بسته‌بندی سوهان ساعدی‌نیا / مسعود رستمی

« همیشه دغدغه بسته بندی داشتم. یعنی بعد از تحصیل و وارد شدنم به بازار، همیشه فکر می‌کردم بسته بندی ما حال و روز خوبی ندارد. تا اینکه همکاری ام با مجموعه ” ساعدی نیا” آغاز شد. همانجور که من دغدغه بسته بندی داشتم آنها هم این دغدغه را داشتند و به شدت حس می‌کردند مسئله مهمی است که باید روی اش وقت و انرژی گذاشته شود. حس می‌کردند محصولی که این همه برایش زحمت می‌کشند و به کیفیتش اهمیت می‌دهند قطعا ظاهر خوبی هم باید داشته باشد.

زمانی بود که فضای سلیقه ای مردم، به رنگ‌های مختلف گرایش پیدا بیشتری داشت تا بسته بندی های مشکی. ما هم سعی کردیم همسو با این اتفاقات رنگ مشکی را از بسته بندی مان حذف کنیم. با توجه به اینکه هنوز دغدغه داشتیم این محصول ایرانی و سنتی است و باید ذات خودش را حفظ کند و از داشته های مان، تمدن، تاریخ و فرهنگ مان صحبت کند. ضمن اینکه محصولی صادراتی است و تقریبا به بیست تا سی کشور دنیا صادر می‌شود. در مین طرح هایی که به تولید رسیدند، بسته بندی داریم با طرح منشور کوروش که پشت آن اطلاعاتی به زبان فارسی و انگلیسی راجع به این منشور وجود دارد.

بسته دیگری کار کردیم که سکه‌های ایران باستان است به همراه توضیحاتی از آنها. با توجه به صحبت هایی که با سفارش دهنده ها داشتم، صرفا نمی‌خواستیم بسته ای باشد که پس از مصرف دور انداخته و کنار گذاشته شود. سعی کردیم ارزش اطلاع رسانی هم داشته باشد که اگر بر فرض کسی برای دوستی، خارج از ایران می‌برد آموخته ای از فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران هم همراهش باشد. بعد که یک خرده جلوتر رفتیم باز خواستیم رنگ ها، متفاوت و رنگی تر باشند. اتودهایی زدم براساس کاشی کاری ایرانی که پر از طرح‌های رنگی، فرم‌های جذاب و اتفاقاتی است که کمک می‌کرد به داشتن یک فضای بصری مناسب برای بسته بندی. بحث و گفتگوهای زیادی برای رسیدن به این طرح ها انجام شد و با ورودشان به فروشگاه‌ها استقبال زیادی هم از جانب مردم دریافت کردند.

بعد از بسته بندی کاشی ها، سعی کردیم قدم دیگری برداریم. ایده ای وجود داشت که سوهان‌هایی با بسته بندی کوچک مثل شکلات کار کنیم. خیلی فکر کردم، اتودهایی زدم و به این نتیجه رسیدم که بیاییم داستان های کهن مان را به صورت تصویرسازی و نگارگری کار کنیم و هر بسته بندی را مختص یک داستان قرار دهیم. به همین خاطر به آقای فقیهی پیشنهاد دادم در نگارگری این محصولات نگاهی مدرن داشته باشد. نتیجه این شد که به صورت متالایز، قسمت هایی بافت طلایی برجسته دارد و این خیلی به زنده و پویا بودن بسته بندی کمک کرد.

این محصول با عنوان مجموعه ” حکایت” وارد بازار شد و شعاری هم دارد: که حکایت همچنان باقی است. در واقع هم جنبه تبلیغاتی دارد و هم می‌خواهیم بگوییم این محصول تنوع بیشتری خواهد داشت. این ایده وقتی به ذهنم رسید که یکی از داستان های شاهنامه را از رادیو شنیدم. یک لحظه برایم جذاب شد چون مردم ما هم مردم هزار و یک شب هستند. زمانی مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برای نوه های شان داستان می‌گفتند. با توجه به سابقه، تمدن و ادبیاتی که داریم داستان های قدیمی ایرانی باشد می توانند لذت خرید را برای مردم بیشتر کنند.

