهه که در روزرنگ کامنت میگزارم و مطمعنم نه کامنتی رو توقیف میکنه و نه سانسور،،،البته هرچیزی یک سقفی داره،،،پس بنابراین شک نکن که کامنتت مشکلی داشته، اینجا حتی کامنت هایی که انتقادات تند از بزرگان گرافیک میشه یا حتی کامنت های تبلیعاتی هم منتشر میشه. اگر منتشر نشده حتما این قانون ها رو رعایت نکردی
  – در نظر دادن به شخصیت دیگران احترام بگذارید.
  – به همان صورت نظر بدهید که دوست دارید درمورد شما نظر داده شود.

 4. فوق العاده بود… در کار گرافیک اول ایده پردازی و بعد اجرا کار رو علی پیش میبره که استاد تهمتن امینیان عالی کار کردن… باور کنید ذهنم جهت طراحی پوستر یکی از جشنواره های ببین المللی باز شد… تشکر فراوان از سایت روز رنگ….

 5. کار بسیار خوبی بود. دست مریزاد آقای امینیان. بسیار خلاقانه بود.
  مشابه این کانسپت رو هم چند وقت پیش یعنی عید فطر گذشته در تیزر بانک اقتصاد نوین که اگه اشتباه نکنم استودیو چپ چین کار کرده، دیدم. در اون تیزر هم تلاش شده بود به چیزی فراتر از مال اندوزی و سود و زیان بانک اشاره کنه. یعنی کانسپتش مشابه همین کانسپت بود اما در مدیای ویدئو. آخرین جمله تیزر هم با این تموم می شد: قناعت، ثروتیه که هیچ وقت تموم نمیشه. دیدنش رو توصیه می کنم.
  http://www.aparat.com/v/CjXZ7
  خوشحالم که این دیدگاه ها داره رواج پیدا می کنه و امیدوارم باعث فرهنگ سازی بشه. ممنونم از روزرنگ برای سایت و پست های خوب و به روزش.

 6. ایده و اجرا خوبه.اما آیا نباید شعار تبلیغاتی با عملکرد ، یکسان و همسو باشد؟ در غیر اینصورت شعاری بیش نیست.کدام حرکت بانک ملت ( یا سایر بانک ها ) در امور بانکداری در مسیر این نوع تبلیغات ( شعارها) دیده شده است ؟ هرچقدر هم سعی کنیم با این نوع تبلیغات ذهن بیننده(مشتری) را به سمت مثبت و مورد نظر سوق دهیم ،اما متاسفانه عملکرد خوب فقط در تبلیغات و بیلبوردها و بصورت بازی با کلمات دیده میشود و در عمل چیز دیگری مشاهده میکنیم.

  1. آخه این نظری که دادی چه ربطی به طراح داره قرار نیست کسی پروژه ای رو می گیره و طراحی می کنه بیاد و بررسی بکنه ببینه که آیا اون کار صحت داره یانه مثل اینکه یک پزشک به یک قاتل و یا زندانی کمکی نکنه و بگه تو چون مجرمی من معالجه ات نمی کنم در حالی که هر کسی توی شغلش یه مسوولیتی داره و پزشک مسوولیتش حفظ جان انسانهاست نه رسیدگی به جرم آنها و یک طراح هم وظیفه‌اش انجام دادن کار خود بصورت درست و حرفه ای است و نه بررسی صحت و سقم اون کار

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.