بسته‌بندی عسل زعفرانی

« در این متن قرار نیست از کار تعریف و تمجید کنیم چونکه طرح به خوبی گویای همه چیز هست! اما می‌خواهیم از چالشهایی که در سر راه داشتیم بگوئیم،چالشهایی برای افزایش مقاومت و کاهش هزینه های چاپ و بسته بندی عسلی به وزن ۴۵۰ گرم (۳۰۰ گرم وزن خالص عسل+ ۱۵۰ گرم وزن شیشه و درب آن) در یک جعبه برای صادرات!

چالش‌ها:
عسل محصولی سنگین است؛ یعنی در مقایسه با دیگر محصولات دارای وزن یکسان اما در حجم کمتر است! به همین علت شیشه مورد نظر سطح مقطع کمی دارد و فشار زیادی به کف جعبه وارد می کند که این فشار ممکن است باعث پاره شدن و یا باز شدن انتهای جعبه گردد. نکته دیگری که در این سفارش وجود داشت، انتقال محصول به کشوری دیگر و احتمال وجود فشار و ضربه‌‎های متعدد به جعبه بود. ظرف نگهدارنده محصول، شیشه است پس جعبه باید بگونه ای طراحی می‌شد که فشار و ضربه احتمالی وارده (از تمامی جهات از جمله کف و درب جعبه) گرفته شود. البته تمامی این نکات باید به گونه‌ای اجرا می‌شدند که بهای تمام شده بسته بندی از میزان مشخصی بیشتر نشود.

کاهش هزینه‌ها:
محصول قرار است در یک بازار لوکس به فروش برسد پس نمی توانستیم با جعبه‌ای معمولی نیازمان را برطرف کنیم؛ ابتدا به ماکت سازی طرح هایی با برش های خلاقانه پرداختیم؛ طرح هایی که هر کدام از آنها می توانست توجه زیادی را به خودجلب کند؛ اما اجرای آنها تنها با جعبه هایی از نوع هارد باکس امکان پذیر بود.
هزینه های زیاد این نوع جعبه‌ها، ما را از به کارگیری آنها منصرف کرد! از کاغذهای نوع اینفلوت(هولدر درونی) و ایندربرد(جعبه) برای ساخت آن استفاده کردیم.
برای جلوگیری از ضربه می توانستیم از اسفنج استفاده کنیم اما تهیه این محصول نیاز به تیراژ بسیار بالایی داشت (پنجاه هزار عدد) و ما به جای استفاده از اسفنج از پایه هولدر استفاده کردیم که در ادامه چگونگی استفاده از آن را توضیح می دهیم!

جلوگیری از ضربه و فشار به جعبه:
برای جلوگیری از ضربه از یک هولدر تاشو و بدون چسب با دیواره‌های بلند استفاده کردیم که این هولدر باعث می‌شد شیشه از دیواره های جعبه ۱۲ میلی متر فاصله داشته باشد. در کف این هولدر خط تا و برش‌ها را بگونه‌ای تنظیم کردیم که در هنگام تا شدن آن، پایه‌ای دولایه به ارتفاع ۵ میلیمتر ایجاد گردد و این مهم سبب می شد تا از کف به شیشه ضربه وارد نشود.
درب جعبه ساخته شده مانند تمامی دیواره ها دوگانه است و با رعایت فاصله ۵ میلیمتری شیشه از دربها سعی کردیم ضربه های احتمالی از بالای جعبه را بگیریم.
تمامی این عوامل و نیازها باعث شد جعبه ای را طراحی کنیم، که هم در برابر فشار مقاوم باشد و هم نوع چینش آن زیبایی های بصری را به نمایش بگذارد.

طراحی:
بخش مهم طراحی در این بسته بندی شامل طراحی بسته بندی، نحوه طراحی قالب هولدر داخلی و انتخاب مناسب کاغذ بود.
در طراحی جعبه از رنگ گل زعفران الهام گرفتیم و آن را با رنگ طلایی و سفید ترکیب نمودیم. طراحی گل زعفران برای مجموعه دیار زعفران بصورت انحصاری تصویرسازی شدهاست. در طراحی جعبه سعی بر سادگی و شکیل بودن طرح داشتیم و با استفاده از برجسته سازی بخش هایی از جعبه در چاپ، به جذابیت آن افزودیم.»

این پروژه توسط « استودیو ظریف گرافیک» طراحی و اجرا شده است.4 thoughts on “بسته‌بندی عسل زعفرانی”

  1. بسیار بسیار همه چیز الکی و سطح پایین است . طراحی بسته بندی اینقدر نازیبا است که اگر هزار سال محصول در طبقات یک فروشگاه باشه دست دراز نمیکنم و برش نمیدارم و هرگز بخاطر چنین طراحی بیکیفتی دیده نخواهد شد. تصویر سازی گل زعفرون + طرح مینیمال از کندو + تصویر وکتور زنبور فانتزی = یکی از مسخره ترین طراحی های تاریخ بشری . گاهی اوقات که تحت فشار مشتری یه خروجی کار زشت مثل طرح شما دارم تمام هفته از فرصتی که از دست رفته و بی عرضگیم توی قانع کردن مشتری برای ارائه طرح و ایده بهتر دچار عذاب وجدان میشم ، امیدوارم راحت بخوابی!!!!

    1. دوست عزیز به نظر میرسه با طراح خصومت شخصی داری یا درون خودت مسئله ای هست وگرنه اینهمه خشونت در بیان چیزی که گفتید واقعا لازم نبود و با لحن بهتری هم میشد بیان کنید نظرتون رو. بیشتر آدم رو به یاد افردای میندازه که برای سلبریتی ها بدون تینکه خودشون رو‌کنترل کنن حرف های رکیک میزنند.

  2. ارسلان!! چقدر خشن نوشتی مگر تو کار صنایع فلزی وذوب آهن وفولاد وآرماتور بندی هستی .کاش یه طرح سطح بالای ایده آل را آپلود می کردی وروز رنگ هم می گذاشت ببینیم نهایت کار از نظر شما چیه !!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.