اتفاقات و چالش هایی که با سفارش دهنده از قبل داشتم، اعتمادی بین ما ایجاد کرد و باعث در مراحل بعد چندان چالش قانع کردن آنها وجود نداشته باشد. من به عنوان مدیر هنری مجموعه تقریبا همیشه در کارخانه هستم، تولید و چالش های فروش را می‌بینم. خوشبختانه مجموعه ساعدی نیا، با وجود تولید محصولی سنتی مدیرانی جلوتر از زمان خود هستند این یکی از شانس های بزرگ زندگی ام بود که با این مجموعه همکاری داشته ام.»39 thoughts on “بسته‌بندی سوهان ساعدی‌نیا / مسعود رستمی”

 1. امیدوارم روزی برسه که بسته بندی کالای ایرانی برای اروپایی ها جذابیت داشته باشه.
  متاسفانه در حال حاضر کمتر بسته بندی مورد پذیرش هست در فضای صادرات
  آقای رستمی دمتون گرم

 2. بسیار جذاب، دوست داشتنی، کاربردی، متناسب با موضوع از نظر فرهنگی. چرا که سوغات دادن هم یک فرهنگ است. دست مریزاد به شما و دست مریزاد به مدیریت تولیدی مجموعه ساعدی نیا که جسارت پذیرفتن کارهای حرفه ایی را دارد.

 3. مسعودجان دستمریزاد و واقعاً باریکلا
  با دیدن دیزاینای حرفه ای ت روحم جلا میگیره
  همیشه و هرجا که هستی موفق و پیروز و سربلند باشی…

 4. این همه زحمت و کار ِ زیبا .. با استفاده از فونتهای بسیار بد …. کل ِ کار رو ضعیف کرده …
  کاش دید ِ بهتری به طراحی فونت و انتخاب فونتها داشتید دوست من
  موفق باشید

  1. بله حتما
   شما درست میفرمایید بگذارید به حساب سواد کمه بنده
   فقط منظورتون رو از انتخاب فونت متوجه نشدم ما صرفا لوگو رو روی بسته بندی داریم در ۸۰ درصد کارها امکانش هست دقیق تر و با دلیل بفرمایید تا یک چیزی به من اضافه کرده باشید ؟

 5. یا لطیف
  بسیار عالی و چشم نواز بود
  خیلی لذت بردم. احسنت
  و تبریک به مجموعه ساعدی نیا که به طراح اعتماد کردند و شاهد خلق چنین آثار زیبایی شدیم.

 6. درود
  بهتر است که این چنین آغاز کنیم

  هنر نزد ایرانیان است و بس..

  همیشه بسته بندی جز علایق شخصیم بود و همچنان هست
  بالخص که میدیدم در تمام زمینه ها در بسته بندی مشکل داریم و این مسئله به شدت باعث ناراحتیم میشد و همچنان… در زمینه صنایع دستی تا بسته بندی سوهان و اولین سوهان که دیدم در بازار سوهان معراج بود که گفتم چه خوب جای امیدواری هست هنوز…(در این صنعت)
  بعد با مجموعه سوهان “ساعدی نیا”آشنا شدم ،بماند که علاقه زیادی به سوهان ندارم ولی ولی ولی………… به شدت عاشق بسته بندی ،متریال و طراحی و ایده و….خلاصه گفتم ،،دست مریزاد به این همه فکر زیبا و خلاقیت ،من به شخصه بخاطر بسته بندی های سوهان ساعدی نیا میام در فروشگاه و ببینم بسته بندی جدید چیه طراحی شده و این مسئله بینهایت برام جذاب هست و دوست داشتنی.افتخار میکنم به این همه ذوق و ایده و سناریوهای زیباییکه باعث به وجود اومدن چنین اتفاقات زیبایی در قسمتی از صنعت بسته بندی شده و می بالم به خودم بخاطر اینکه ایرانی همیشه سرفرازه در همه جا و همیشه.

  جناب مسعود رستمی به شما و تیم خوبتون و مجموعه ساعدی نیا و همچنین مدیران خوب مجموعه “خدا قوت” عرض میکنم و برایتان موفقیت های روز افزون بیشتری از پروردگار می طلبم.

  با اشتیاق تمام خواهان آنم تا اگر توانستید دیداری با شما از نزدیک داشته باشیم برای راهنمایی در این زمینه “طراحی بسته بندی” (در زمینه هم غدائی و هم صنایع دستی و هم بهداشتی (پوست و مو)*****و بیشتر نظرمان بسته بندی های خلاق و همیشگیست برای صادرات)

  اینجانب عرض کنم خدمتتون اگر کلاس و کارگاهی در این زمینه داشتید (من به شدت علاقه مندم که از تجربه و آموزش های خوب شما استفاده کنم و لذت ببرم)
  شماره تلفن اینجانب:
  ۰۹۱۳۱۶۸۰۸۵۸
  (در واتس آپ و همچنین خط)
  ۰۹۱۳۳۲۹۸۹۸۱
  شماره تلفن مادر (در واتس آپ و همچنین خط)

  خوشحال میشم از نزدیک حتما یک ملاقات با شما داشته باشیم و همچنین با تیم خوبتون(منتظرم)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.