تایپوگرافى با خاک / على افسرپور

جزیره زیباى هرمز در جنوب ایران، با کوه هاى شگفت انگیز و خاک‌هاى رنگینش شناخته مى‌شود و فرش خاکى معروف آن، از زیباترین دست ساخته‌هاى بومى ایران است. هفته فرهنگى هرمز، رویدادى فرهنگى/ هنری است که در بهمن ماه ٩٣ برای اولین بار در جزیره هرمز و با هدف شناساندن این جزیره و تشویق اقشار مختلف مردم براى سفر به آن برگزار شد.
به همین مناسبت، سفارش کمپین تبلیغاتى این رویداد به «على افسرپور» داده شد. او در مورد روند طراحى این کمپین مى‌گوید: «در جلسه بریفینگ که با سفارش‌دهنده داشتم؛ مشخص شد که بزرگترین رویداد هفته فرهنگی هرمز، فرش خاکى زیباى آن است که سنت ساختن آن به سال ها قبل باز می گردد.
با کمک «محمد معتمدى» کپى‌رایتر و ایده‌پرداز، شعارها و آیکون‌هایى طراحى کردیم که قرار بود به‌صورت مُهر‌برجسته‌هاى بزرگ در فضاى باز، بر روى ساحل نقش ببندند. شعارهایى با حال و هواى فرهنگى اما با رویکردی متفاوت و مثبت، در جهت اهمیت حفاظت از محیط زیست، طبیعت و … و البته شعار اصلى کمپین «همه یک‌رنگ در هرمز رنگارنگ». این شعارها در موارد مختلفی، از تبلیغات محیطی گرفته تا پرچم‌ها، تی‌شرت، جشن بادبادک‌ها و … مورد استفاده قرار گرفتند.
در مورد پوستر، ایده من استفاده از خاک‌های رنگی هرمز بود. راستش تایپوگرافى با خاک کار پر زحمتى بود. شاید مى‌توانستم با نرم‌افزار و افکت کار را به مراتب راحت‌تر اجرا کنم. اما طبیعتا ارزش کار، به اجرای دستی و استفاده از خاک واقعی هرمز بستگى داشت. یعنی دقیقا به همان روشی که فرش خاکی را بر روی ساحل جزیره اجرا می‌کنند.»
على افسرپور، مدیر هنرى و طراح گرافیک متولد ١٣۵۶ است و مدرک کارشناسى گرافیک خود را از دانشگاه هنر و معمارى گرفته است. او هم اکنون در استودیوى شخصى خود در زمینه طراحى گرافیک و تبلیغات مشغول کار است.

unnamed  Photo4  Photo33  Photo2  Photo1  IMG_5094  IMG_5090 
 Hormoz Typography

 

Hormoz Typography

    

Hormoz Typography

Hormoz Typography  

   Hormoz Typography

 

 

Hormoz Typography

 

Hormoz Typography   

Hormoz Typography  
 

Hormoz Typography

 

Hormoz Typography

   

 

Hormoz Culture Week--roozrang-06  Hormoz Culture Week--roozrang-05 
unnamed (1)2 thoughts on “تایپوگرافى با خاک / على افسرپور”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.