بداهه نویسی با لیلا / رضا بختیاری فرد

حرکت سریع دست، تغییرات ضخامت خط و حرکت‌های خودکار با بررسی و الگوبرداری از جزوه‌ها و نوشته‌های یک نفر، ایده اصلی طراحی فونت « لیلا» است. قلمی که به گفته طراحش « رضا بختیاری فرد» بیشترین تلاشش دوری از مصنوعی بودن نوشته و القای حس بداهگی است. سایر پروژه های این طراح در روزرنگ را می توانید اینجا ببینید.

« فونت لیلا را بر پایه دست‌خط خواهرم طراحی کرده ام. سال ۱۳۸۷ کار بر روی این مجموعه را آغاز و وزن Regular آن در سال ۱۳۹۳ کامل شد. لیلای Light و Bold نیز در سال ۹۵ طراحی و اجرا شدند. تلاش کرده ام با استفاده از مرکب ها و جایگزین‌های متنوع، از تکرار زیاد فرم‌ها جلوگیری و حس بداهه نوشتن را تقویت کنم. چند نکته کلیدی در فرایند طراحی این قلم به من کمک کردند تا پروژه را به نحو مطلوبی پیش ببرم. برای انتقال بداهگی دست‌خط و جلوگیری از مصنوعی شدن قلم، به‌جای اینکه از نویسنده بخواهم حروف، کلمه و ترکیب‌های خاصی را بنویسد، نوشته‌های سریع و ناخودآگاه او مانند جزوه‌های درسی را به‌دقت بررسی و از آن‌ها الگو گرفتم. بعد از آن ترکیب‌های مورد نظرم را در نرم‌افزار CorelDRAW به‌صورت وکتور اجرا کردم. بعضی از حروف و ترکیب ها که دارای چند شکل بودند بعد از اجرای وکتور و انجام تست‌های مختلف انتخاب نهایی شدند.

برای القای بیش‌تر حس بداهگی بسیاری از حروف با چند شکل تعریف شده اند و در موقعیت‌های مختلف به‌طور خودکار و یا دستی تغییرشکل می‌دهند، اشکال متفاوت نقطه هم به همین منظور طراحی شده اند. منحنی‌ها در نقاط برخورد به‌ گونه‌ای اجرا شده که امتدادها حفظ و همپوشانی داشته باشند. با این کار بازنمایی حرکت روان خودکار طبیعی‌تر و درست‌تر و هم‌چنین ویرایش و تغییر وزن حروف سریع‌تر و راحت‌تر است. سعی کرده ام تمام ویژگی‌های وزن Regular در وزن‌های Light و Bold نیز حفظ شود؛ با این تفاوت که فقط قطر خودکار نویسنده تغییر می کند.» خانواده‌ی قلم لیلا از طریق وب‌سایت نرم‌افزاری « مریم» به فروش می‌رسد.

leila-present-2016-1 leila-present-2016-2 leila-present-2016-3 leila-present-2016-4 leila-present-2016-5 leila-present-2016-6 leila-present-2016-7 leila-present-2016-8 leila-present-2016-9 leila-present-2016-10 leila-present-2016-11 leila-present-2016-12 Leila Present - 2016 leila-present-2016-1415 thoughts on “بداهه نویسی با لیلا / رضا بختیاری فرد”

 1. با تموم حاشیه‌هایی که با جناب بختیاری فرد داشتم، باید اعتراف کنم این فونت یکی از بهترینها نمونه کارهاشون و یکی از حرفه‌ای ترین فونت های فارسی حال حاضری هست که منتشر شده.
  پیاده سازی اینگونه فونت کار بسیار دشوار و روندی پیچیده دارد تا بتواند یک فونت خوب و کاربردپذیری تولید شود.
  تلاششان جای تقدیر دارد هرچند افکارشان را بهیچ وجه ممکن شخصا نمی پسندم!

 2. یک نمونه ویژه در فونت های دست نویس می باشد
  بسیار لذت بردم
  دست طراحان درد نکند
  در عین سادگی بسیار زیبا و استادانه است
  تشخیص تفاوت آن بسیار واضح است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.