تلاش براى ساده خوانى در تايپ فيس «الف» / مهدى روندى

تایپ فیس «الف» ثمره تلاش‌هایی در جهت ساده خوانی است و به دلیل حروفی که درشت اندام‌اند برای پر کردن فضاهای خالی و رسیدن به یکنواختی در تیترها استفاده می‌شود. این سبک از فونت به طور خاص برای عنوان کتاب و مجله و تیتر اصلی مطبوعات کاربرد دارد و در بین فونت‌ها یک فونت سیاه سنگین است.
«مهدى روندى» درمورد طراحى اين تايپ فيس مى گويد: «حروف این تایپ فیس با وجود اندام درشت و قرار گرفتن در کوتاه ترین فاصله ی بین کرسی زیرین و کرسی بالا، فضای خالی کمتری را برای فاصله سطر‌ها از یکدیگر اشغال می‌کند. در طراحی هر یک از حروف به ساختار تایپ‌های ارزشمندی که شرکت لتراست در گذشته منتشر کرده توجه نمودم تا در اثر ترکیب شدن با سلیقه‌ی تایپ‌های پر کاربرد و مورد پسند بصری مخاطبان و عامه ى مردم، خروجی نزدیک به ارزش های زیبایی شناسی معاصر خلق گردد و در نتيجه، ترکیبی از خطوط هندسی امروزی و تایپ‌های جدی تری همچون تیتر نیز باشد»
در ادامه براى ديدن اين پروژه همراه روزرنگ باشيد:

 

Alef typeface Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image02  Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image01  Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image07
Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image03 Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image04 Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image06  Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image08  Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image09  Mehdi_Ravandi_alef_typeface2015_image1021 thoughts on “تلاش براى ساده خوانى در تايپ فيس «الف» / مهدى روندى”

 1. احسنت بر شما.
  عجب کار متمایز و عالی انجام دادید خیلی ذوق کردم این رو دیدم.
  چند پیشنهاد:
  روی نقاط کار بشه تا بهتر و بزرگتر دیده بشه بد نیست.
  چشم های سایر حروف هم مثل ه‍ ریز وجود داشته باشه.اما ریز ولی کشیده و متمایل به پایین.(بیضی مانند).
  درکل عالی شده.
  سپاس

 2. این تایپ فیس بر خلاف گفته شما، خوانایی چندانی ندارد، برای مثال “هـ” خوانا نیست همانطور که کلمه ی “خط خطی ها” را نوشته اید “هـ” در حرف “ها” خوانده نمی شود.

   1. آفرین مهدی عزیز | فونت خیلی خوبی شده | لطفاً قبل ازینکه دزدیده بشه توسط آدمای سودجو و جویای نام به اسم خودت ثبتش کن و فونتش کن | اگر هم دوست داری برای فونت شدنش بسپارش به نرم افزاری قلم برتر شرکت مریم سافت | اینجوری به حقوقت هم میرسی | تو اشتباه منو نکن لُطفاً | بازم دمت گرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.