جهت اطلاع ِهفته گرافیک ایران/ ایکوگرادا، ایکودی!

همزمان با آغاز هفته گرافیک و افتتاح برنامه‌های این رویداد، جدیدترین شماره نشریه «جهت اطلاع» منتشر شد. این نشریه با هدف اطلاع رسانی رویدادهای ویژه انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران منتشر می‌شود. در سرمقاله این شماره به قلم فریدالدین با عنوان «ایکوگرادا، ایکودی!» آمده است:

آگاهى جمعى جامعه تجسمى ایران نسبت به تقسیم‌بندى شاخه‌هاى مختلف هنر و به ویژه هنرهاى تجسمى، به علت عدم تبیین و تشریح روشن در مراکز و نهادهاى آموزشى کشور اعم از هنرستان‌ها، دانشکده‌هاى هنر و یا مدارس و آموزشگاه‌هاى آزاد دچار نقصان است.

عموما جایگاه هنرهاى تجسمى، هنرهاى کاربردى۱، دیزاین و تعاریف دقیق آن‌ها در بین طراحان و هنرجویان به طرز عجیبى ناشناخته مانده است. سال‌هاست از سوى هنرجویان و حتى بسیارى از اساتید شاهد طرح سوالاتى هستیم که خبر از عدم آگاهى و سواد کافى در ابتدایى‌ترین مسایل تئورى هنر مى‌دهد. سوالاتى چون تفاوت تصویرسازى و نقاشى، تقسیمات دیزاین و شاخه‌هاى آن و غیره!

همچنین در «دانشکده هنرهاى زیباى دانشگاه تهران» که به عنوان یک نهاد معتبر آموزش هنرى در ایران از آن یاد مى شود شاهد ارایه رشته‌هایى از «هنرهاى کاربردى» مانند گرافیک، معمارى، تصویرسازى و طراحى صنعتى هستیم. حال آن که در سایر نقاط دنیا که سابقه‌اى طولانى در حوزه‌ى دیزاین و آموزش آن دارند؛ شاهد شکل‌گیرى شاخه‌هاى جدید و متناسب با نیازهاى روز هستیم. این اتفاقى‌است که نه تنها جامعه‌ى هنر از آن ناگزیر مى‌باشد، بلکه علم و فناورى روز را نیز در برگرفته است. جهان، همواره شاهد زایش و شکل‌گیرى شاخه‌هاى نوین هنرى و علمى است و در این میان علوم و هنرهاى میان رشته‌اى و یا چند رشته‌اى از مهم‌ترین رخدادهاى معاصر در فرهنگ روز دنیاست.

بشر معاصر تجربه‌ى متفاوتی از زندگى اجتماعى را در دهکده جهانى پشت سر مى‌گذارد. جامعه‌ى متکثر مدرن، هر روز نیازهاى تازه‌اى را از جهان علم و هنر و فناورى و صنعت، طلب مى‌کند و هر یک از این نیازها در جامعه، عمیقا با دیزاین درآمیخته است.

جهت اطلاع-۱

در این میان به دلیل گسترش پروژه‌هاى کلان اقتصادى، فرهنگى، صنعتى و پاسخگویى به نیازهاى طراحى و دیزاین در این پروژه‌ها، نیاز به هم‌زیستى و نزدیکى بیشتر مابین شاخه‌هاى مختلف علم و دیزاین کاملا ملموس است. از این رو طراحى گرافیک در جهت پاسخ‌گویى مناسب به این نیازها، روز به روز دچار دگرگونى‌ها و دگردیسى‌هاى بنیادین شده است؛ تا جایى که امروزه بسیارى از استودیوها و مراکزى که خدمات دیزاین ارایه مى‌کنند، تنها با مقوله «گرافیک» قادر به پاسخگویى نیازهاى مشتریان خود نیستند. آنچه امروز در این حیطه مطرح است و به عنوان راه‌حلى براى برآوردن نیازها شکل گرفته؛ همان چند رشته‌اى دیدن دیزاین با عنوان MDD یا «مولتى دیسیپلینرى دیزاین۲» مى‌باشد. براى مثال مى‌توان «استودیو دیزاین پنتاگرام۳» را به عنوان یکى از پیشگامان مولتى دیسیپلینرى دیزاین در دنیا نام برد.

جهت اطلاع-۲ جهت اطلاع

ایکوگرادا یا انجمن بین المللی مجامع طراحی گرافیک در تاریخ ۱۵ دسامبر سال ۲۰۱۴ به طور رسمی اعلام کرد که نام خود را از “Icograda” به “Ico-D” یا «انجمن بین‌المللی دیزاین» تغییر داده است. این تغییر نتیجه‌ی جلسات و مذاکراتی بین اعضای اصلی و هیأت امنای ایکوگرادا بود و در سال ۲۰۱۴ توسط مجمع عمومی انجمن تایید شد. این تحول به این دلیل که نام قبلی به درستی بیانگر گوناگونى و چند رشته‌ای بودن اعضای انجمن نبود صورت گرفت.

Ico-D تغییر نام خود را همزمان با طراحی جدید وب‌سایت و نام جدید توییتر خود اعلام کرد. مسوولیت‌های Ico-D تغییری نکرده است و انجمن کماکان به نمایش دادن آثار و علایق دیزاینرهای حرفه‌ای و ترویج درک بیشتر و قدردانی از دیزاین ادامه می‌دهد. همچنین Ico-D به گسترش دیزاین حرفه‌ای و ارج نهادن به اهمیت دیزاین به عنوان یک رسانه کلیدی برای تغییرات اجتماعی خواهد پرداخت.

جهت اطلاع-۳

لازم به ذکر است دبیر این دوره از نشریه«جهت اطلاع» فریدالدین و طراحی آن نیز به عهده میثم اشعری بوده است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.