ترانه کودکانه پینک فلوید در پروژه دانشجویى «دوچرخه»

«دوچرخه» پروژه دانشجویی کارشناسی گرافیک «سارا شعبانى» است. این پروژه، یک انیمیشن کات اوت استاپ موشن سورئال برای ترانه ای از گروه پینک فلوید به همین نام می باشد. دوچرخه، تحت تاثیر ترانه های سورئال و در عین حال کودکانه ی «سید برت» نخستین رهبر پینک فلوید و البته رویاها و فضاهای شخصى طراحش ساخته شده است و در واقع اولین تجربه ی جدی سارا در زمینه ی انیمیشن بوده است. این انیمیشن بر پایه پژوهش نظری پروژه «بررسی هویت تصویری گروه پینک فلوید از منظر سورئالیسم» انجام شد.

سارا در مورد پروژه اش مى گوید: «سورئالیسم را می توان در راستای تلاش انسان در خلق گفتمان نوینی دانست که به دنبال واقعیتی جدیدتر و حقیقی تر از واقعیت معمول است. به این ترتیب، این دگرگونی را می توان تحولی عظیم در تمامی وجوه زندگی آدمی برشمرد. سورئالیسم تلاش می کند تا انسان را در نقش مخاطب خود بر انگیخته و متحول سازد و این کار را از طریق به تصویر کشیدن و تأکید بر مفاهیم پیچیده ی روان او انجام می دهد.
گروه موسیقی پینک فلوید به نوعی لایه ی فریب و ریا را بر واقعیت تلخ و وحشتناک دنیای جدید می بیند و سعی در ویرانی آن دارد. در واقع پینک فلوید، فریاد ذهنی است که به سوی خود چرخیده و مصمم به شکستن غل و زنجیر خویش است. و این نقطه ی پیوند این گروه با فراگیرترین جنبش عصر حاضر، یعنی سورئالیسم می باشد. از طرفی چندرسانه ای بودن فعالیت های گروه و انسجام وجه تصویری و موسیقایی در تمامی دوران فعالیتش، باعث تمایز آنان از بسیاری از گروه های موفق دیگر شده است. یکی از دلایل این امر، استفاده از یک گروه طراحی ثابت خصوصا طراح شاخص آنان «استورم تورگرسن» است که همچنان به طراحی گرافیک برای یادمان ها و سالگردهای گروه پینک فلوید ادامه می دهد.
برای جمع آوری مطالب، علی رقم وجود کتاب ها، پایان نامه ها و مقالات قابل ملاحظه در باره ی سورئالیسم، تقریبا هیچ منبع معتبری جز کتاب دیوار ابراهیم نبوی در رابطه با آثار پینک فلوید در دسترس نبود. در نتیجه از منابع معتبر اینترنتی و مصاحبه های اعضای گروه و نیز طراح گرافیک آنان، بهره بردم. همچنین کتاب “The Raging Storm” را در رابطه با آثار این هنرمند از انگلستان سفارش دادم و به ترجمه قسمت های مورد نیاز و بهره گیری از تصاویر آن پرداختم.

در راستای پژوهش نظری و با مشورت استاد راهنمایم، فریدیاحقی تصمیم به ساخت یک موزیک ویدیو برای ترانه ی «دوچرخه» از نخستین آلبوم پینک فلوید یعنی «نی زن در آستانه سپیده دم» گرفته شد. شعر و آهنگ این اثر نمونه ی بارز گردش ذهن یک انسان خلاق در فضایی کودکانه با ظاهری ساده اما مملو از تخیل است و ارتباط محکمی نیز با هنر روانگردان دارد که در پروژه ی عملی سعی در بازنمایی این عوامل نمودم.»

سارا شعبانى فارغ التحصیل رشته گرافیک از دانشگاه فردوسى مشهد است. او هم اکنون به طور حرفه اى در زمینه طراحى گرافیک، ویدیو آرت و موشن دیزاین فعالیت مى کند. انیمیشن دوچرخه در جشنواره هاى مختلفى از جمله فستیوال انیمیشن انسی فرانسه در سال ٢٠١٣ و فستیوال زنان فیلمساز مستقل در سوییس ٢٠١۵ به نمایش درآمده است.

01  02  03  04

پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن

پشت صحنه و اتودهای این پروژه:پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (1)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (2)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (3)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (4)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (5)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (6)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (7)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (8)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (9)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (10)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (11)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (13)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (14)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (15)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (16)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (17)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (18)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (19)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (20)  پشت صحنه-سارا شهابی- انیمیشن (21)

03 07 02 01

 

[aparat width=”560″ ]http://www.aparat.com/v/siaPQ[/aparat]


5 thoughts on “ترانه کودکانه پینک فلوید در پروژه دانشجویى «دوچرخه»”

    1. سبکی که ایشون کار کردن سبک سورالیسم هست . این سبک دادای روحیه اشفته ای هس. به نظر من با توجه به سبکی که در نظر داشتن هماهنگ کار کردن

  1. سلام.
    به نظر، اگه برای کودکان کار می کنیم ، برای این که به کودک کمک کنیم کار ما را بفهمه و جذب بشه، باید به زبون خودش صحبت کنیم. باید از دریچه ی چشم اون ها به جهان نگاه کنیم و اثرمون، دارای جهان بینی و مختصات کودکانه باشه. اثری بی تکلف و عاری از پیچیدگی های ظاهری و اجرای ساده و بی دغدغه. بنابر این، شلخته بودن اثر، لزومن به معنی ناموفق بودنش نیست. از این گذشته، در ارزیابی نتیجه ی یک اثر و یا پروژه ی تصویرسازی، باید عوامل مختلفی را در کنار هم در نظر گرفت. از جمله: فضای متن، ویژگی های تکنیک مورد استفاده و هدف از اجرای چنین اثری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.