تصویرسازی برای نوشت‌افزارهای کانون / سحر حق‌گو

«همیشه مى خواستم آثارم در حرفه‌ی تصویرگری، مخاطب پسند باشد. در این سال ها بیش از هر گروهى، تلاش مى کردم با گروه سنی کودک ارتباط خوبى برقرار کنم. ارتباطى که در عین بازاری نبودن، فروش خوبی نیز داشته باشد. من به دنبال راهی هستم که از طریق آن بشود پیوند خوبی بین بازار و مخاطب برقرار کرد و در عین حال سطح سلیقه ی مخاطب را هم ارتقا داد. جلد دفترهای پیش رو با همین اهداف طراحی شدند. اواخر سال گذشته، هم زمان با فکرها و ایده هایی که داشتم و دغدغه ام هستند؛ فراخوانی از طرف کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوانان منتشر شد که انگیزه لازم  براى نهایى کردن اتودها و خط خطى هایم را به من داد. بعد از تایید اولیه و با توجه به اهداف سفارش دهنده و مدیرهنری، اتودها رفته رفته کامل تر شده و مواردی به آن اضافه شد. موضوع های مورد نظر، محیط زیست، طبیعت دوستی، تغذیه سالم، مثل های ایرانی، مطالعه کردن و … بود که البته با توجه به محدودیت زمانى اى که وجود داشت، فرصت برای پرداختن به همه ی موضوعات فراهم نشد.
من سعی کردم با تلفیق این موضوعات با تخیل کودکانه و علاقه ی معمول کودکان به حیوانات، به طرح هایی برسم که در حالت اول برای دفترچه طراحی شدند؛ اما این قابلیت را دارند که بر روی سطوح دیگرى هم استفاده شوند. روی جامدادی، پاک کن، کاغذ کادو، مداد و حتی پارچه که البته بسیاری از جامدادی ها هم از انواع پارچه های ضخیم مناسب این کار تهیه میشود. قرار بر این است که این پروژه در صورت بازخورد مناسب از سوى مخاطب، گسترش پیدا کرده و در صورت استقبال محصولات در بازار و بین مخاطبان، ادامه پیدا کند. امیدوارم بتوانیم در کشور خودمان و با استفاده از آثار طراحان ایرانى، محصولاتی تولید کنیم که برای مخاطب ایرانی جذابیت و کیفیت لازم را داشته باشد. ناگفته نماند که تولید و بازار، نیاز به حمایت تهیه کنندگانی باهوش، خوش ذوق و علاقه مند دارد که به جای استفاده از کارهای تکراری و خارجى، به فکر تولید خلاق و محصول جدید باشند. هرچند که این مساله براى یک تهیه کننده کار آسانى نیست و قدرت ریسک و نگاه متفاوتى را مى طلبد»

آنچه خواندید توضیحات «سحر حق‌گو» طراح و تصویرگر کتاب کودک و نوجوان بود. پروژه امروز را به مجموعه آثار سحر براى کانون پرورش فکرى اختصاص داده‌ایم که اخیرا منتشر شده‌اند.

سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (3)
سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (2)
سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (4)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (5)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (1)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (6)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (10)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (9)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (8)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (7) سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (25)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (23)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (24)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (20)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (21)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (22)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (17)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (18)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (16)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (12)  سحر حق گو-روزرنگ-تصویرسازی (14)10 thoughts on “تصویرسازی برای نوشت‌افزارهای کانون / سحر حق‌گو”

  1. امیدواریم این طرح‌ها با حمایت کانون و مجموعه‌های باسابقه و دلسوز، مبنای تصویری محصولات دیگر هم قرار بگیرد. در سال‌های اخیر شاهد طرح‌هایی بودیم که متاسفانه علیرغم ضعف‌های کیفی مشهود – با سوء استفاده از پروپاگاندای بومی‌سازی- در تیراژی وسیع و قیمتی کمتر از عرف بازار روی جلد دفترچه‌ها را تسخیر کرد و دستاوردهای امثال خانم حقگو به حاشیه کشیده شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.