تصویر آتش‌نشان فداکار ماندگار شد

ظهر روز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۲، نخستین قهرمان دنیای واقعی، برای “گروه هنرى موگه” خلق شد.
امید عباسی مأمور آتش‌نشانی که برای اطفای حریق به طبقه‌ی دهم یک ساختمان مسکونی رفته بود با دختربچه‌ی ۹ساله اى روبه‌رو شد که از وحشت آتش، قصد داشت خود را از طبقه‌ی دهم آپارتمان به بیرون پرتاب کند. امید عباسی با مشاهده‌ی این صحنه، به‌ سمت او رفت و پس از قرار دادن ماسک اکسیژنش روی صورت دختربچه، او را برای انتقال به محل أمن به دیگر آتشنشانان تحویل داد، اما خودش دچار دودزدگی شدید شد.
همکارانش، او را به بیمارستان منتقل کردند. اما پس از گذشت کمتر از ۲۴ ساعت، امید به‌ علت مسمومیت دچار مرگ مغزی شد و از دنیا رفت. گذشت و فداکارى او بعد از مرگ دلخراشش هم ادامه یافت و اعضای بدنش، بنا به خواست خود او به بیماران نیازمند اهدا شد.
پس از این اتفاق، ایده‌ی برپایی یک نمایشگاه تصویرسازی با موضوع امید، با هدف ستایش از این قهرمان واقعی و با زبان تصویر، از سوی “گروه هنری موگه”و  همراهی“مدرسه هنری ایده”  شکل گرفت و به سمت اجرا رفت.
تصویرگران خارجی و داخلی مختلفی از فراخوان این نمایشگاه استقبال کردند. فراخوانی که در آن از هنرمندان خواسته شده بود تا امید عباسی و حرکت قهرمانانه او را به تصویر بکشند. این رویداد اما برخلاف رویدادهای مشابه دولتی نه جایزه بزرگی داشت و نه امکانات مالی در اختیار شرکت کنندگان قرار می‌داد. برگزیدگان داخلی از یک دوره رایگان آموزشی در مؤسسه ایده برخوردار می‌شدند و تندیس نمایشگاه را می‌گرفتند.
حالا بعد از گذشت یک سال و چند ماه از آن واقعه، نمایشگاه تصویرسازی «امید» با تمام مشقت‌ها و سخت‌ هایی که پیش روی خود داشت با حضور ۳۸ اثر از هنرمندان ایرانی و ۱۰ اثر از هنرمندان خارجی از کشورهای اندونزی، ایتالیا، اسپانیا، تونس، ترکیه و نروژ، عصر روز جمعه ۱۷ مرداد ماه جاری در گالری ایده گشایش یافت.

13691315581

همزمان با افتتاح نمایشگاه، کتاب مجموعه و برندگان این رویداد نیز معرفی شده و فائزه صدیف، افروز قلی‌زاده و نسیم نوروزی به عنوان برگزیدگان نهایى انتخاب شدند.
در طی برنامه‌ریزی برای برپایی این نمایشگاه، گروهی از آتش‌نشانان کشورهای مختلف دنیا از جمله : آمریکا، نروژ، استرالیا، سوئد، چک ،ژاپن ،هند ، آفریقای جنوبی و غیره با در دست گرفتن عکس امید عباسی و پوستر نمایشگاه، از فداکاری جوانمردانه او تجلیل و از برگزاری نمایشگاه تصویرسازی «امید» حمایت کردند. بخشى از نمایشگاه به تعدادى از عکس هاى این آتش نشانان اختصاص یافته است.
نمایشگاه «امید» تا پایان مردادماه در گالری ایده در کریم خان زند، خردمند شمالی، خیابان هیجدهم ، شماره ۲۶ به روی تمام علاقمندان باز است.

تیم «روزرنگ» صمیمانه از تلاش “گروه هنرى موگه” قدردانی کرده و ستایش و احترام بی‌پایان خود را تقدیم به روح امید عباسی می‌کند.

امید1 پوستر این رویداد

محمد تقی پورتصویرگر: محمد تقی پور
آمنه اربابون تصویرگر: آمنه اربابونمریم ابراهیمی 1  تصویرگر: مریم ابراهیمی
محمد رضا صدیقتصویرگر: محمد رضا صدیقبهاره نیاورانی  تصویرگر: بهاره نیاورانیزهرا غلامی جلال تصویرگر: زهرا غلامی جلال
سارا منادی زاده 1
 تصویرگر: سارا منادی زادهعاطفه موسوی تصویرگر: عاطفه معصومی
مجید حیدری 2
  تصویرگر: مجید حیدریمحسن محمد میرزایی  تصویرگر: محسن محمد میرزاییDavid Kowتصویرگر: David Kow

youwan istargo3  youwan istargo2   youwan istargoتصویرگر:youwan istargo

نسیم نوروزیتصویرگر:نسیم نوروزی

برای دیدن تصاویر بیشتر از حاشیه‌های این رویداد اینجا را کلیک کنید.5 thoughts on “تصویر آتش‌نشان فداکار ماندگار شد”

  1. شاعر میگه: در نومیدی بسی امید است!
    ای کاش واقعا همین جور باشه و در این دور و زمونه‌ای که همه به فکر نجات خودشون و خانواده خودشون هستن ، امید های زیادی هم وجود داشته باشه.
    واقعا از برگزار کنندگان این نمایشگاه تقدیر و تشکر میکنم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.