تصویرهایی که هر روز منتشر می‌شوند/ علی جهانشاهی

بسیارى از متن‌هاى منتشر شده در مطبوعات، به تنهایى براى مخاطب جذاب نیستند مگراینکه توسط مدیاهاى دیگرى از هنر حمایت شوند. تصویرسازى وکارتون‌هاى مطبوعاتى در حمایت از متن و کمک به پیشبرد درک خوانندگان، نقشى محورى دارند و بدون حضور آنان خانه مطبوعات، سرد و بى‌روح خواهد شد. بدون شک همان طورکه یک محتواى مطبوعاتى، قوانین خود را مى‌طلبد؛ یک تصویرسازى و کارتون مطبوعاتى هم باید در چارچوبی ژورنالیستى ارائه شود. چارچوبى که باید در آن واحد، سرعت ارتباط با مخاطب، درخدمت محتوا بودن و انتخاب تکنیکی مناسب با کیفیت چاپ را در نظر گرفت.
پست امروز، اختصاص دارد به مجموعه‌اى از پروژه‌هاى کارتون مطبوعاتى على جهانشاهى که می‌توان آنها را به نوعى تصویرگرى هم دانست. این مجموعه، گزیده‌اى از یک‌سال کار براى روزنامه است که به گفته‌ی خود طراح، تلاش شده است که در این دوره به معیارهاى ژورنالیستى نزدیک‌تر شود. على مى گوید: «در طراحى و اجراى این طرح‌ها تا جای ممکن سعى کردم ذهن خواننده روزنامه را معطوف به خبر کنم و از برداشت‌هاى جانبى دورى کنم؛ چون بعضى از برداشت‌ها مى‌تواند روزنامه را در وضعیت خطرناکى قراردهد.» او مى‌گوید: «از نظر فرم هم سعى کردم به خط و ارزش‌هاى خطى اولویت ببخشم و تاجایى که ممکن بود از رنگ دور شدم.»
على جهانشاهى متولد ۱۳۴۴ تهران و فارغ التحصیل رشته طراحی صنعتی از دانشگاه تهران و دیپلم نرم افزارهای تری دی از ونکوور سنترال کالج ونکوور کاناداست. او به مدت بیست سال است که در زمینه کارتون و تصویرسازى فعال است و در این مدت با مجلات و روزنامه‌های متعددی از جمله: همشهری، سروش، داستان، صبح امروز ، جام‌جم و کیهان کاریکاتور، آفتابگردان، مجله شهر و برخی مطبوعات در ونکوور کانادا همکاری داشته است. وی در سال ۱۳۹۰ مسئول بخش تصویرسازی گروه مجلات همشهری بوده و هم‌اکنون دبیر سرویس کاریکاتور روزنامه شرق است.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 copy    11  12  13  14  15  1616 thoughts on “تصویرهایی که هر روز منتشر می‌شوند/ علی جهانشاهی”

  1. دوست عزیز نمی دانم در چه شاخه ای از هنر مشغول هستی ولی برایم عجیب است که آقای جهانشاهی رو نمی شناسی و اینکه چطور از دیگر آثار در این زمینه لذت می بری، درحالی که قادر به درک چنین آثاری نیستی. گرچه این یک امر سلیقه ای نیز می باشد ولی اگر از سبک و تکنیکی لذت نمی بریم دلیل بر این نیست که اثر ضعیفی است بلکه از محدوده درک بصری ما خارج است. در کل در نوع بیان نظر شخصی تون کمی دقت کنید (بی مزه؟ مگر راجع غذا نظر می دهید)
   موفق باشید

   1. من کى گفتم نمیشماسم؟کى گفتم درک نمیکنم این کارارو؟؟ گفتم معمولى بود پس یعنى کارهاى خوبترزیاد دیدم.من رشتم تصویرسازیه و اقاى جهانشاهى رو دیدم کاراش رو.اما اینا بهترین کاراش نیست و میشد روزرنگ بهتر انتخاب کنه.بى مزه هم براى کاریکاتور کلمه مناسبیه چون کاریکاتور باید بامزه باشه.

 1. اتفاقا این تنوع برخورد قابل ستایشه. هنر گرافیک و تصویرسازی خیلی متنوعه و اون چیزی که به مذاق، سبک و علاقه ما نمیخوره نمیتونیم بگیم بی مزه ست. شما بین تصویرسازی کتاب و روزنامه رو فرق بزارید.

 2. کارها جالب بود
  اما دلیل آوردنشون رو نفهمیدم
  به نظرم کارتونیست ها و تصویرسازان مطبوعاتی به مراتب قوی‌تر و ویژه‌تری تو ایران فعالیت میکنن که برای معرفی تو این سایت اولویت داشتن
  مثل استاد درمبخش فرضاً

 3. دست خودم نیست هر موقع به کارهای علی جهانشاهی نگاه میکنم نیشم تا بناگوش باز میشه .عجیب موجودی است این شخص ! کلا نباید گول ظاهر بههم ریخته و در هم برهمشو خورد تو وجودش از اینی که میبینی بهم ریخته تر و مغشوش تره ! علی جهانشاهی به قول خودش استادی بیش نیست و ما سالهاست از کلاس درسشون بهره میبریم اونم از نوع چجورش !

 4. استاد درم بخش رو همه می شناسن اتفاقا پرداختن به این اشخاصی که کاراشون هنوز مهجور مونده خیلی عالیه.
  هنر تا یه جایی سلیقه ایه و مثل هر حرفه دیگه ای از یه جا به بعد بحث های فنی هم پیش میاد. قطعا کارشناسانی که تو این سایت پربار در حال فعالیت هستن سطح معلوماتشون بیشتره و فرق بین کار معمولی و خوب رو متوجه میشن. این طراحیای خطی شاید تو نگاه اول ساده و بی پیرایی به نظر بیان، ولی به مرور زمان که سبک هنرمند شناخته بشه و جا بیفته اتفاقا همین طراحیا خیلی بیشتر پتانسیل مشهور شدن و محبوب شدن بین مخاطبا از همه قشری رو دارن

 5. سلام دوستان ی خواهشی داشتم من دنبال مقاله هایی از تصویرسازی ژورنالیستی هستم اما هیچ منبعی و کتابی در اختیارم نیس و توو اینترنت هیچی نیس
  کسی هس ک بتونه راهنمایی کنه؟ممنون میشم واقا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.