بسته‌بندی سوهان ساعدی‌نیا / مسعود رستمی

« همیشه دغدغه بسته بندی داشتم. یعنی بعد از تحصیل و وارد شدنم به بازار، همیشه فکر می‌کردم بسته بندی ما حال و روز خوبی ندارد. تا اینکه همکاری ام با مجموعه ” ساعدی نیا” آغاز شد. همانجور که من دغدغه بسته بندی داشتم آنها هم این دغدغه را داشتند و به شدت حس می‌کردند مسئله مهمی است که باید روی اش وقت و انرژی گذاشته شود. حس می‌کردند محصولی که این همه برایش زحمت می‌کشند و به کیفیتش اهمیت می‌دهند قطعا ظاهر خوبی هم باید داشته باشد.

زمانی بود که فضای سلیقه ای مردم، به رنگ‌های مختلف گرایش پیدا بیشتری داشت تا بسته بندی های مشکی. ما هم سعی کردیم همسو با این اتفاقات رنگ مشکی را از بسته بندی مان حذف کنیم. با توجه به اینکه هنوز دغدغه داشتیم این محصول ایرانی و سنتی است و باید ذات خودش را حفظ کند و از داشته های مان، تمدن، تاریخ و فرهنگ مان صحبت کند. ضمن اینکه محصولی صادراتی است و تقریبا به بیست تا سی کشور دنیا صادر می‌شود. در مین طرح هایی که به تولید رسیدند، بسته بندی داریم با طرح منشور کوروش که پشت آن اطلاعاتی به زبان فارسی و انگلیسی راجع به این منشور وجود دارد.

بسته دیگری کار کردیم که سکه‌های ایران باستان است به همراه توضیحاتی از آنها. با توجه به صحبت هایی که با سفارش دهنده ها داشتم، صرفا نمی‌خواستیم بسته ای باشد که پس از مصرف دور انداخته و کنار گذاشته شود. سعی کردیم ارزش اطلاع رسانی هم داشته باشد که اگر بر فرض کسی برای دوستی، خارج از ایران می‌برد آموخته ای از فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران هم همراهش باشد. بعد که یک خرده جلوتر رفتیم باز خواستیم رنگ ها، متفاوت و رنگی تر باشند. اتودهایی زدم براساس کاشی کاری ایرانی که پر از طرح‌های رنگی، فرم‌های جذاب و اتفاقاتی است که کمک می‌کرد به داشتن یک فضای بصری مناسب برای بسته بندی. بحث و گفتگوهای زیادی برای رسیدن به این طرح ها انجام شد و با ورودشان به فروشگاه‌ها استقبال زیادی هم از جانب مردم دریافت کردند.

بعد از بسته بندی کاشی ها، سعی کردیم قدم دیگری برداریم. ایده ای وجود داشت که سوهان‌هایی با بسته بندی کوچک مثل شکلات کار کنیم. خیلی فکر کردم، اتودهایی زدم و به این نتیجه رسیدم که بیاییم داستان های کهن مان را به صورت تصویرسازی و نگارگری کار کنیم و هر بسته بندی را مختص یک داستان قرار دهیم. به همین خاطر به آقای فقیهی پیشنهاد دادم در نگارگری این محصولات نگاهی مدرن داشته باشد. نتیجه این شد که به صورت متالایز، قسمت هایی بافت طلایی برجسته دارد و این خیلی به زنده و پویا بودن بسته بندی کمک کرد.

این محصول با عنوان مجموعه ” حکایت” وارد بازار شد و شعاری هم دارد: که حکایت همچنان باقی است. در واقع هم جنبه تبلیغاتی دارد و هم می‌خواهیم بگوییم این محصول تنوع بیشتری خواهد داشت. این ایده وقتی به ذهنم رسید که یکی از داستان های شاهنامه را از رادیو شنیدم. یک لحظه برایم جذاب شد چون مردم ما هم مردم هزار و یک شب هستند. زمانی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برای نوه های شان داستان می‌گفتند. با توجه به سابقه، تمدن و ادبیاتی که داریم داستان های قدیمی ایرانی باشد می توانند لذت خرید را برای مردم بیشتر کنند.

