بر ترسهایتان غلبه کنید/ گفت وگوی اختصاصی با طراح مکزیکی آدان پاردس بارِراوو

آدان پاردس بارِراوو (Adan paredes barrera) طراح برجسته مکزیکی و متولد ۱۹۸۲ شهر وراکروس است. او سه سال در رشته ی طراحی هویت بین المللی در دانشگاه Veracuzana شهر زالاپا تحصیل کرد. آدان طراحی پوستر را از سال۲۰۰۷ شروع کرده است و از آن زمان تا کنون مشارکت‌های برجسته‌ای در مسابقات دوسالانه و سه سالانه‌ی پوستر داشته است. کارهای او در مسابقات مختلف برگزیده شده‌ و علاوه بر دریافت جوایز متعدد تاکنون در کشورهای مکزیک، مقدونیه، صربستان، چین، لهستان، روسیه، بولیوی، جمهوری چک، اوکراین و ایتالیا به نمایش گذاشته شده اند. او در سال ۲۰۱۳ موفق به دریافت جایزه مخصوص ICOGRADA از جایزه طراحی بین‌المللی تایپه شد. همچنین یکی از اعضای کمیته انتخاب اولیه آثار (pre_selection) STRELKA طراحی بین المللی دوسالانه ۲۰۱۶ روسیه است. در حال حاضر آدان مشغول تحصیل در رشته طراحی هویت در دانشگاه هنرهای زیبای Veracuzana است. در ادامه گفتگوی کوتاه اختصاصی روزرنگ را با این طراح مکزیکی می‌خوانید:

poster-roozrang (33)

از چه زمانی طراحی گرافیک را شروع کردید؟
از حدود ده سال پیش، شناخت عمیق طراحی گرافیک را شروع کردم؛ بدون اینکه به کار کردن مانند یک طراح فکر کنم. در سال ۲۰۰۷ به طراحی هویت بین المللی در مقطع کارشناسی در دانشگاه هنرهای زیبا Vercuzana ,در شهر زالاپا, رو آوردم. بخاطر مشکلات شخصی مجبور شدم دانشگاه را رها کنم هر چند این وضعیت مانع پیشرفت من در این حرفه و فعالیت‌های هنری دیگرم نشد. با گذر زمان به طراحی پوستر علاقه‌مند شدم و در جستجو برای شرکت در مسابقه‌های دوسالانه و سه سالانه در سراسر جهان بودم.

poster-roozrang (8)

طراحان مورد علاقه‌ی شما چه کسانی هستند؟
در واقع من تعدادی طراح مورد علاقه دارم. بهترین آنها استادم Jose Manuel morelos است، کسی که من رشدم در رشته طراحی پوستر را مدیونش هستم. همه‌ی اساتیدم تقریبا طراح پوستر هستند مثل ایسدرو فرر از اسپانیا، پیتر پوکس از مجارستان، میشل باتوری فرانسوی و یوسی لمل. در مورد طراحان لهستانی لیست بلند تری دارم: ویسلاو والکوسکی,Anita Wasik,Stays Eidrigeviciu و مارسین مارکوسکی. افراد جوانی هم هستند که تحسینشان می‌کنم، کسانی که می‌شود از آنها به عنوان یک دوست خوب یاد کرد: natassia Kotava,Daria Titarenko Katarzina Zapart

poster-roozrang (31)

در حال حاضر مشغول انجام چه کاری هستید؟
در حال تحصیل در رشته طراحی هویت هستم و در عین حال تجربه برخی از جنبه های طراحی گرافیک . حکاکی را دوست دارم. در آینده دوست دارم شروع به ثبت دستگاه چاپ افست کنم ، برای اینکه بتوانم پوسترهای خودم را چاپ کنم. و به طراحی پوستر ادامه خواهم داد.

برای کسانی که می‌خواهند طراحی گرافیک انجام بدهند پیشنهاداتی دارید؟
اول نیاز دارند به تحقیق، تمرین و تجربه کردن تا بتوانند بر ترسهایشان غلبه کنند و در آخر به کسب تجربه های خوب بپردازند.

poster-roozrang (34) poster-roozrang (36)

درباره یکی از بهترین پروژه‌هایی که تابه حال انجام داده اید از ایده اولیه تا پیاده سازی نهایی آن، برایمان می گویید؟
یکی از پروژه هایی که من بیش از همه آن رادوست دارم INFERNOهست. از زمان آغاز این پروژه تا رسیدن به پیچیدگی های منحصر به خودش، از آن لذت بردم. ایده این بود که یک پوستر برای شرکت در رده INFERNO طراحی شود. تصویر اصلی، جمجمه یک انسان است که قسمت بالایی یک برج را نشان می‌دهد که در ۹ مرحله تقسیم شده است: ۹ محلی که کاراکتر سفر کرده است. از نظر فنی این کاری بود که من بسیار از آن لذت بردم. کار با مواد سنتی خوش آیند است. استفاده از مدلسازی، خاک، چسب و مقوا برای ساختن قالب، تجربه بزرگی است. به دوره‌ی زمانی خاصی نیاز هست و خیلی هم باید دقت کرد.از ابتدای کار، طراحی و تجسم باید انجام شوند و به منظور رسیدن به نتیجه مورد نظر لازم است یک کار با کیفیت بالا بسازیم. مرحله قبل از ویرایش دیجیتال هم، عکسبرداری است. به اعتقاد من محصول نهایی تنها یک مفهوم با ارزش را نشان نمی دهد مگر اینکه با کیفیت و دقت بدست بیاید.

poster-roozrang (2)poster-roozrang (18) poster-roozrang (22) poster-roozrang (10) poster-roozrang (11) poster-roozrang (12) poster-roozrang (1) poster-roozrang (3) poster-roozrang (20) poster-roozrang (14) poster-roozrang (15) poster-roozrang (5) poster-roozrang (21) poster-roozrang (9) poster-roozrang (23) poster-roozrang (25) poster-roozrang (26) poster-roozrang (27) poster-roozrang (28) poster-roozrang (32)

گفت وگو وترجمه: مقداد شیرعلی2 thoughts on “بر ترسهایتان غلبه کنید/ گفت وگوی اختصاصی با طراح مکزیکی آدان پاردس بارِراوو”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.