اتفاقات و چالش هایی که با سفارش دهنده از قبل داشتم، اعتمادی بین ما ایجاد کرد و باعث در مراحل بعد چندان چالش قانع کردن آنها وجود نداشته باشد. من به عنوان مدیر هنری مجموعه تقریبا همیشه در کارخانه هستم، تولید و چالش های فروش را می‌بینم. خوشبختانه مجموعه ساعدی نیا، با وجود تولید محصولی سنتی مدیرانی جلوتر از زمان خود هستند این یکی از شانس های بزرگ زندگی ام بود که با این مجموعه همکاری داشته ام.»39 thoughts on “بسته‌بندی سوهان ساعدی‌نیا / مسعود رستمی”

 1. امیدوارم روزی برسه که بسته بندی کالای ایرانی برای اروپایی ها جذابیت داشته باشه.
  متاسفانه در حال حاضر کمتر بسته بندی مورد پذیرش هست در فضای صادرات
  آقای رستمی دمتون گرم

 2. بسیار جذاب، دوست داشتنی، کاربردی، متناسب با موضوع از نظر فرهنگی. چرا که سوغات دادن هم یک فرهنگ است. دست مریزاد به شما و دست مریزاد به مدیریت تولیدی مجموعه ساعدی نیا که جسارت پذیرفتن کارهای حرفه ایی را دارد.

 3. مسعودجان دستمریزاد و واقعاً باریکلا
  با دیدن دیزاینای حرفه ای ت روحم جلا میگیره
  همیشه و هرجا که هستی موفق و پیروز و سربلند باشی…

 4. این همه زحمت و کار ِ زیبا .. با استفاده از فونتهای بسیار بد …. کل ِ کار رو ضعیف کرده …
  کاش دید ِ بهتری به طراحی فونت و انتخاب فونتها داشتید دوست من
  موفق باشید

  1. بله حتما
   شما درست میفرمایید بگذارید به حساب سواد کمه بنده
   فقط منظورتون رو از انتخاب فونت متوجه نشدم ما صرفا لوگو رو روی بسته بندی داریم در ۸۰ درصد کارها امکانش هست دقیق تر و با دلیل بفرمایید تا یک چیزی به من اضافه کرده باشید ؟

 5. یا لطیف
  بسیار عالی و چشم نواز بود
  خیلی لذت بردم. احسنت
  و تبریک به مجموعه ساعدی نیا که به طراح اعتماد کردند و شاهد خلق چنین آثار زیبایی شدیم.

 6. درود
  بهتر است كه اين چنين آغاز كنيم

  هنر نزد ايرانيان است و بس..

  هميشه بسته بندي جز علايق شخصيم بود و همچنان هست
  بالخص كه ميديدم در تمام زمينه ها در بسته بندي مشكل داريم و اين مسئله به شدت باعث ناراحتيم ميشد و همچنان… در زمينه صنايع دستي تا بسته بندي سوهان و اولين سوهان كه ديدم در بازار سوهان معراج بود كه گفتم چه خوب جاي اميدواري هست هنوز…(در اين صنعت)
  بعد با مجموعه سوهان “ساعدي نيا”آشنا شدم ،بماند كه علاقه زيادي به سوهان ندارم ولي ولي ولي………… به شدت عاشق بسته بندي ،متريال و طراحي و ايده و….خلاصه گفتم ،،دست مريزاد به اين همه فكر زيبا و خلاقيت ،من به شخصه بخاطر بسته بندي هاي سوهان ساعدي نيا ميام در فروشگاه و ببينم بسته بندي جديد چيه طراحي شده و اين مسئله بينهايت برام جذاب هست و دوست داشتني.افتخار ميكنم به اين همه ذوق و ايده و سناريوهاي زيباييكه باعث به وجود اومدن چنين اتفاقات زيبايي در قسمتي از صنعت بسته بندي شده و مي بالم به خودم بخاطر اينكه ايراني هميشه سرفرازه در همه جا و هميشه.

  جناب مسعود رستمي به شما و تيم خوبتون و مجموعه ساعدي نيا و همچنين مديران خوب مجموعه “خدا قوت” عرض ميكنم و برايتان موفقيت هاي روز افزون بيشتري از پروردگار مي طلبم.

  با اشتياق تمام خواهان آنم تا اگر توانستيد ديداري با شما از نزديك داشته باشيم براي راهنمايي در اين زمينه “طراحي بسته بندي” (در زمينه هم غدائي و هم صنايع دستي و هم بهداشتي (پوست و مو)*****و بيشتر نظرمان بسته بندي هاي خلاق و هميشگيست براي صادرات)

  اينجانب عرض كنم خدمتتون اگر كلاس و كارگاهي در اين زمينه داشتيد (من به شدت علاقه مندم كه از تجربه و آموزش هاي خوب شما استفاده كنم و لذت ببرم)
  شماره تلفن اينجانب:
  ۰۹۱۳۱۶۸۰۸۵۸
  (در واتس آپ و همچنين خط)
  ۰۹۱۳۳۲۹۸۹۸۱
  شماره تلفن مادر (در واتس آپ و همچنين خط)

  خوشحال ميشم از نزديك حتما يك ملاقات با شما داشته باشيم و همچنين با تيم خوبتون(منتظرم)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.